«Схема Войцеховського»
Які уроки винесе Київ із арешту скандального забудовника?
Приваблива реклама, низька ціна за квадратні метри та словесні гарантії, що з документами на будівництво все гаразд, — і майбутній інвестор уже на гачку в афериста. Так буває не завжди, але останніми роками незаконно зведені будинки з’являються в столиці, як гриби після дощу. До цієї когорти належать об’єкти фірм бізнесмена Анатолія Войцеховського. Нещодавно його заарештували за рішенням Печерського районного суду Києва — за ухиляння від сплати податків і створення організованої злочинної групи, що через підставні компанії самовільно захопила земельні ділянки під будівництво 40 об’єктів, не маючи жодних дозвільних документів. Деякі з будинків вводились в експлуатацію на основі фальсифікованих судових рішень.
За приблизними підрахунками правоохоронців, близько 25 тисяч осіб стали жертвами афер Анатолія Войцеховського. Щоправда, бізнесмена вже відпустили під заставу в 14 мільйонів гривень. Міський голова Києва Віталій Кличко пообіцяв звернутися до Генпрокуратури, щоб обрали інший запобіжний захід для скандального забудовника. Очільника столиці вчить гіркий досвід власника «Еліта-центру» Олександра Волконського, котрий утік від правосуддя, а місто досі вирішує проблеми ошуканих вкладників. Також мер закликав правоохоронців активніше реагувати на проблему незаконних новобудов, мовляв, самотужки міська влада з цим не впорається.
«ВАЖКО СКАЗАТИ, ЩО ЧОРНЕ, А ЩО БІЛЕ»
Насправді відповідальність за появу незаконних новобудов лежить і на правоохоронних органах, котрі закривали очі на порушення законів під час самовільного захоплення земельних ділянок, і на чиновниках, які ставили свої підписи на документах, що дозволяли протиправне будівництво. Частково відповідальність несуть і вкладники, що повірили забудовникові.
«Квартири розраховані на середній клас. У забудовника вирахували, що на них буде попит, а потім люди стають їхніми співучасниками, бо їм нема де жити, їм неважливо, псує це панораму Києва чи ні. Коли відбуваються масові акції протесту проти будинків Войцеховського, то з’являються реальні люди, які можуть опинитися на вулиці. Тобто схему побудовано настільки заплутано, що важко сказати, що чорне, а що біле, — пояснює архітектор Олег Гречух. — Раніше видачу дозволів на будівництво контролювала Державна архітектурно-будівельна інспекція та містобудівна рада. Тільки на запуск генерального плану будівництва, тобто щоб підключитися до міських комунікаційних мереж, треба було зібрати понад 30 підписів. У компаній Войцеховського вийшло це оминути».
ПРОТИ САМОБУДІВ МІСТО БЕЗСИЛЕ
Схема скандального забудовника не сходить з уст депутатів Київради, однак їхні коментарі швидше нагадують виправдання, ніж ґрунтовні пояснення. Так, член комісії Київради з питань містобудування, архітектури та землекористування Владислав Михайленко заявив, що міська влада практично безсила в боротьбі з протиправними будівництвами, оскільки може видавати тільки містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки. Щоб мати повний контроль у цій сфері, місто хоче повернути собі право видавати дозволи на будівництво, додав Михайленко.
Ще депутат нагадав про міський портал, створений для боротьби з незаконними забудовами. Експерти не вірять у його ефективність. «Моя особиста думка, що група юристів виявила таку ініціативу з певним інтересом. Люди, наближені до управління архітектури, отримали базу даних на будівництва, виклали це на сайт, а потім пропонували людям, які мають певні проблеми, вирішити їх, докупити якісь довідки тощо», — вважає Олег Гречух.
«ЗАМОРОЗИТИ» ЧИ ДОБУДУВАТИ?
Арешт відомого забудовника — тільки перший крок, щоб убезпечити міський простір і киян від подібних земельно-будівельних махінацій. Міська влада має розставляти запобіжники та розкручувати ланцюжок Войцеховського далі. «Не просто так споруджувалися багатоповерхівки без жодних на те дозволів. Якщо на це ніхто не звертав уваги, значить, це комусь потрібно, і задіяний у цій схемі не лише Войцеховський, — коментує громадська діячка, правозахисниця, депутат Київради VІІ скликання Олена Єскіна. — Треба притягувати до відповідальності чиновників і посадовців, правоохоронців, відповідні департаменти Київської міської держадміністрації, зокрема земельних ресурсів, які мають слідкувати за використанням київської землі. Крім об’єктів Войцеховського, в Києві є безліч інших самобудів. У мене є перелік із 200 адрес таких будівництв».
Роботи у міста — непочатий край. Віталій Кличко неодноразово заявляв, що боротиметься із незаконними забудовами, деякі самовільно зведені будинки місто навіть «заморожувало», але одразу отримувало іншу проблему — протести інвесторів. Та й що робити з незавершеними об’єктами того ж Войцеховського?
Як варіант, змусити розібрати хоча б один самобуд коштом будівельної компанії. Або легалізувати його та добудувати. Міська влада має з цим визначитись. Олена Єскіна дивується, що від арешту забудовника минуло кілька тижнів, а досі правоохоронці не чіпають його спільників, місто не пояснює, яка доля самобудів арештанта. Експертка припускає, що таким чином відбувається перерозподіл сфер впливу.