Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Європа має дотиснути Газпром...»

Експерти «Дня» — про особливості української позиції на черговому раунді тристоронніх газових переговорів 20 березня у Брюсселі
19 березня, 10:19

Завтра у Брюсселі стартує новий раунд тристоронніх газових перемовин між Україною, Росією та Європою. Оскільки термін дії «зимового пакета» з поставки російського газу в нашу країну спливає в кінці березня, треба заново домовлятися про спеціальні тимчасові умови. Про зустріч трьох повідомила офіційний представник Європейської комісії Ганна-Кайса Ітконен, а українська та російська сторони це підтвердили.

За словами міністра енергетики та вугільної промисловості України Володимира Демчишина, переговори відбуватимуться під головуванням Єврокомісії. «Пан Шефчович збирає «Газпром», «Нафтогаз» і профільних міністрів з обох сторін. Також будуть представники від Єврокомісії, які повинні проговорити ключові комерційні умови по так званому літньому пакету», — роз’яснив він деталі.

Демчишин також додав, що через падіння цін на спотовому ринку в Європі українська сторона розраховує на зниження вартості російського природного газу до $270 за 1 тисячу кубічних метрів, і навіть нижче.

Нагадаємо, що міністр енергетики Росії Олександр Новак раніше повідомляв, що знижка можлива лише за умови оплати Україною газу, який «Газпром» постачає терористам на Донбас. На думку член парламентського комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Юрія Чижмара, на це в жодному разі не можна погоджуватися. «Це не державницька позиція, бо ми не контролюємо газових лічильників на окупованій частині. Отже не можемо й сплачувати за те, що не можна порахувати. Тому треба відстоювати цю позицію у Брюсселі», — вважає нардеп. Чи підніматиме це питання українська сторона на переговорах? Поки що невідомо. Адже Демчишин, озвучуючи попередній план, заявив наступне: «Крім ціни, об’ємів, буде проговорюватися також вартість транзиту. Нині «Газпром» збільшив об’єм транзиту. Питання, наскільки довго цей збільшений об’єм транспортуватиметься».

Тож на підготовку вихідних позицій у Брюсселі залишається менше доби. З яким набором варто було б їхати українській команді? Про це «День» запитав експертів галузі.

КОМЕНТАРI

«ЗУСТРІЧ У БРЮССЕЛІ — ЦЕ ПОЧАТОК БАГАТОРАУНДОВОГО ГАЗОВОГО ПОЄДИНКУ»

Михайло ГОНЧАР, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХI»:

— Позиція України не має бути поспішною. Немає нам куди бігти. Зрозуміло, що російська сторона, з одного боку, готова до надання знижки, але з іншого — стодоларове здешевлення з 1 квітня вже не діятиме. Розуміючи необхідність зменшення ціни на газ, росіяни паралельно хочуть отримати більшу ціну через відміну цієї знижки. Тому дії української сторони мають полягати в тому, аби мінімізувати закупівлю газу в Росії і максимізувати — у європейців. Втім, позиція європейців також може бути не зовсім сприятливою. Кілька тижнів тому з Брюсселя пролунали пропозиції на адресу України: «Негайно розпочати заповнення газосховищ блакитним паливом!» Це нагадує радянські директиви про те, що сіяти треба весною. Ми і без Брюсселя чудово розуміємо, що закачування газу починається після сезону споживання. Якщо когось турбує питання більшої наповненості наших ПХГ газом, то саме ЄС має запропонувати для підстраховки транзитних потоків допомогу. В цьому і має бути його позиція, а не українська. Адже ми перебуваємо в умовах зовнішньої агресії й насамперед маємо вирішити питання забезпечення нашої економіки газом. А вже потім думати про Європу. Ще одна позиція — наполягати на перенесенні пунктів прийому газу із західного на східний кордон.

Зустріч у Брюсселі — це початок багатораундового газового поєдинку, в якому Росія намагатиметься дотиснути Україну і лякатиме ЄС «страшними» наслідками. Це ми вже проходили під час «зимового пакета».

Наші переговірники мають показати, що Україна спокійно може обходитися без російського газу. Але важливо, щоб ЄС теж продемонстрував позицію. На жаль, я думаю, що Євросоюз підтримає нас, але при цьому показуватиме пальцем на європейські компанії, які не хочуть змінювати умови співпраці з «Газпромом». Тож Єврокомісія і надалі умиватиме руки.

Тому тактика України має спрямовуватися на те, щоб схилити наших партнерів дотримуватися партнерської поведінки. Адже Україна (а не Росія) — член Енергетичного співтовариства, має угоду про асоціацію з ЄС. Тому Європа не повинна займати рівновіддалену позицію. Євросоюз має бути однозначно на боці України. Оскільки цього не було на переговорах під час формування «зимового пакета», то він і виявився напівпровальним.

«ВАЖЛИВО ВИРОБИТИ НОРМАЛЬНУ РЕФОРМАТОРСЬКУ ПОЗИЦІЮ» 

Сергій ЄРМIЛОВ, екс-міністр палива та енергетики:

— Що можуть казати переговірники, коли дві сторони (РФ та Україна) перебувають у Стокгольмському суді, а Росія нас лякає тим, що припинить співпрацю, якщо не платимо за газ для терористів у Донецькій області? Є сформовані позиції українського уряду і російської сторони. Вони відомі. Відносини між цими сторонами, м’яко кажучи, не партнерські. Якби були партнерські, то Росія надала б Україні можливість працювати за нормальними ринковими цінами, які формуються в Європі, і допомогла б підготуватися до наступної зими (заповнити підземні сховища, які гарантували б безперебійний транзит газу до ЄС). Натомість нам створюють різні перешкоди. Тому уряду потрібно налаштуватися на важку працю і вишукувати резерви, аби заповнювати підземні сховища і готуватися до наступної зими. Але це питання не тільки впертої позиції Росії, а й реформ, які має впроваджувати уряд. Останній поки що не хоче збалансовувати бюджет НАК «Нафтогаз України». Натомість Кабмін плутає МВФ і європейських партнерів. А варто було б НАКу віддати дотації місцевим радам і вони б розпочали програми енергозбереження. Натомість реформа звелася до підвищення тарифів для населення.

Зараз багато критикують гнучку позицію ЄС у тристоронніх газових переговорах із Кремлем. На мою думку, країни ЄС — споживачі російського газу — роблять усе, аби диверсифікувати свої джерела поставок енергоносіїв. Для цього потрібен час. Тому гнучка позиція — це не гра в піддавки, а дії для того, щоб виграти час і провести імпортозаміщення. З іншого боку, європейці чудово розуміють, що потрібно допомагати Україні, але вони втомлюються від бездіяльності українського уряду. І колись ця втома дасть таку тріщину... Як на мене, сьогодні для уряду важливо зробити одне: створити нормальну реформаторську позицію і з нею виходити до російського уряду та ЄС. Але поки що цього не роблять.

«ВАРТО ПІДНЯТИ ПИТАННЯ СКОРОЧЕННЯ ОБСЯГІВ ЗАКУПІВЛІ ГАЗУ»

Тарас БАТЕНКО, член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки:

— Насамперед треба віддати належне ЄС, який натиснув на «Газпром» у жовтні 2014 року і домігся прийняття «зимового пакета». Але Російська Федерація останнім часом порушує виконання цього пакета. Україна правильно зробила, що звернулася до Стокгольмського арбітражного суду, який поставить крапку в питанні ціни і виконання газових контрактів. З чим їхати? Україна має достатньо запасів газу власного видобування і реверсного, щоб спокійно пережити літній період. Тому ми не можемо бути заручниками якогось газового контракту з Росією під час цих переговорів. Під час розмови треба відштовхуватися від того, що ціна на газ має бути ринковою. ЄС має тиснути далі на РФ у рамках цієї тристоронньої групи, бо вона зацікавлена у спокійному транзиті газу через українську територію. На мій погляд, саме Європа має грати першу скрипку на цій зустрічі. Крім того, варто порушити питання скорочення обсягів закупівлі газу, зниження ціни і розрахунку тільки після його отримання. Ще один момент залишається поза увагою — йдеться про власні енергетичні потужності. Якщо привільно будувати газовидобувну політику, то Україна може відмовитися за п’ять років від російського газу. На жаль, уряд суттєво підвищив у грудні 2014 року рентні ставки, чим лише погіршив умови для газовидобувних компаній. І це позначилося на тому, що приватний інвестор іде з ринку, а свердловини, які працюють на глибині до п’яти і більше п’яти кілометрів, закриваються. Це втрата мільйонних інвестиції. Думаю, слід повернутися до цієї теми, тоді позиції України на всіх газових переговорах будуть міцнішими.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати