Перейти до основного вмісту

Український «сухий закон»

ударить по цінах на хліб і молоко
19 квітня, 00:00
ЗГІДНО З НОВИМ БЮДЖЕТОМ, ЩОРІЧНИЙ ДОЗВІЛ НА ОПТОВУ ТОРГІВЛЮ АЛКОГОЛЬНИМИ НАПОЯМИ ТА ТЮТЮНОВИМИ ВИРОБАМИ ЗБІЛЬШИВСЯ В 2—5 РАЗІВ, ЛІЦЕНЗІЇ НА ЇХ ВИРОБНИЦТВО В 5—62,5 РАЗУ, ПРОТЕ НЕСУТТЄВО ЗБІЛЬШИЛИСЯ АКЦИЗНІ ЗБОРИ — ЛИШЕ НА 5—7% / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА / «День»

Згідно з прогнозом директора Національної асоціації розвитку торгівлі та сервісу Андрія Близнюка, з першого травня ціни на всі продукти в Україні зростуть на 4—5%. І це всього лише через бажання уряду взяти під контроль місця продажу алкоголю. Для цього вирішено підвищити вартість ліцензії на роздрібну торгівлю алкоголем з чотирьох до восьми тисяч гривень на рік, причому тепер вона купуватиметься не на торговельну точку загалом, а на кожний касовий апарат окремо. Так вимагає закон про бюджет на 2005 рік.

Особливо це рішення б’є по супермаркетах, кожний з яких має від 10 до 30 касових апаратів. Відповідно, йому доведеться сплатити за ліцензії в середньому в 30— 60 разів більше, ніж раніше.

За словами А. Близнюка, уряд відпочатку вибрав не той шлях: мережі супермаркетів легше контролювати, та й податки вони платять великі й потенційно можуть бути надійними партнерами влади у боротьбі з фальсифікатом.

Уряд змушує власників супермаркетів, як зазначив директор з розвитку мережі магазинів «Велика Кишеня» Роман Штейнас, вибирати: чи то, сплачуючи за ліцензію повністю, підвищити ціни на всі продукти, чи то знищити саму ідею магазина самообслуговування, зробивши окрему касу для продажу спиртного. Але другий шлях власників великих мереж не приваблює, оскільки це потягне за собою перебудову всіх торговельних залів і погіршить якість обслуговування. Залишається розв’язувати проблеми, що створюються державою, за рахунок споживача, сприяючи цим ще й зростанню інфляції. Але цей вибір влаштовує не всіх. Директор з фінансів компанії «Білла-Україна» Руслан Лавриненко стверджує, що його компанія поки не розглядає питання підвищення цін і збирається домовитися з постачальниками алкогольної продукції. Однак таких прикладів одиниці.

Скоріш за все, країні слід готуватися до подорожчання продуктів. А уникнути його вдасться лише в разі, якщо до кінця місяця уряд перегляне своє рішення. Із цією метою українські роздрібні торговельні мережі звернулися до Президента, прем’єр-міністра та глави парламенту з проханням переглянути зміни ліцензування на продаж алкоголю. Вони просять перенести контроль за алкоголем на акциз, тобто з місця продажу на місце ввезення та виробництва. Інакше пенсіонерам, які купують крупи й молоко, доведеться з волі уряду частково оплачувати також вино й горілку, яке їм просто не по кишені. А крім того, збільшення вартості ліцензій і поширення їх на кожний касовий апарат призведе до зростання тіньового ринку алкоголю. За оцінкою Близнюка, невдовзі він може досягти 40% від загального ринку. Тоді повториться ситуація, що виникла в СРСР під час «сухого закону»: багато людей, і в першу чергу в сільській місцевості, перейдуть на самогонку.

Причому чимало дрібних підприємців, які виживають лише за рахунок торгівлі горілкою, за словами президента Асоціації роботодавців Львівської області Зіновія Бермеса, будуть змушені піти з ринку. І замість створення мільйонів робочих місць галузь громадського харчування втратить 90% суб’єктів малого й середнього бізнесу.

Проте професор Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України Олексій Плотников так не вважає: «Ці зміни не можна вважати випадом проти торговців алкоголем. Це всього лише додаткова можливість для уряду знайти кошти для формування прибуткової частини бюджету. Я можу це розглядати тільки так. Нині в країні багато чого робиться лише з урахуванням необхідності наповнювати бюджет і виконувати соціальні програми. Уряд не може не зважати на майбутні вибори.

Однак я не виключаю того, що для багатьох дрібних підприємців робота стане нерентабельною й вони підуть з ринку, залишивши торгівлю алкогольними напоями тільки великим операторам».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати