Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Сирна війна» триває

Український виробник запевняє: відсутність доступу до російського ринку не є для нього катастрофічною, і переорієнтовується на інший ринок
26 липня, 00:00
ФОТО ЄВГЕНА КРАВСА

Нові санкції від Роспотребнадзору ще ніяк не позначилися на роботі Лозівського сирзаводу. Про це «Дню» повідомив директор підприємства Юрій Зімєнков. Він сподівається, що і в майбутньому закриття російського ринку для заводу не матиме суттєвих негативних наслідків. А можливо, й допоможе у чомусь. «Ми будемо більше орієнтуватися на внутрішній ринок», — запевнив він «День». Утім, мабуть, лише українськими прилавками лозівські сировари не обмежаться. Нагадаємо: трохи більше трьох місяців тому заступник голови Харківської облдержадміністрації Віталій Алексійчук повідомив, що Лозівський сирзавод збирається експортувати свою продукцію до Казахстану. Мовляв, на такий крок підприємство змушене було піти після того, як 27 лютого Росія ввела ембарго на його продукцію. Схоже, російський ринок для харківського молочника закрився надовго, адже позавчора (минуло трохи менше шести місяців від часу введення ембарго. — Авт.) Російська санітарна служба відмовила Лозівському молочному заводу у відновленні можливості продавати сир на російських ринках, посилаючись на «формальний підхід до підготовки зразків продукції» і таке ж ставлення до здійснення на підприємстві виробничого контролю та ідентифікації вироблених сирів і сирних продуктів. «Це не дозволяє прийняти рішення про допущення продукції даного підприємства на російський ринок», — закінчують свій вердикт фахівці російської санітарної служби. До речі, це перший із семи проінспектованих сирзаводів-«нон ґрата», який «обурив» російських «санітарів»-інспекторів.

На разі в Роспотребнадзорі запевняють, що саме Україна гальмує «перемир’я» у сирній війні. «До сьогодні в Роспотребнадзор не надійшла від Міністерства економічного розвитку та торгівлі України повна інформація про діяльність українських лабораторій щодо вивчення сирів з метою їх поставки на російський ринок», йдеться в повідомленні прес-служби відомства. На що українські «санітари» відповіли, що вже найближчим часом готові підписати з російськими колегами меморандум про співпрацю. І обіцяють закінчити текст угоди одразу після його погодження в українських міністерствах та відомствах. «Зараз над цим меморандумом працюють. Держспоживінспекція чекає найближчим часом всі погодження, і меморандум дипломатичними каналами буде передано російській стороні на підписання», — повідомив голова Держспоживінспекції України Сергій Орєхов. Крім того, він підкреслив, що такий меморандум — це спільне рішення українських та російських фахівців, яке було прийнято наприкінці минулого місяця на зустрічі з головою Роспотребнадзору Геннадієм Онищенком у Києві.

Орєхов сподівається, що меморандум вдасться підписати до 1 вересня цього року. Більше того, фахівець зауважив, що не відчуває сьогодні напруження у стосунках між Роспотребнадзором та Держспоживінспекцією. Що ж до заяв російських колег про буцімто зрив Україною домовленостей за сирною проблемою, експерт зауважив, що українська сторона запропонувала Роспотребнадзору шість лабораторій Міністерства аграрної політики і продовольства України і дві лабораторії держпідприємств, які перебувають у сфері управління Міністерства економічного розвитку та торгівлі. На що у відповідь, за словами Орєхова, російська сторона визнала лише дві останні лабораторії.

З 1 серпня Російська Федерація стане повноправним членом Світової організації торгівлі (СОТ). Раніше в Міністерстві аграрної політики та продовольства України на це покладали великі надії. Мовляв, як тільки РФ вступить до клубу СОТ, стосунки між нашими країнами потеплішають. А ні — то глава українського Мінагропрому пообіцяв скаржитись. «Ми будемо апелювати до СОТ», — пообіцяв він журналістам ще наприкінці зими, коли розгортались сирні баталії. «Росія — ще не повноцінний член СОТ, вони тільки з липня стають повноцінними, і, зрозуміло, що в них будуть зобов’язання також і в цьому (аграрному) секторі», — заявив тоді міністр.

На разі Україна поставляє на ринок РФ лише четверту частину об’єму сиру, який експортувала до введення ембарго. Зелене світло на ринку сусіда отримали ПП «Рось» (філіал «Охтирського сиркомбінату»), ВАТ «Гадячсир», АТ «Пирятинський сирзавод», ПП КФ «Прометей» (філіал «Менський» і «Дубномолоко»). Зразки продукції саме цих п’яти заводів пройшли лабораторний контроль Роспотребнадзору. На запитання про сьогоднішні об’єми надходжень на російський ринок українського сиру глава Роспотребнадзору свого часу зауважив, що вони явно не докризові. «Дозволено поставки п’ятьом заводам, але реально постачають лише чотири», — підкреслив Онищенко. Щоправда, не уточнив, хто той «щасливчик», який отримав дозвіл і не користується ним. Під забороною все ще перебуває продукція Баштанського й Лозівського сирзаводів, підприємства «Бель Шостка України» і Хмельницької маслосирбази.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати