Платежі за «супердорогий» газ... небезпечні
Суд розглядає питання про відповідальність членів НКРЕКП, які затвердили нові ціни на газ на базі... недостовірної інформації
Київський окружний апеляційний Суд учора ухвалив рішення про те, що правомірність підвищення тарифів на газ для населення, проведеного навесні 2015 року, встановить Конституційний Суд. Про це повідомив журналістів голова Національної комісії у сфері енергетики і комунальних послуг Дмитро Вовк. Раніше суд першої інстанції визнав за позовом фізичної особи підвищення тарифів на газ для населення рішенням НКРЕКП в березні 2015 року неправомірним. Своє рішення він обґрунтував тим, що постанова НКРЕКП була підписана Дмитром Вовком, який перебував на посаді тимчасово виконуючого обов’язки голови комісії, хоча така посада не передбачена законодавством.
Цю інформацію розширює екс-міністр житлово-комунального господарства (2007—2010 рр.), президент Спілки власників житла України Олексій Кучеренко: «Сьогодні ми маємо рішення двох судів щодо скасування постанов із підвищення тарифів на газ і електроенергію. Більше того, сьогодні в суді розглядається також питання відповідальності членів НКРЕКП, які затвердили нові ціни на газ на базі недостовірної інформації».
Кучеренко розповідає, що напередодні виборів влада Києва мала намір провести в кожному будинку збори мешканців, на яких оголосити про встановлення лічильника тепла. Три тисячі лічильників передбачалося поставити за рахунок «Київенерго» (їхня вартість, за словами Кучеренка, врахована в тарифі як інвестиційна складова — добродійників у нас немає). Ще тисячу лічильників планували поставити за рахунок міського бюджету, тобто за наші з вами гроші, хоча це обов’язок монополіста. Ці урочисті заходи залишили на останні два тижні перед виборами. «Лічильники начебто теоретично стоять, — іронізує екс-міністр, — але «Київенерго» не встигло взяти їх на комерційний облік. А до цього не може вести за ними розрахунки. Тому ми отримали такі незрозумілі платіжки, де вартість опалювання квадратного метра відрізняється від будинку до будинку в два, а то і чотири рази».
«Ми поки що не виграли в українських судах справу про те, що Президент України незаконно, неконституційно створив НКРЕКП, — розповідає директор громадської організації «Публічний аудит» Максим Гольдарб. — Ми підготували матеріали до Європейського суду, скаржачись на те, що українське правосуддя перешкоджає розгляду відповідного позову громадян країни до Президента». «Ми хотіли визнати указ про створення НКРЕКП незаконним через Конституційний Суд, — продовжує активіст, — але тоді жоден із 450 депутатів, до яких ми звернулися, не підтримав цю пропозицію».
«Але сьогодні у нас вже є два, встановлені судовим рішенням юридичні факти про перевищення чиновниками Національної комісії своїх повноважень. І вони спричинили, — переходить експерт на юридичну мову, — тяжкі наслідки. Нескладно підрахувати, скільки через ці незаконні рішення довелося нашим людям переплатити за електроенергію і газ». Сьогодні притягнути чиновників до відповідальності за це здається нереальним, відзначає Гольдарб. Але наша країна, за його словами, зараз розвивається так динамічно, що важко навіть уявити, які судові процеси можуть йти вже за рік.
«Моя принципова позиція полягає в тому, що за новими тарифами громадяни можуть і мають право не платити. Якщо влада не чує населення, то і ми не платитимемо, поки ви нам не доведете, — звертається він до влади, — чому 7200 гривень треба платити за газ у той час, коли видобувач цього газу («Укргазвидобування») отримує з цієї суми всього неповних 500 гривень?». Гольдарб нагадує, що, відповідно до Закону про ринок газу, з 1 жовтня рішення про ціну газу для споживачів ухвалюється Кабміном. І прем’єр-міністр продублював постанову НКПЕКП, згідно з якою газ для нас коштує 7200 гривень за тисячу кубометрів. «Команда Президента, яка створила НКРЕКП і підбирала для неї кадри, перекинула м’яч на поле прем’єра, і він, чи то за розподілом ролей, чи то за власною дивною ініціативою, ухвалив таке рішення. Влада знову перехитрила народ», — констатує експерт.
«День» цю констатацію приймає, проте не може зрозуміти, що буде, якщо всі ми припинимо платити за використовувані ресурси і послуги. Чи не розвалитися вся система? Кучеренко в цій суперечці, як не чужа у владі людина, визначитися не зміг. Але експерт Фонду стратегічної безпеки Юрій Гаврилечко не проти те, аби система була розбалансована неплатежами. На його думку, це вивело б із ринку підприємства-банкроти. Він стверджує, що всі підприємства теплокомуненерго в Україні прибуткові, і порівнює аргументи тих, хто просить не розгойдувати човен, з героями анекдоту, які аргументують своє прохання тим, що, мовляв, щурів нудить. Не відступає і Гольдарб. Він передбачає, що до тих людей, які дійсно не можуть платити, приєднаються й інші. А уряд буде змушений покривати неплатежі за допомогою чергового витка інфляції. «Нафтогаз» тим часом замовлятиме якомусь відомому в світі PR-агентству підвищення свого рейтингу.
Олексій КУЧЕРЕНКО, екс-міністр ЖКГ:
Напередодні виборів влада Києва мала намір провести у кожному будинку збори мешканців, на яких оголосити про встановлення лічильника тепла. Три тисячі лічильників передбачалося встановити за рахунок «Київенерго» (їхню вартість враховано у тарифі як інвестиційну складову — добродійників у нас немає).
Ще тисячу лічильників планували встановити за рахунок міського бюджету, «тобто за наші з вами кошти, хоча це обов’язок монополіста