Перейти до основного вмісту

Як обернеться український соняшник?

Перешкоди для його експорту рівнозначні смерті останньої рентабельної галузі сільського господарства України.
06 травня, 00:00

H априкінці квітня віце-прем'єр-міністр з питань АПК Михайло Гладій повідомив журналістам, що Україна збирається ввести обмеження на експорт насіння соняшника з метою стимулювання вітчизняного олієжирового комплексу.

Обмеження, за інформацією Інтерфакс-Україна, полягають у введенні 23% мита на експорт насіння соняшника, а також у тому, що Україна, за словами того ж М. Гладія, можливо, відмовиться від існуючого імпортного мита на насіння олійних культур.

Характерно, що при цьому віце-прем'єр зробив приголомшуюче відкриття: він підкреслив, що остаточне рішення про запровадження експортного мита може прийняти тільки Президент України. І одразу ж був практично дезавуйований. Присутній тут же представник МВФ Богдан Лисоволик повідомив, що питання про запровадження Україною експортного мита на соняшник готова розглянути місія МВФ, яка прибула в Україну 28 квітня. Він зазначив, що в принципі МВФ виступає проти запровадження мита на експорт соняшника, але підкреслив, що «в цій конкретній ситуації МВФ ще раз розгляне всі документи і пропозиції для винесення рішення». От, виявляється, за ким останнє слово, пане Гладію. І слава Богу, позаяк принаймні в даному питанні МВФ значно глибше враховує національні інтереси України.

Судіть самі. Торік урожай соняшника становив 2,2 млн. тонн (1997 р. — 2,3 млн. т). Внутрішня потреба — 1,1 млн. тонн. Тобто решту без збитків для населення країни можна відправляти на експорт, благо попит на цей український продукт є. Щоправда, торік експортували лише 735 тисяч тонн соняшника. У першому кварталі цього року експорт продовольства з України становив $362,9 млн. На олійні культури в ньому припадало $78,9 млн., тобто майже чверть. І зрозуміло, що самовідмова України від експорту соняшника боляче вдарить по зовнішньоторгівельному балансу країни.

У чому суть урядових задумів? Експортне мито покликане перерозподілити доходи між виробниками насіння та виробниками олії на користь останніх. Мовляв, заборонене до вивозу насіння висиплеться на український ринок, забезпечивши тим самим зниження на ньому цін. І олієзаводи, у яких сьогодні немає коштів на закупівлю насіння, зможуть придбати його як у своїх, так і у зарубіжних постачальників. На експорт піде вже не сировина, а продукт переробки — повновага соняшникова олія. Дуже гладким виходить просякнутий нею папір. Однак фахівці знаходять у цьому урядовому плані серйозні вади. Президент Української зернової асоціації Михайло Компанець заявив «Дню», що ця новація остаточно задавить українського сільгоспвиробника, для якого олійні культури залишаються останньою прибутковою галуззю. За його словами, ціни на соняшник впадуть на 15—20%. Щоправда, на його думку, заводи все одно не зможуть через недостачу оборотних коштів закуповувати насіння. Що залишиться робити сільгоспвиробникам? Скорочувати посівні площі. У результаті внутрішня ціна на соняшник знову підніметься. Але на цей час ринки в інших країнах будуть вже втрачені.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати