Реформи з обмеженнями
Перспективи житлово-комунальної сфериВчора міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко презентував журналістам і громадськості розділ проекту урядової програми «Український прорив», що зветься «Нова житлова політика для людей».
Тим часом опалювальний сезон цього року йде не гірше, і не краще, ніж у попередні роки. Такий висновок зробила, перебравши владу, новоспечена команда Міністерства житлово-комунального господарства. Однак навіть невеликого зниження температури виявилося достатньо, щоб комунальні дірки нагадали про себе (і це, звичайно, говорить саме на користь невідкладного реформування цього надзвичайно проблемного сектора вітчизняної економіки).
Нещодавно мешканці низки міст у Луганській, Донецькій, Харківській та Херсонській областях залишилися без опалення. У Запорізькому та Дніпропетровському регіонах 40 будинків через прорив труб були ще й без води. У профільному відомстві такі неполадки називають «локальними» і традиційно все списують на відсутність реального реформування комунальної сфери. Мовляв, саме через це минулого року комунальники не освоїли сім мільярдів гривень та ще й примудрилися заборгувати державі за десять місяців аж 1,7 мільярда гривень. Однак обіцяють якнайшвидше виправити ситуацію .
Для цього радять скористатися давно відомою слоганом щодо порятунку потопаючих. Тож стрижнем реформування ЖКХ залишається створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, яким будуть пропонувати укладати угоди про обслуговування тільки з «міцними» й відповідальними жеками. А ще радять місцевим органам позбутися свого «псевдопатріотизму» та здавати комунальні тепломережі у приватні руки. Хоча робити останнє потрібно під пильним державним наглядом. Для цього обіцяють встановити правила гри, щоб чітко визначити умови приватного управління. «Це можуть бути ліцензії, які отримуватимуть ті, хто працює на цьому ринку. А потім — контроль за їх дотриманням. Будь-яка скарга, яка виникає у цьому контексті, буде вимагати перевірки та прийняття рішень щодо монополіста»,— говорить перший заступник міністра ЖКГ Орест Лотоцький.
Про реформування та вдосконалення механізмів допуску приватного сектора до сфери житлово-комунальних послуг говорив міністр Олексій Кучеренко. За його словами, для популярної нині оренди вже пишуться законодавчі обмеження. «Нас дуже турбує процес неконтрольованої оренди, коли підприємства водопостачання, теплопостачання передаються на 40 років у оренду. Де буде той міський голова через 40 років і, що буде з цією системою? Оренда — це практично безкоштовна приватизація», — говорить він. Міністр бачить два виходи з ситуації збитковості комунального господарства: зміна власника або надання громаді права достроково змінювати менеджмент комунального підприємства.
Однак поки комунальна верхівка розробляє рятівні заходи та готуєть надати ім сили закону, на місцях побоюються, що урядова політика щодо повернення внесків до Ощадбанку колишнього СРСР може істотно погіршити ситуацію з розрахунками за спожиті комунальні послуги. Як стало відомо «Дню», у ряді міст, пройнявшись надіями, навіяними урядовими обіцянками, люди вже зараз не поспішають платити за комунальні послуги.
Ситуацію «Дню» прокоментував Кучеренко: «Небезпека існує. Але погодьтеся, вирішувати проблему цих боргових зобов’язань потрібно. Як це ми зробимо — це і буде нашим основним завданням та мистецтвом... Якщо хтось так розуміє, що сьогодні можна не платити, то, шановні люди, ви ризикуєте. Ніхто не відміняв норму Цивільного кодексу про майнову відповідальність за будь-яке боргове зобов’язання, у тому числі й підприємствам житлово-комунального господарства».
Міський голова м.Славутич Володимир Удовиченко усе це розуміє, але робить маленьке зауваження: «Така ситуація (з затримкою комунальних платежів) буде цілком природньою, бо навіщо людині витрачати живі гроші, якщо можна розрахуватися чеком. Процес уже розпочався, і його слід правильно спрогнозувати». Зокрема, вважає мер, знайти якийсь спосіб, щоб надані кошти все ж дійшли до комунальників. Робити це він пропонує так: «Людина розраховується за спожиті послуги і тільки після розрахунку отримує компенсацію».