Володимир БОНДАР: «У нас усі резерви в західних банках»
— Справді, нещодавно у відносинах з МВФ з’явилися деякі непорозуміння щодо наших валютних резервів. Одразу хочу сказати, що поняття «валютні резерви» дуже широке і складається з кількох компонентів — це і золото (у нас в скарбницях і на рахунках в іноземних банках), і прості залишки на рахунках, і депозити (короткострокові і довгострокові). Крім того, часто кошти перебувають у так званому портфелі інвестицій, тобто ми передаємо їх в управління західним банкам, а за це одержуємо відсотки. І ще невелика частина була в цінних паперах, тільки не наших, а зарубіжних (німецьких, американських). Як відомо, основна частина наших резервів сформована за рахунок кредитів міжнародних фінансових організацій. Ми, як Національний банк, платимо за ці кредити відсотки, а, отже, повинні прагнути до того, щоб ці відсотки якось «відбивати», бо ці відсотки — наші витрати.
Так ось напередодні видачі першого траншу кредиту МВФ я давав деякі пояснення з питання розміщення валютних резервів. Йдеться про депозит в одному з найбільших у світі швейцарському банку з категорією ААА, тобто власний капітал цього банку значно перевищує всі активи НБУ. Сума в $200 млн. була розміщена двома порціями по $100 млн., зв’язані під заставу облігаціями державної зовнішньої позики («газпромівки»).
— А казали, що якраз сума в $200 млн. зникла з рахунку якогось іноземного банку.
— Якщо на безготівковому рахунку в мене долари, то хоч би в якому банку вони були розміщені, їхня кінцева прив’язка — Америка, тому що тільки США емітують долари. У нас усі резерви — раніше $2 млрд., сьогодні трохи інша цифра — в західних банках, крім тих, що лежать у підвалі НБУ.
— Тобто гроші не зникали?
— Нічого не пропало. Гроші лежать на депозиті, підтвердженому бухгалтерією.
— А де сьогодні знаходиться перший транш МВФ в $267 млн., що вже прибув?
— Ці гроші поки що не в доларах, в SDR. Деякі моменти щодо використання траншу в частині інтервенції ще остаточно не узгоджено, бо деякі положення антикризових заходів ще до кінця не відшліфовано. До речі, слідом за траншем МВФ прийшов транш Світового банку на рахунки Мінфіну (Мінфін за ці долари викуповуватиме в НБУ облігації).
— А що буде з валютним коридором. Його відновлять?
— Ми не бачимо підстав для дуже сильної девальвації гривні. В нас ВВП вдвічі кращий, ніж у Росії. До того ж, у нас трохи поліпшилося торгове сальдо. Масове залишення нерезидентів нашого ринку відвернено — приблизно 78% боргів реструктуризовано. Звичайно, коридор для суб’єктів господарювання — це стабілізуючий чинник. Але найголовніше — це збалансованість торговельного і платіжного балансу, а також потоку інвестицій.
№187 01.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»