Від конкуренції — тільки користь
Iноземці хочуть стати українськими банкірамиДнями Україна поставила черговий національний рекорд. Раніше австрійський Raiffeisen Bank заплатив $1,04 млрд. за другий найбільший у країні банк «Аваль». А тепер 85,42% акцій «Укрсоцбанку» продано італійському банку Banca Intesa за $1,161 млрд. Причому після завершення додаткової емісії, яка проводиться зараз (вона, щоправда, зараз заперечується міноритарним акціонером), італійці доплатять іще $60 млн. Ця купівля, згідно з прогнозом першого заступника глави Нацбанку України Анатолія Шаповалова, підвищить частку іноземного капіталу в банківській системі України до 24% (на початок року в країні діяло 23 банки з іноземним капіталом, причому дев’ять із них із 100% іноземним капіталом).
Пам’ятається, Асоціація українських банків висловлювала свої побоювання з приводу приходу в країну іноземних банків. Зараз це стало фактом, що здійснився. Але контроль за цим процесом, безумовно, необхідний. У зв’язку з тим, що парламент не зміг ухвалити закон про доступ на ринок України філіалів іноземних банків, Нацбанк розробляє документ, який регулюватиме доступ іноземного капіталу в країну. «Але, в принципі, — за словами Шаповалова, — не стоїть питання про обмеження. Можливо, буде обмеження по входженню іноземних держбанків. У тій же Росії Ощадбанк, Зовнішторгбанк — адже в них власник держава. Буде встановлений ліміт». Мабуть, такий підхід АУБ влаштовує. У штабі українських банкірів добре розуміють, що конкуренція гідних партнерів піде українській банківській системі лише на користь.
Аналогічний висновок зробило в ці дні й експертне співтовариство України. На думку експертів, інвестиції великих іноземних банків в Україну підвищують інвестпривабливість країни загалом і її банківської системи зокрема.
Прихід іноземного банківського капіталу підвищує інвестиційну привабливість України, вважає координатор проектів Європейського банку розвитку та реконструкції (ЄБРР) Віктор Марченко. «Чим більше в нас прямих іноземних інвестицій, тим краще. Всі знають такі банки, як BNP, Intesa, Raiffeisen. І коли інші бачать, як ці банки купують що-небудь тут, в Україні, і платять величезні гроші, щоб бути тут — це підтверджує, що ці банки бачать у нашій країні інвестиційну привабливість», — констатує експерт. На його думку, серед позитивних результатів приходу іноземного капіталу в банківський сектор залучення капіталу та забезпечення українським банкам доступу до міжнародних фінансових ринків і ефективних процесів управління, починаючи від кредитних процедур і закінчуючи новим програмним забезпеченням, яке дозволить ефективніше видавати кредити й управляти ризиками і витратами. «Для фізичних осіб ці банки запропонують нові послуги, передусім, через нові кредитні продукти. Всі чекають, що це будуть більш привабливі процентні ставки. Інші банки, орієнтуючись на лідерів ринку, підтягуватимуть свої процедури та процеси, збільшиться конкуренція, що приведе до більш привабливих умов кредитування суб’єктів», — упевнений Марченко.
Член фінансового комітету Верховної Ради Дмитро Святаш вважає, що в довгостроковій перспективі прихід іноземного банківського капіталу вигідний як промисловості, так і населенню. Народний депутат прогнозує підвищення надійності банківської системи, зниження банківських процентних ставок, що забезпечить більш дешеві кредитні ресурси й на більш тривалий термін. Святаш передбачає, що в Україні з’являться нові банківські продукти, які поки що недостатньо розвинені, наприклад, фінансування експортних контрактів із невеликими тарифами, фінансування імпортних контрактів. «Дані банки завжди платять усі податки. Буде абсолютно інший стандарт зі сплати податків, який принесуть ці банки в банківську мережу України», — підкреслив Святаш. Водночас він вважає, що українські банки, не готові працювати в новому стандарті, програють у конкурентній боротьбі. «Абсолютно по-іншому виглядатиме банківська десятка, банківська двадцятка», — говорить депутат.
Головний фахівець департаменту економічної політики Української спілки промисловців і підприємців Сергій Пукас вважає, що від приходу в Україну великих зарубіжних банків виграють населення і бізнес. «Вітчизняні та західні банки конкуруватимуть між собою, а це може призвести до зниження процентних ставок», — вважає експерт.
Не менш важливим є й те, що «Укрсоцбанк» проданий не першому ліпшому покупцеві, а, очевидно, тому, хто погодився заплатити найбільшу суму. За даними Шаповалова, за купівлю «Укрсоцбанку» конкурували три іноземних банки — італійський Banca Intesa, французький Societe Generale й угорський OTP Bank. Вивчав можливість купівлі українського банку також Банк Москви.