Перейти до основного вмісту

«Тінь» від FATF

15 січня, 00:00

У понеділок до України прибуває місія Міжнародної організації з протидії відмиванню «брудних» грошей (Financial Action Task Force on Money Laundering — FATF). Повідомляючи про це вчора на засіданні Кабміну, прем’єр-міністр Віктор Янукович зробив акцент на роботі правоохоронних органів і розповів про те, що у вівторок він провів нараду з їхніми керівниками.

Тим часом, як відомо, боротьбою з відмиванням «брудних» грошей в Україні керує та координує в цьому напрямі діяльність усіх інших відомств Державний департамент фінансового моніторингу Міністерства фінансів. Місії FATF, напевно, доручено визначити, чи дозріла вже Україна до того, щоб її можна було викреслити з так званого чорного списку цієї організації. І наш уряд розраховує, що Україні вдасться вийти з цього списку в лютому 2004 року після успішної демонстрації імплементації FATF як законів із боротьби з відмиванням, так, очевидно, і з зароблянням «брудних» грошей.

Спілкування Януковича з цього питання безпосередньо з силовиками може свідчити про якісь нові вимоги FATF і, відповідно, про певне зміщення акцентів у цій роботі в Україні. Не випадково В. Янукович наголосив, що в цьому році перед урядом «стоїть складне завдання» із виведення української економіки з тіні. Цілком можливо, в антитіньових заходах трохи підкоректують співвідношення між економічними та силовими методами боротьби (на користь перших). Що й казати, — давно час. Проблема полягає лише в тім, щоб наші правоохоронці, як звичайно, не перегнули палку і не спрямували свою діяльність проти неугодних з якихось причин приватних структур...

«Я хочу, щоб ми включили до програми діяльності Кабінету Міністрів заходи, які б передбачали боротьбу з тіньовою економікою в державі. Цей крок необхідно зробити, і приїзд місії FATF буде першим кроком», — конкретизував прем’єр завдання держорганів. На його думку, відповідна програма має передбачати як оперативні заходи правоохоронних органів, так і підготовку законопроектів, які створять прозорі механізми, що дозволять бачити легальну економіку та легальні доходи громадян. За його словами, 47% українських підприємств працює збитково. «Чому? З одного боку, — це питання місцевої влади, підприємців і промисловців, з іншого боку, — загальнодержавне питання», — наголосив прем’єр.

Нещодавно, представляючи нового житомирського губернатора Сергія Рижука, В. Янукович уже зачіпав тему боротьби з «тінню». Він тоді відзначив, що деякі підприємства «не показують прибуток, і він іде в тінь». Зокрема, за даними українських експертів, сьогодні в тіні працюють майже 40% української економіки. Цим фактом прем’єр пояснив необхідність проведення в країні реформ — зокрема податкової та пенсійної. «Сьогодні завдання місцевої влади — працювати над прозорістю підприємств різних форм власності», — заявив він і уточнив завдання, сказавши, що вони дуже напружені, «оскільки цей рік також є і роком політичних змагань» (маючи на увазі президентські вибори. — Авт. ). «Наше головне завдання — покращання життя людей. Давайте чітко виконувати наші домовленості та підписані угоди», — підкреслив прем’єр. Кажучи про можливі механізми із виведення економіки з тіні, В. Янукович відзначив, що існує світовий досвід, який використовуватимуть з урахуванням можливостей чинного українського законодавства та його постійного удосконалення в сфері детенізації.

Що стосується світового досвіду, то агентом із його передачі Україні нещодавно виступив експерт Світового банку Теодор Грінберг, який відвідав Україну на особисте запрошення першого віце-прем’єра та міністра фінансів Миколи Азарова. Про зроблені ним висновки і рекомендації не повідомляли, але можна припустити, що «зачистка» нелегальних «шинків» Одеси, яка розпочалася після його від’їзду, якимсь чином пов’язана саме з підсумками роботи експерта. Проте до цього наші правоохоронці, які володіють великою інформаційною базою, але не завжди мають «добро на її використання», могли додуматися і самостійно. Тим більше, що в планах місії FATF відвідини «Одеси-мами» (у зв’язку з чим усі наші держоргани, які мають у цьому місті підрозділи або підконтрольні комерційні структури — від банків до кредитних товариств і ломбардів, — майже буквально стоять на вухах, проводячи всілякі перевірки й інструктажі). Зрозуміло, що в будь-якому випадку всі витрачені зусилля не минуть даремно за будь-якого рішення FATF стосовно України. Ось тільки висловлювану упевненість українських офіційних осіб у тому, що вже нинішня місія порадить ухвалити позитивне для України рішення FATF, можна поставити під сумнів. Насправді ніхто з цих людей не сумнівається в тому, що візити таких місій до нашої країни будуть продовжені.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати