Перейти до основного вмісту

Як кредити можуть стати фатально небезпечними...

29 жовтня, 00:00

Кабмін пропонує дозволити банкам стягувати заставлене майно з позичальників «без суду та слідства».

Тим, хто взяв серйозні кредити відносно нещодавно й унаслідок низки обставин (інфляція тощо) не може оперативно виконати свої зобов’язання перед банком, наступні рядки краще не читати. Це може позначитися на психіці... Справа в тому, що у Верховній Раді зареєстрований законопроект «Про мінімізацію впливу світової фінансової кризи на економіку України» авторства Кабінету Міністрів. У цьому, на перший погляд нагальному й актуальному, законопроекті урядовці пропонують Верховній Раді внести зміни до Закону України «Про заставу» в частині статті 20 «Звернення стягнення на заставлене майно».

Зокрема, йдеться про надання для банків дозволу на позасудове (тобто без будь-яких судових процедур та без рішення суду) стягнення з позичальників майна, яке надавалося банкам як забезпечення кредиту.

«Звернення стягнення на заставлене майно здійснюється за рішенням суду або третейського суду, на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо інше не передбачене законом або договором застави, а також у позасудовому порядку банками, у разі невиконання позичальниками взятих зобов’язань, на майно, яке є забезпеченням цих зобов’язань. Звернення стягнення на заставлене майно державного підприємства (підприємства, не менше 50% акцій (часток, паїв) якого є у державній власності) здійснюється за рішенням суду», — так це формулює Кабмін.

Тобто громадяни (фізичні особи), приватні підприємці та власники недержавних підприємств у разі прийняття відповідного закону через несплачений своєчасно кредит можуть постраждати «без суду та слідства»... Зауважмо, що позасудовий «бєспрєдєл» стосовно державних підприємств Кабмін забороняє.

Якщо ВР затвердить таку новацію, жертви реклами на кшталт «користуйся зараз, сплачуй потім» ризикують розлучитися із заставним майном навіть без участі державної виконавчої служби. Адже, щоб продати майно боржника, банкам достатньо буде лише підпису нотаріуса на папірці, який не обов’язково буде навіть проносити офіційними інстанціями. Також банкам фактично пропонується дозволити взагалі обходитися без будь-яких формальностей!

«Реалізація заставленого майна, — йдеться у пропонованому Кабміном законопроекті, — на яке звернено стягнення, провадиться державним виконавцем на підставі виконавчого листа суду або наказу господарського суду, або виконавчого напису нотаріусів у встановленому порядку, якщо інше не передбачено цим законом чи договором, а також банками щодо заставленого майна, на яке звернено стягнення відповідно до положень цієї статті. Позасудове звернення стягнення на заставлене майно та його реалізація банками здійснюються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України та Національним банком України».

Невже вітчизняні банки настільки безнадійні, що уряд вирішив дозволити їм «вигрібати» все підряд, усе, що тільки можливо, щоб лише підтримати свою ліквідність?! А з ліквідністю якраз і можуть бути проблеми, натомість запевняють експерти... Як стверджує співрозмовник «Дня», що побажав залишитися неназваним, якщо урядовці таким, дещо варварським щодо громадян, методом хочуть «обдурити» фінансову кризу, то це їм не вдасться. Адже, коли банк задля підтримки своєї ліквідності відбиратиме у позичальника заставу (а це насамперед власність, товар, а не гроші) й намагатиметься реалізувати її, то зіштовхнеться з черговою проблемою. Бо через фінансовий голод за потрібною банку ціною ніхто пропоновані товари брати не схоче. Банку, щоб повернути хоч би щось, доведеться продавати за безцінь. Останнє ж, у свою чергу, лише дестабілізує ринок, що призведе до чергового витка проблем...

До того ж, позбавлення застави, як відомо, не звільняє позичальника від зобов’язання повернення решти коштів. І якщо за умови збереження застави людина з останніх сил старається виплачувати кредит, то що з нею буде, коли в неї забирають все і ще більше вимагають?! Уявити не складно.

Втім, як запевняють юристи, особливих шансів «попрацювати» такі «драконівські» методи не мають через їхню невідповідність головному закону України — Конституції... «Я впевнений, що цей законопроект являє собою яскравий приклад порушення Конституції України. Це абсолютно незаконний документ, що порушує принцип недоторканності права власності, прямо прописаного в Конституції. Особисто я б ніколи не ризикнув купити в банку закладене майно на підставі цього закону, оскільки впевнений, що такий акт довго не проживе, якщо взагалі буде прийнятий парламентом. Якщо ж закон побачить світ, то, впевнений, його успішно оскаржать у Конституційному Суді», — так коментує «Дню» положення законопроекту старший партнер юридичної фірми «Ілляшев та Партнери», адвокат Роман Марченко.

Втім, опитані «Днем» банкіри, зрозуміло, підтримують запропонований урядовцями законопроект, адже у них — свої аргументи.

КОМЕНТАР

Владислав КРАВЕЦЬ, перший заступник голови правління ЗАТ «Дочірній банк Ощадбанку Росії»:

— Спробуйте щось сьогодні забрати, якщо клієнт не платить! А не заберете! Якщо я не захочу віддати банкові своє майно, то банк ходитиме за мною роками.

Цю норму потрібно було вже давно ввести у закон. У багатьох країнах вона діє, і завдяки цьому позичальники краще ставляться до взятих кредитів. У нас, якщо клієнт не платить, то щоб забрати закладене майно, потрібно пройти багато судів, дати мільйон взяток, бо як у судах, так і в органах виконавчої влади страшенна корупція. Після трьох-п’яти років змагань, коли банк отримує, наприклад, квартиру, то вартість всіх хабарів насправді дорівнює вартості квартири. Коли банк не може отримати виплати від шахраїв, то від цього страждають і вкладники банку, які відкривають у ньому депозит.

Ніхто ж не змушує клієнта приходити в банк і брати гроші. Якщо ти береш гроші у борг, то мусиш розраховуватися з боргами!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати