Потрібен компроміс
А закону про кадастр досить покриватися пиломНа шістнадцятому році незалежності в Україні не існує кадастрово-реєстраційної системи, хоча закон «Про державний земельний кадастр» обговорювався парламентом, починаючи з 2004 року не один раз. Наступного тижня Верховна Рада нарешті розглядатиме його у другому читанні. Як сказав журналістам перший заступник голови Держкомзему Микола Калюжний, цей законопроект є компромісним варіантом між інтересами місцевої і центральної влади. Так, він передбачає, що реєстрація земельних ділянок усіх форм власності у системі державного кадастру буде безкоштовною, як і надання інформації щодо земельних ділянок. Але це тільки для органів державної влади і місцевого самоуправління. Представники бізнесу, щоб отримати певну інформацію, відкриватимуть гаманці. Та і в цьому випадку підприємці, за словами Калюжного, тільки виграватимуть, адже, проводячи моніторинг земельного ринку, платитимуть значно менші суми, ніж зараз.
Чи буде прийнятий даний закон до кінця року, в Держкомземі сказати не можуть. Як відмітив голова Держкомзему Микола Сидоренко, це залежатиме від співвідношення у Верховній Раді прихильників і противників земельної реформи. При цьому Калюжний зазначає, що Україна залишається єдиною країною на пострадянському просторі, де не прийнято закон про земельний кадастр.
Парламентаріям доведеться розплутувати ще одну інтригу і вирішувати, яку саме кадастрово-реєстраційну систему буде запроваджено. Сьогодні існує два варіанти. Так званий дуальний передбачає паралельну дію кадастрової системи з обліковою кадастровою базою даних і реєстраційною, що має свою базу даних. Інший варіант — єдина кадастрово-реєстраційна система з інтегрованою базою даних. Останню модель ще називають моделлю «одного вікна» і саме за неї виступає Держкомзем. Обидві системи мають в Україні багато прихильників, а тому шанси в них — відносно однакові. «Дуальної системи все рівно не буде, — має щодо цього питання власну думку Сидоренко, — ми будемо розвиватися як увесь світ». Його підтримує і його заступник Ігор Яцук, висловлюючи думку всього комітету: «Держкомзем настоює не на дуалістичній, а на єдиній системі».
У цілому ж Держкомзем налаштований оптимістично. Так, Сидоренко вказує на неминучість введення кадастру, посилаючись на європейський вибір Україн та вимог ЄС щодо створення національних кадастрових систем. Виходячи з вірогідності ухвалення закону про кадастр, Держкомзем виступив з ініціативою щодо підготовки законопроекту про кримінальну відповідальність за самозахоплення земель. «Контроль з боку держави недостатній, — вважає Ігор Яцук, — за відсутності бази даних немає простого, доступного механізму контролю».