Перейти до основного вмісту

Невирішене питання — безпека польотів

27—28 жовтня відбудеться черговий раунд переговорів про створення спільного авіаційного простору між Україною та Європейським Союзом
23 жовтня, 16:55

Вже до кінця року між Україною та Європейським Союзом може бути підписано угоду про створення спільного авіаційного простору. Перший заступник міністра інфраструктури Костянтин Єфименко влітку заявив, що документ підпишуть уже в жовтні-листопаді. Черговий раунд переговорів відбудеться 27—28 жовтня, і тоді стане зрозуміло, наскільки ці надії виправдано.

Невирішені питання ще є — наприклад, щодо забезпечення безпеки польотів. Як нещодавно повідомив журналістам директор Департаменту безпеки Міністерства інфраструктури Микола Горбаха, ЄС хоче, що б незалежні експерти з авіабезпеки могли в будь-який час приїжджати з відповідними перевірками. Відбуватися це повинно за рахунок української сторони, до чого вона не готова. «Коли не визначено кількість і обсяг цих перевірок, ми не можемо оцінити, яке потрібно передбачати фінансування для того, щоб оплачувати цих експертів: в Європі зарплата таких експертів дуже висока», — сказав він. І додав, що зараз ведуться переговори про врегулювання цих фінансових питань.

Рік тому гендиректор держпідприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух» Юрій Чередніченко в інтерв’ю УНІАН говорив про те, що Україна повинна діяти обдумано, «щоб не стати заручником міжнародних норм і стандартів, щоб із-за цього через певні органи міжнародної авіаційної влади нас не позбавили будь-яких ліцензій і прав». «Головне, щоб в майбутньому європейська авіавлада не заявила, що «Украерорух» — поганий провайдер, і повітряним простором над Україною буде керувати хтось інший. В Європі зараз йде процес укрупнення провайдерів. За останні роки їх кількість скоротилася з 37 до трохи більше 20. Окремі країни з метою збільшення пропускної спроможності повітряного простору та оптимізації польотів укрупнюють центри управління рухом, причому над кількома країнами одразу. Якщо ми інтегруємося в ці процеси, то повинні розуміти, якою буде роль України, з ким ми можемо створювати такий центр і на яких умовах, щоб не вийшло, що завтра нам скажуть, що «керувати» нашим небом буде Польща чи Румунія», — пояснював він. І підкреслював необхідність адаптувати українське авіаційне законодавство, впроваджувати нові процедури і т.п. Нагадаємо, що для лібералізації повітряного простору Україні необхідно впровадити у себе 137 європейських регуляцій.

Українські чиновники запевняють, що безпека польотів тут забезпечується належним чином. В цьому році Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO) високо оцінила українську державну систему цивільної авіації і державних функцій контролю забезпечення безпеки польотів. Як відзначали в Державній авіаційній службі, злітно-посадкові смуги основних аеродромів країни оснащено сучасним аеронавігаційним обладнанням і здатні приймати повітряні судна при будь-якій погоді.

Днями віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул був присутній на відкритті в аеропорту «Харків» Центру управління повітряним рухом. «Ми відкрили один з найсучасніших не тільки в Україні, але й у всій Східній Європі Центр управління повітряним рухом (державного підприємства «Украерорух»). Крім підвищення безпеки, Центр управління може збільшити пропускну здатність аеропорту за рахунок появи у диспетчерів нових можливостей для прискорення руху повітряних суден по аеродрому», — сказав він.

До складу Центру входить аеродромна диспетчерська вишка (АДВ) заввишки 45 м та аеродромний диспетчерський центр (АДЦ). Від інших таких вишок в Україні АДВ у Харкові відрізняється тим, що її кабіна складається з шістнадцяти граней, що наближає її форму до кола і забезпечує диспетчерам огляд льотного поля в 360 градусів. Таким чином, рух повітряних суден на ЗПС, рульових доріжках і т.д. можна відслідковувати не тільки за приладами, але й візуально. А підвищена шумоізоляція сприяє більшій зосередженості й пильності диспетчерів.

За останні чотири роки в Україні побудували нові диспетчерські вишки в Сімферополі та Донецьку, добудовують вишку в аеропорту «Київ». В експлуатацію ввели сучасні радіолокатори в Борисполі, Львові, Сімферополі, Одесі і Дніпропетровську. За інформацією «Украероруху», до 2017 року планується будівництво нових АДВ в аеропортах «Дніпропетровськ», «Бориспіль» і «Одеса». Серед аеронавігаційних об’єктів, збудованих упродовж останніх років, відзначають також мобільні вишки у Львові та Харкові, метеорадіолокатори нового покоління в Харкові, Львові, Донецьку та Сімферополі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати