План повної енергонезалежності
До 2020 року газовидобувники обіцяють знизити тарифи на газ
Невдоволення у суспільстві й так званий тарифний спротив, підтримуваний певною частиною політикуму, змушують уряд і енергетичні компанії, які оживилися внаслідок істотного підвищення цін на газ, доводити, що у країни не було іншого виходу і що внаслідок розвитку виробництва тарифи, у структурі яких переважають ціни на газ, за деякий час знизяться. Коли це станеться? Нас переконують, що чекати недовго, бо в Україні вже почалося зростання видобутку власного газу. І до 2020 року країна може досягти енергетичної незалежності.
ПЕРШИЙ ГАЗОВИЙ ПЛЮС
Про це минулої п’ятниці заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. Якщо раніше видобуток регулярно скорочувався, то за ці кілька місяців, з його слів, «маємо плюс 47 мільйонів кубів». «Це небагато, — оцінив прем’єр. — Та ми маємо плюс. Ми почали йти у ріст». Наступного року Україна отримає додаткових 500—700 мільйонів кубометрів газу власного виробництва, прогнозував голова Кабмиіну.
«Це означає, — продовжував він, — щороку ми будемо до 2020 року нарощувати видобуток українського газу, якого нам абсолютно вистачить», — переконаний Гройсман. А коли нам буде вистачати власного газу, запевнив він, ми не купуватимемо його за валюту у іноземних імпортерів. І це, за його словами, буде спрямовано на те, щоб зміцнити національну валюту і робити все для того, щоб економіка України була стабільною. При цьому прем’єр-міністр зазначив, що в Україні десятиріччями навмисно знищувалась нафтогазова галузь, і навів, як приклад, Шебелинське газоконденсатне родовище, де «Укргазовидобування» десятиріччями не отримувало ліцензій, тоді як приватним компаніям їх було надано 150.
ЯК УКРАЇНА ІНВЕСТУВАЛА У РОСІЙСЬКИЙ ГАЗ
«Енергетична незалежність України фактично була віддана Росії», — зауважив у вівторок на комітетських слуханнях з приводу необхідності виходу «Укргазвидобування» на щорічний видобуток 20 мільярдів кубометрів газу до 2020 року головний комерційний директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко. За його словами, це призвело до занепаду видобутку газу в Україні. Тепер ми зменшили залежність від імпорту газу в рази, але вона залишається, через те, що ціна на газ донедавно була надмірно низька, наголосив він, і газовидобувники не мали можливості нарощувати свої потужності. Це призводило до того, що газ закуповували у Росії.
«Гроші з кишень українців буквально віддавали Росії, — констатував топ-менеджер «Нафтогазу», — за ті роки, коли ми фактично дотували Росію, вона закупила 281 новий буровий верстат, а Україна — жодного». «Якби у нас дійсно була політична воля, більш ніж реально підвищити видобуток власного газу «Укргазвидобуванням» до 20, а всього у країні до 26 мільярдів кубометрів», — зазначає Вітренко. При цьому споживання газу українцями в сегменті населення має скорочуватися, і у 2020 році у нас не буде необхідності імпортувати газ. Це означатиме, що економічно обґрунтована ціна на українському ринку буде рівнятися не на імпортний паритет, як зараз, а на експортний, запевняє він. «Це означатиме, що ціна газу зменшиться у два рази», — обіцяє Вітренко.
«Але 2019 року закінчується контракт з «Газпромом», — нагадує він, — і тому нам критично необхідно до кінця 2019 року зробити так, щоб ми не потребували імпортного газу, і щоб ціна на газ в Україні була у два рази нижча імпортного паритету, і це буде в інтересах людей і економіки країни». Вітренко переконаний, що розроблена «Укргазвидобуванням» з допомогою міжнародних фахівців і затверджена радою директорів і наглядовою радою «Нафтогазу України» програма-2020 є обґрунтованою і цілком реальною. Він не вважає, що цю програму має затверджувати ще й уряд, але очікує, що Кабмін України розгляне і схвалить концепцію нарощування власного видобутку і Енергетичної стратегії України.
«БРУХТ, НА ЯКОМУ НЕБЕЗПЕЧНО ПРАЦЮВАТИ»
«Податки, які «Укргазвидобування» сплатить до бюджету цього року, становитимуть 37 мільярдів гривень», — зазначає голова правління компанії Олег Прохоренко. «І ці гроші спрямовуються також на програму субсидування населення. Щоб кожна родина мала можливість забезпечити себе житлом і газом», — підкреслює він соціальну роль газовидобувників у державі.
Керівник компанії наголошує, що зміни у ціні на газ дозволили їй розпочати модернізацію виробництва. Причому перше, на що звернули увагу, — це спецодяг. Далі почали стабілізацію фінансового стану компанії, яку раніше цілеспрямовано вели до банкрутства, підсаджуючи на голку кредитів російських банків. «Це питання навіть розглядалося на Раді національної безпеки і оборони, — розповів Прохоренко, — і тому частину коштів, які отримали, ми передусім спрямували на виплату цих кредитів».
Прохоренко докладно і обґрунтовано розповів, яким чином «Укргазвидобування» планує нарощувати видобуток. За його словами, на сьогодні матеріально-технічна база компанії вкрай зношена. Досить сказати, що середній вік бурильних верстатів 23 роки. Та й застосовувана сьогодні технологія буріння залишається на рівні 70-х років минулого століття. За його словами, «наявне устаткування — це брухт, на якому просто небезпечно працювати».
БУРІННЯ І ЙОГО ШВИДКІСТЬ
«Найперше нам треба піклуватися про буріння. — наголошує Прохоренко, — наш план передбачає буріння до 2029 року 657 свердловин, придбання 30 нових і модернізацію 32 старих бурильних верстатів. Разом це коштуватиме близько трьох мільярдів доларів. Це обладнання буде слугувати компанії і державі майже 20 років». «Такі кошти нам треба інвестувати в найближчі чотири роки, щоб мати можливість у подальшому нарощувати видобуток. У свою чергу це дозволить знизити вартість газу для населення і всієї України», — впевнений голова найбільшої в Україні газовидобувної компанії.
Але так швидко все це не зробиш, розуміє Прохоренко. І тому розповідає, що вперше в практиці українських видобувних компаній «Укргазвидобування» планує залучити на аутсорсингу до буріння свердловин сторонніх підрядників — провідні компанії світу, які спеціалізуються на цьому виді робіт і мають сучасне устаткування. Топ-менеджер впевнений, що зарубіжні бурильники не залишать пропозицію українських газоводобувників без позитивної відповіді. На його думку, це буде забезпечено ефектом масштабу, тобто величезним фронтом пропонованих в Україні робіт.
Яка допомога потрібна газовидобувникам від законодавців? Прохоренко просить прискорити роботу і схвалити законопроект, який дозволяє залишати в місцевих громадах 5% ренти, яку сплачує компанія за видобутий газ. Зараз місцева влада неохоче виділяє земельні ділянки для облаштування родовищ. «А після ухвалення цього законопроекту, — впевнений голова компанії, — не ми бігатимемо за ними, щоб отримати ділянки, а вони за нами й проситимуть: прийдіть, пробуріть у нас...»