Перейти до основного вмісту

Перлове зерно

Власті Криму планують різко збільшити виробництво рису
21 лютого, 00:00

Рис у Криму вирощується з 1963 року, з часу пуску Північно-Кримського зрошувального каналу. На півострові знаходиться близько 30 тисяч гектарів рисових систем, що становить половину всіх рисових чеків в Україні. У 90-ті роки на цих площах у Криму обсяги виробництва рису сягали понад 90 тис. тонн, при середній врожайності близько 53 центнерів з гектара. У передових господарствах отримували по 70 і більше центнерів з гектара повноцінного зерна рису.

Однак за останні роки відбулося значне зниження як посівних площ рису по всій республіці, так і його врожайність, а значить — і валового виробництва. У 2006 році з площі 13,2 тисячі гектарів у Криму отримано 71 тисячу тонн рису-сирцю. Врожайність у середньому по республіці становила трохи більше 53-х центнерів з гектара. Серед кримських сільгосппідприємств у 2006 році найвищу врожайність і валовий збір рису отримали в СВАТ «Штурм Перекопа» Красноперекопського району, де з кожного з 3045 гектарів зібрали по 67,3 центнера перлинного зерна. Усього «Штурм Перекопа» виростив 20,5 тисячі тонн рису. На друге місце за врожайністю вийшов СПК «Каркинітський» Роздольського району — тут зібрали по 66,5 центнера з 860 гектарів.

— У Криму нині є всі умови для повного відновлення галузі рисоводства, — сказав «Дню» міністр агропромислового комплексу республіки Павло Акімов. — У нас збережений іригаційний фонд, збережена організаційна структура, не втрачені кадри і наукове забезпечення галузі. Інститут рису УААН, розташований поруч — у Скадовську Херсонської області, — приділяє велику увагу розвитку науково-виробничих зв’язків з рисосіючими підприємствами Криму, що сприяє подальшому розвитку галузі і підвищенню ефективності господарювання на зрошуваних землях рисових систем. У нас підготовлені до впровадження нові технології, сорти і техніка. І враховуючи великий попит на рис в Україні, а також велику економічну ефективність його вирощування, його високу врожайність серед усіх зернових культур, ми плануємо вже в 2007 році довести площу посівів рису по Криму до 15 тисяч гектарів, а валовий збір — до 80 тисяч тонн.

Недавно Рада Міністрів Криму намітила заходи для різкого збільшення в цьому році виробництва рису. Заплановано посіяти його в Джанкойському районі на площі 900 гектарів, у Красноперекопському — на 7550 гектарах, у Ніжньогорському — на 2780, в Роздольському — на 3050, а в Совєтському — на 720 гектарах. Планується також налагодити професійне навчання фахівців-рисівників. Уряд Криму рекомендує виробникам рису проводити реалізацію готової продукції крупнотоварними партіями через структури аграрного ринку автономії, що дасть змогу втримати гідну ціну на перлинне зерно.

ДО РЕЧІ

«Міністерство економіки виступає за те, щоб експортні квоти не відміняти, а йти шляхом їх збільшення», — сказав директор департаменту розвитку аграрного ринку Мінагрополітики України Анатолій Розгон на VI-й всеукраїнської конференції «Агроперспектива-2007» у Києві у вівторок. При цьому він нагадав, що Мінагрополітики вже підготувало проект урядової постанови про скасування експортних квот на ячмінь і кукурудзу. Але, за словами Розгона, цей документ узгоджений з усіма міністерствами і відомствами, крім Мінекономіки.

Розгон зазначив, що Мінагрополітики вважає за необхідне говорити про скасування квотування експорту кукурудзи і ячменю, враховуючи внутрішні запаси цих культур і раніше відвантажені на зовнішні ринки об’єми. Днями міністр агрополітики Юрій Мельник висловив надію, що таке рішення уряд прийме до початку березня цього року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати