Нацбанк понизив облікову ставку
І хоче «вийти з обмежень в абсолютно нове життя» економіки вже з середини 2016 року, — голова НБУ![](/sites/default/files/main/articles/25092015/_kr_0607.jpg)
Комітет із монетарної політики Національного банку України вчора дав українській економіці сигнал «уперед», знизивши з 25 вересня облікову ставку НБУ з 27% до 22% річних. У бізнесі він був сприйнятий позитивно. Як сказав «Дню» директор аналітичного департаменту компанії Concorde capital Олександр Параший: «Гривня у нас відносно стабілізована, бізнесу потрібні якісь стимул-реакції для зростання, сигнали про те, що кредити дешевшатимуть». «Важливо подати й отримати хороший сигнал, — продовжив експерт. — Усі розуміють, що якщо й буде зміна облікової ставки, то вона буде не настільки істотною, аби змінити ситуацію».
«Сьогодні у нас дуже важливий день, — анонсувала передбачуване зниження облікової ставки голова Нацбанку України Валерія Гонтарева у відеозверненні до учасників Одеського фінансового форуму. — Одразу після нашої з вами конференції я йду на наш монетарний комітет, і він ухвалюватиме рішення щодо головної облікової ставки Національного банку».
Одночасно голова НБУ зробила й іншу стимулюючу бізнес заяву: «Ми почали поступову лібералізацію всіх наших адміністративних обмежень. Більше того, наше завдання сьогодні не тільки прибрати всі адміністративні обмеження, які були введені у вересні минулого року і в лютому цього року, ми хочемо вийти з цих обмежень в абсолютно нове життя, життя без декрету про валютне регулювання, датованого 1993 роком». Щоправда, при цьому Гонтарева поставила перед українською владою непросту умову: «Однозначно лібералізація ринку, яка на нас чекає, передбачає, що всі інші інститути влади почнуть добре працювати, і ми в це віримо, ми допомагаємо їм здійснювати наші реформи», — сказала Гонтарева.
«Національний банк України продовжує пом’якшення грошово-кредитної політики, почате минулого місяця, — зазначається у повідомленні прес-центру НБУ про зниження облікової ставки. — Поступовий відхід від політики «дорогих грошей» стає можливим завдяки стійкому зниженню ризиків для цінової стабільності в Україні. В прогнозному горизонті переважатимуть чинники, які сприятимуть уповільненню інфляції», — зазначають у НБУ.
Дещо скептично оцінює ефект зниження облікової ставки виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко. «За результатами року інфляція складе близько 50%, — сказав він у коментарі «Дню». — А будь-яка ставка, нижча існуючого рівня інфляції, означає, що ми постійно щось дотуємо. Навіть стара ставка не відповідала рівню інфляції і представлялася тому не зовсім адекватною».
«Високі ставки, звичайно, ніяк не стимулюють реальний сектор економіки, — додав експерт, — що зараз дуже важливо і навіть необхідно. Адже реальний сектор економіки задихається від браку ліквідності та навіть не може вести оперативну діяльність, а не те що думати про майбутнє. Зниження облікової ставки якраз і є одним із монетарних механізмів, спрямованих на те, аби запустити кредитування. Але ще не факт, що в результаті в економіці раптом з’являться кредитні ресурси. Саме зниження облікової ставки зовсім нічого не означає. Важливо, які підкріплюючі механізми при цьому використовуватиме НБУ».
«Для мене однозначно, що спроба перезапустити економіку бюджетно-фіскальними методами або за допомогою монетарних каналів, що робить зараз НБУ, в Україні просто неможлива. Такі заходи успішно працюють на більш цивілізованих і розвинених ринках. В Україні треба починати з якості бізнес-клімату. Без цього не доводиться чекати позитивних змін в економіці», — підсумував експерт.