Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Потрібно брати відповідальність на себе, як 2014-го»

Що Президент просив в українських супербагатих?
17 березня, 18:01
ФОТО НАДАНО ОП

Україна активно готується до зустрічі з Covid-19. Утім, не обов’язково бути аж надто великим експертом, щоб зрозуміти: без втрат нам не обійтись. Кланово-олігархічна держава продовжує «розповзатися по швах». Тому-то сьогодні не лише Україна, а й її паразитарний союзник — «олігархат» та його найбільші бенефіціари— супербагаті і знамениті — постали перед грандіозним викликом. 2014-го не всі вони засвоїли урок: коли твоя держава в біді, не час на ній заробляти. Історія, як гарна вчителька, повторила його вдруге, але тепер ціна в рази вища: тепер держава, ослаблена війною, політичними чварами і боргами змушена протистояти вірусу, який косить навіть суперпотужні економіки.

Програють всі! Саме це сказав Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ українським супербагатим, коли ті прийшли до нього ввечері 16 березня на Банкову. Зеленський попросив у них 12 млрд гривень.

З огляду на фото, які опублікував Офіс Президента, на зустрічі були присутні: Рінат Ахметов, Ігор Коломойський, Олександр Ярославський, Віталій Гайдук, Юрій Косюк, Сергій Тігіпко, Андрій Ставніцер, Ігор Ворона, Леонід Клімов, Владислав Чечоткін. Віктора Пінчука на зустрічі не було, але був його представник. Так само як тепер уже чинний міністр економіки Ігор Петрашко представляв Олега Бахматюка.

«Я говорив з ними дуже відверто. Я сказав, що ця країна вас годувала довгий час. Прийшов час вам допомогти країні. Ми робимо окремий фонд. Нам знадобиться десь 12—13 млрд гривень. Нам потрібна їхня допомога», — розповів Зеленський.

Говорили про допомогу із закупівлею та постачанням великих партій тестів, необхідного медичного обладнання, захисних та дезінфікуючих засобів.

«Бізнес повинен бути соціально відповідальним у важких ситуаціях для держави. Українці повинні відчувати себе захищеними, коли звертаються в державні лікарні. І я наполягаю, щоб ви допомогли зараз», — сказав Зеленський.

Президент наголосив на важливій ролі, яку можуть і мають відігравати лідери українського бізнесу в ситуації безпрецедентних глобальних викликів, що наразі стоять перед країною.

Ситуація й без пандемії була складна. На зустрічі з великим бізнесом прем’єр-міністр України Денис ШМИГАЛЬ доповів, що виконання державного бюджету в сфері дохідної частини провалено мінімум на 20%, тож секвестр бюджету неминучий. Проте в уряді сподівалися згладити падіння за рахунок нової програми МВФ. Щоб скоріше підписати її й отримати транш, Кабінет Міністрів Шмигаля навіть погодився взяти за основу домовленості, які були досягнуті урядом Гончарука. Президент пообіцяв під особистий контроль взяти виконання двох зобов’язань — ухвалення закону про ринок землі і закону про банки. Але Covid-19 і тут вніс корективи: учора парламент проголосував поправку до календаря засідань, і до 15 квітня пленарних тижнів у ВРУ не буде, а отже, проголосувати зазначені законопроекти до кінця березня, як було обіцяно для МВФ, можливості немає.

«...У січні — березні бюджет не отримає більше, ніж 20% запланованих доходів. Але це лише початок — через фактичне призупинення багатьох сфер економіки падіння доходів бюджету в другому кварталі буде набагато більше. Бюджет доведеться фактично переглядати і робити секвестр. Тому ситуація критична, і все залежить від нас, від бізнесу. Загалом, потрібно брати відповідальність на себе, як 2014-го», — цитує Юрій Бутусов одного із учасників зустрічі з Президентом.

«Бізнесмени погодилися з пропозиціями Президента і пообіцяли надати всю необхідну допомогу державі у здійсненні превентивних заходів із протидії поширенню коронавірусу. Україна, запевнили учасники зустрічі, є простором стратегічних інтересів для представників великого бізнесу, які планують тут жити і працювати», — повідомили у прес-службі глави держави.

Утім, медіа коментують, що ідея скинутися грішми для Фонду порятунку не сподобалась великим бізнесменам. Мовляв, вони не «добрі дяді» й уміють рахувати гроші, тому, напевно, проситимуть чи вже попросили у Зеленського «щось» натомість.

І можливо, колеги не помиляються. Але коли увесь світ у паніці, а ти стоїш над прірвою, крім холодного розуму, тобі, щоб вижити, потрібна віра. І особисто мені хочеться вірити, що давній експерт «Дня», директор центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло ГОНЧАР помилявся, коли казав, що наш олігархат — це «паразит», а він, як відомо із біології, не зупиняється і вмирає разом з організмом.

ГОЛОС З «ФЕЙСБУКА»

«Я УЧАСТВОВАЛ ВО ВСТРЕЧЕ ПРЕЗИДЕНТА С БИЗНЕСОМ...»

Андрей СТАВНИЦЕР, совладелец порта ТИС и зернового терминала Neptune:

— Я участвовал во встрече президента с бизнесом по теме минимизации последствий пандемии в Украине. Откровенно говоря, новый для меня опыт, когда государство приглашает к сотрудничеству и просит помощи. Обычно мы старались держаться подальше и часто действовали вопреки.

Договорились создать отдельный фонд, из которого страна сможет обеспечивать больницы необходимыми средствами. Кроме денег, будем помогать людьми, ресурсами, логистикой, опытом. На встрече было 15 бизнесменов, в том числе Петрашко, Пинчук, Ахметов, Коломойский, Ярославский, Веревский, Тигипко, Гайдук, Воронов, Чечоткин, Климов. У каждого свои компетенции.

Первоочередное — аппараты для искусственной вентиляции легких. С этим все плохо, больницы катастрофически не готовы. И тесты нужны обоих типов — экспресс и ПЦР. С тестами вопрос более-менее решен, в субботу приедет первый миллион экспресс-тестов, по словам президента их в первую очередь передадут на передовую.

Я с Катериной Ножевниковой уже купил для Одесской инфекционной больницы 2 аппарата ИВЛ, но нужны еще. Их невозможно найти — если у вас есть информация, кто продает, пожалуйста, напишите.

Что может сделать каждый из нас — помочь пожилым людям остаться дома. В некоторых случаях заставить это делать. В Украине 13 миллионов пенсионеров. Статистика Италии очень грустная — 10—15% пожилых людей, то есть 1,5 млн в нашем случае, может умереть. Достаточно веский повод, чтобы не выходить из дома ни при каких обстоятельствах.

Мы будем работать над тем, чтобы одиноким старикам обеспечивать доставку продуктов домой. Уверен, в поселках соседи следят друг за другом, а в больших городах много одиноких стариков. Каждый из нас может об этом побеспокоиться и, например, привлечь скучающую на карантине молодежь к тимуровским активностям, про которые они, наверное, даже не слышали.

Мы с Катей займемся переформатированием «Добрый обед. Время жить», расширим географию, составим максимально большую базу одиноких пенсионеров, будем развозить продукты и лекарства. Но нас вряд ли хватит на всю Одессу, поэтому лично прошу каждого — пожалуйста, вспомните своих соседей, кому-то из них вы в буквальном смысле можете спасти жизнь.

Я лично и группа TIS будем помогать Одессе, области и всей стране столько, сколько будет нужно. Скоро в области будет очень много работы, понадобится любая возможная помощь от каждого из вас. По этому поводу отдельно напишу в ближайшее время.

А пока настаиваю: супергероем сейчас станет тот, кто проявит силу сидеть дома и позаботится, чтобы так же сделали родители.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати