Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

НОВИНИ

25 лютого, 00:00

ПРИВАТИЗАЦIЯ

Харцизький трубний: потрібні інвестиції

26% статутного фонду Харцизького трубного заводу буде продано на конкурсі в період з 1 березня до 1 вересня, говориться в наказі Фонду держмайна від 19 лютого. Як повідомив Українським новинам фахівець Харцизького трубного заводу, керівництво заводу зверталося до Фонду держмайна з пропозицією продати акції на конкурсі під інвестиційні зобов’язання, який передбачає вкладення коштів у розвиток підприємства, а не на конкурсі, в якому перемагає претендент, що запропонував найбільшу суму за пакет акцій. «Сьогоднішні вигоди наповнення бюджету виграли в перспектив заводу, який повинен працювати не лише цього року, а ще багато-багато років. Ми дуже розраховували на реконструкцію», — прокоментував наказ ФДМУ фахівець ХТЗ.

Тим часом 15 травня 1997 р. конкурсна комісія визнала переможцем конкурсу під інвестиційні зобов’язання з продажу 26% акцій ХТЗ корпорацію ЄЕСУ, яка мала намір інвестувати $18 млн. протягом двох років. Однак ФДМУ не затвердив підсумки конкурсу. Справа закінчилася 1 лютого цього року ухвалою ВАСУ на користь ФДМУ.

БАНКИ

Примусовка не пройшла

Банк CS First Boston Україна домовився з Мінфіном про відстрочку виплат за тими, що належать банкові ОВДП, які повинні були погашатися в лютому, на прийнятних для банку умовах, повідомив Українським новинам голова правління банку Олександр Базаров. «Ми знайшли компроміс, природно, не на тих умовах, які було спочатку запропоновано. І я хочу сказати, що Мінфін у цій ситуації спрацював професіонально — так, як він повинен був спрацювати з самого початку. Сьогодні ми підписали договір», — сказав він. О.Базаров відмовився конкретизувати умови конверсії та вартість облігацій, які буде обмінено, сказавши, що ці умови відрізняються на краще від первинних умов конверсії лютневих ОВДП.

30 січня уряд вирішив реструктуризувати виплати за ОВДП, що погашаються з 2 до 28 лютого і належать українським банкам, шляхом обміну ОВДП на конверсійні облігації з погашенням 5 травня, 28 липня, 11 серпня і 8 вересня. ОВДП повинні були обмінюватися на конверсійні облігації за цінами, що забезпечують власнику отримання прибутку в розмірі 33% річних. 3 лютого облігації були заблоковані Нацбанком і процедуру обміну було проведено без отримання згоди більшості банків-власників.

ЗОВНIШНЯ ТОРГIВЛЯ

Експорт скорочується

Загальний обсяг зовнішньої торгівлі товарами 1998 р. становив $27 млрд. 312 млн., що майже на 13% менше, аніж 1997 р. ($31 млрд. 360 млн.). Як повідомили УНІАН у Держкомстаті, Україна минулого року торгувала зі 190 країнами світу, при цьому на експорт було відправлено товарів на $12 млрд. 637 млн., імпортовано — на $14 млрд. 675 млн. Зовнішньоторговельний баланс становив мінус $2 млрд. 38 млн. Найбільші обсяги експортного постачання були в Росію (23% від загального обсягу експорту), Китай (5,8%), Туреччину (5,5%), Німеччину (5,1%), Італію (4,4%), Білорусь (4,3%), США (4%), Польщу (2,5%); найбільші обсяги імпорту — з Росії (48,1%), Німеччини (8,6%), США (4%), Польщі (3,3%), Італії (2,8%), Білорусі та Казахстану (по 2,4%), Франції (2%).

Загальний обсяг експорту послуг скоротився 1998 р. порівняно з 1997 р. на 19,4% і становив $3,8 млрд., що спричинено зменшенням обсягів послуг, наданих трубопровідним (на 29,3%, або $788,1 млн.) і морським (на 11,6%, $59 млн.) транспортом. Імпорт послуг залишився практично на рівні 1997 р. — $1,4 млрд. Зменшення експорту призвело до зниження на $931,1 млн. позитивного сальдо зовнішньої торгівлі послугами, яке становило $2,4 млрд.

ПРОМИСЛОВIСТЬ

Безрозмірний кредит

Вартість будівництва поліетиленового заводу на калуському концерні «Оріана» (Івано-Франківська обл.) була значно завищена попереднім керівництвом підприємства. Про це заявив на засіданні Івано-Франківської обласної ради нинішній голова правління «Оріани» Олександр Суровцев. За його словами, після консультацій із фахівцями хімічної промисловості Угорщини та Німеччини з’ясувалося, що будівництво такого заводу коштує всього $120—150 млн. Натомість під цей проект було залучено значно більший кредит Баварського об’єднаного банку (Німеччина). Щоб довести перевитрату коштів, зазначив О.Суровцев, необхідно провести міжнародний аудит проекту, однак коштує він приблизно $300 тис. «Таких коштів, — вважає голова правління «Оріани», — сьогодні немає ні в держави, ні в підприємства «Шелтон» (йому передано в управління 51% державних акцій калуського концерну)».

Контракт на будівництво заводу для виробництва поліетилену було підписано 1992 року між калуським концерном «Хлорвініл» (тепер — «Оріана»), німецькою компанією Linde та Баварським об’єднаним банком.

СIЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Чи почнеться сівба?

Лише 17,4% від запланованих нафтопродуктів поставила держава сільгосппідприємствам для весняної сівби, повідомили Українським новинам в управлінні агропромислового комплексу Кабінету Міністрів. Загалом для весняної сівби планується поставити 500 тис. тонн нафтопродуктів, зроблених з української нафти. На думку представників сільськогосподарських підприємств, постачання здійснюється дуже повільно. Затримка відбувається через невчасне надходження нафти на переробку. Фахівці міністерства висловлюють сумнів у тому, що до кінця лютого постачання нафти буде здійснюватися за графіком. Потреба в нафтопродуктах для проведення весняного комплексу робіт оцінюється в 1630 тис. тонн дизельного пального й 870 тис. тонн бензину.

Однак багато експертів вважає, що заготовляючи нафтопродукти для села, уряд займається абсолютно невластивою йому справою. Результат цього один — величезні борги, за які нікому відповідати.

Дійшло до того, що Мінфін відмовляється брати участь у поставках нафтопродуктів сільському господарству і не візує проект постанови Кабінету Міністрів, що передбачає державні гарантії під контракти ДАХК «Хліб України».

РЕЙТИНГ

У діях Мінфіну логіки немає

Як уже повідомляв «День», міжнародне рейтингове агентство Moody’s знизило рейтинг гривневих зобов’язань уряду України з рівня «В3» до рівня «Са». До того ж Moody’s попередило західних інвесторів про загрозу зовнішнього дефолту України. Коментує падіння довіри до України відомий банкір, народний депутат Леонід Черновецький:

— Рішення Moody’s пов’язане із системною кризою в Україні — фінансовою й промисловою та, безумовно, є об’єктивною оцінкою фінансових можливостей України. Оцінка відомого міжнародного рейтингового агентства прямо пов’язуватиметься з умовами надання Україні зовнішніх позик. Йдеться про те, що ми отримуватимемо менше грошей на жорсткіших умовах, зокрема, під більші відсотки. Стосовно можливого дефолту України за зовнішніми зобов’язаннями, а також добровільного (примусового) обміну ОВДП, влаштованого Міністерством фінансів комерційним банкам, то в принципі дефолт України можливий. Але більше через суб’єктивні причини, оскільки в управлінській поведінці Мінфіну не проглядається ніякої зрозумілої для інших учасників фінансового ринку логіки.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати