Перейти до основного вмісту

Нафтогаз «наводить лад»

Вийшов у світ річний звіт компанії за 2015 рікВийшов у світ річний звіт компанії за 2015 рік
30 листопада, 11:25
ФОТО З АРХІВУ "Дня"

Якщо аналогічний документ, що став надбанням громадськості минулого року (звіт за 2014 рік), вийшов під назвою «Змінюємося заради майбутнього», то нинішній називається більш конкретно — «Наводимо лад». Але місія компанія в обох документах звучить однаково. Не зазнав змін за рік, що минув, і перелік цінностей Нафтогазу, де на першому місці пасіонарність: «Нафтогаз» є локомотивом змін у газовій сфері, де спонукає до  ліквідації корупційних та появи ринкових правил для всієї газової галузі і в міру просування реформ мінімізує  свою роль на ринку від стану монополіста до рівноправного учасника ринку».

У зверненні наглядової ради компанії заступник голови цього органу Пол ВОРВІК зазначає: «Західна філософія прозорості й підзвітності поступово стає нормою для компанії». А голова правління Андрій КОБОЛЄВ у своєму зверненні рапортує: «...Ми докорінно змінили підхід до закупівель у компаніях групи Нафтогаз. Раніше підприємства групи  купували у «потрібних» контрагентів застаріле обладнання за ціною  в рази вище ринкової. Тепер ми купуємо лише те, що є дійсно потрібним. Та виключно за прозорими ринковими цінами. Наша група є лідером з обсягів закупівель та економії в системі ProZorro. Ми провели у цій системі понад 5 тисяч тендерів та зекономили більше 1 млрд грн».

У звіті наводиться історія використання ProZorro компанією. Зокрема, вказується, що першу свою заявку на участь у електронних торгах Нафтогаз подав на закупівлю «приладдя канцелярського або шкільного пластмасового» 1 липня 2015 року. Очікувана вартість закупівлі становила 118 тисяч гривень (з ПДВ). За наслідками третього раунду торгів перемогла компанія ТОВ «Паперова», яка надала пропозицію вартістю 80 тисяч гривень, тобто у півтора раза нижчу за очікувану. Дочка Нафтогазу компанія «Укргазвидобування» у серпні 2015 року реалізувала пілотний тендер щодо закупівлі соляної кислоти інгибованої й отримала її за вартістю, яка була на 22% нижча очікуваної. Загалом за 2015 рік група Нафтогаз провела 578 закупівель у системі ProZorro і отримала понад 91 мільйон гривень економії. За обсягом економії на ProZorro у 2016 році вона обійшла Міноборони, зазначається у звіті.

Розповідає директор із закупівель групи Нафтогаз Роман БІЛЯГА: «Раніше закупівлі були не консолідовані й узагальнену інформацію щодо них отримати було дуже важко. Звітності не було. Навіть однакові матеріали та обладнання різні компанії групи закуповували за різними цінами. Не було діалогу з ринком. Не секрет, що в країні сформований набір компаній-прокладок — посередників, які годувалися за рахунок державних компаній. Тобто за рахунок держбюджету. Не було й стратегій закупівель. Хоча діяв закон про закупівлі, їх ефективність ніхто не вимірював, не було внутрішньої аналітики. Тому й створили управління методології закупівель».

У викладі Біляги новітня статистика по ProZorro групи виглядає так: «Станом на 14 листопада більше 7,5 тисячі процедур на майже 42 мільярди гривень закупівель, ефективність яких склала 1,5 мільярда гривень (з липня 2015 року)». Особливо відзначилася «Укргазвидобування», яке, за словами Біляги, не підлягає дії закону про електронні закупівлі. Тим не менше компанія добровільно виконує настанови цього документу, залучившись до ProZorro у серпні 2015 року. На кінець року були здійснено більш ніж на півмільярда гривень закупівель. Останньою до електронних закупівель взялися компанії «Укртрансгаз» і «Чорноморнафтогаз». Щоправда, перша з них, спрацювала на випередження і до 1 квітня (це була обов’язкова дата переходу до нової системи закупівель) об’явила більш ніж на 8 мільярдів гривень паперових закупівель...

«Мій підрозділ аналізує діяльність всіх компаній групи з закупівель як у динаміці, так і у статиці, тобто як змінюються показники: середня кількість учасників тендерів, скільки і чому було відмінено процедур, формуємо рекомендації, готуємо звіти, — розповідає Біляга і продовжує: — Статистика демонструє три великі сплески щодо вартості закупівель: у травні була переговорна процедура щодо закупівлі газу, у вересні було об`явлено три тендери на реконструкцію перекачувальних станцій (4 мільярди гривень), а у жовтні «Укргазвидобування» об’явило тендер на аутсорсинг з гідророзривів на 13 мільярдів гривень.  Наразі ми фіксуємо невеликий спад закупівель. Але в цілому показники досить непогані — одні з найкращих по системі ProZorro в цілому».

Біляга розповів також про плани групи на напрямі закупівель. Вони полягають в тому, щоб більше спілкуватися з громадськістю і пресою, позбуваючись певного нерозуміння і недовіри, які ще існують. Він також відзначає, що «контрагенти, офіційні дилери іноді не інформовані, іноді просто побоюються, озираються на те, як усе було раніше. а тому не поспішають приходити на тендери.  Щоб вирішити цю проблему, директор з закупівель має намір вдосконалювати базу даних. Якісно провадити аналітику і зробити так, щоб процес закупівель був максимально вимірюваним, бо те, що можна виміряти, на його думку, можна й покращити.

Андрій ТОКАР, директор із закупівель «Укргазвидобування» відзначає, що перехід до електронних закупівель відбувався всупереч конкретному внутрішньому спротиву. «99% закупівель, — за його даними, — то були тендери на двох. Специфікації укладалися раніше таким чином, що певне технологічне обладнання могло бути описане одним рядком, наприклад, обладнання КВП. Одна штука вартує, скажімо, 50 мільйонів». «Телефонувати Василю, — іронічно додає Біляга, — а передоплата становила 70%». «А що там конкретно купувалося, ніхто не знав. — продовжує Токар, — до того ж кредиторська заборгованість, як правило, була прострочена». «Цікаво, що на складах компанії на 1 липня 2015 року було різного непотребу більше ніж на 2,2 мільярда, — зазначає директор,  —  а необхідного аварійного запасу часто не вистачало і доводилося працювати, як мовиться, з коліс».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати