Урядовці вирушили до США – на зустріч із кредиторами
Експерт: «Це генеральна консультація, за підсумками якої знайдуть шлях вирішення боргової проблеми України»Вчора розпочався п’ятиденний візит команди українських урядовців до Вашингтона. Як повідомила прес-служба МВФ минулого тижня, мета поїздки — зустріч із основними кредиторами з участю експертів Фонду. Очікується, що міністр фінансів України Наталія Яресько разом із представниками МВФ намагатиметься знайти спільну мову з власниками українських зовнішніх держборгів на загальну суму $9 мільярдів. Наразі Україна домагається списання 40% цього боргу і пролонгації на вигідніших умовах. Але поки що тримісячні переговори не дали бажаного результату. Напередодні візиту до Вашингтона аналітик американської інвестиційної компанії Goldman Sachs Ендрю Матені зазначив, що наступного місяця наша країна не зможе здійснити платіж за кредитом (24 липня настає час «Ч» із виплати купона) й оголосить дефолт. Нагадаємо, у грудні Україна має погасити перед Росією $3-мільярдний кредит.
Чи дійсно сценарій дефолту має місце? І чи можна вважати, що американський вояж українського Кабміну поставить крапку в борговому питання? Про це «День» запитав президента Центру ринкових реформ Володимира ЛАНОВОГО:
— Ситуація складна в цілому: набрано багато кредитів під великі відсотки. Без допомоги МВФ ми мали б взагалі слабкі, недоказові позиції. Адже кредитори готові погодитися на поступки у виплатах за умови, що в Україні буде зростання ВВП. Чим більшим буде економічний прогрес, тим меншими будуть відсотки за обслуговування пролонгованих боргів. Чому так? Адже в такому разі кредитори зможуть продати українські борги на ринку цінних паперів і відтак отримати свої гроші. Чого чекати від цієї зустрічі? На повне завершення переговорів — навряд чи. Скоріш за все, зустріч у Вашингтоні потрібна для звірки позицій, для фінального з’ясування та вислуховування аргументів. При цьому уряд, напевно, хоче скористатися «козирем МВФ». Фахівці Фонду озвучать свій прогноз про те, що, за їхніми очікуваннями, українська економіка зростатиме. На мою думку, це генеральна консультація, за підсумками якої знайдуть шлях вирішення боргової проблеми України. У чому наразі проблема? Україна хоче не просто списати 40%, але отримати й низькі ставки. В іншому разі кредиторам обіцяють технічний мораторій. Але в цій ситуації просто вимагати списання не можна. Треба також розуміти кредиторів, які хочуть гарантій повернення грошей. Я вважаю, що наша позиція мала бути такою: відстрочка погашення боргів на 20 років і включення відсоткових ставок у суму боргу, зі зменшенням їх із 10—15% річних до 6—7%. І все це має відбуватися в контексті проведення реформ. Натомість уряд сподівається, що кредитори послухають МВФ і його прогнози.