Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Здорова реакція на нездорову політику

«Тіньовики» відстоюють своє право на існування?
24 березня, 00:00

Кожен, хто зіштовхувався з бізнесом по-українськи, знає, що виникнення і розвиток перетворення на готівку як специфічного інструмента господарського життя викликані характерними особливостями національного бізнесу, такими, як надмірне оподаткування і непередбачуваність ділового клімату. До останнього часу використання долара в операціях «тіньової економіки» було обмежене сферами накопичення капіталу і частково споживання. Чи не єдиним виглядом валютних накладних витрат були (є і будуть) хабарі «государевим людцям». Гривня ж залишалася «робочою конячкою» бізнесу, забезпечуючи оборот капіталу. Для переливання капіталу з доларової форми в гривневу та в зворотному напрямку і було створено «перетворення на готівку». «Готів» був і продовжує залишатися вельми прибутковою справою: «...У будь-якому випадку, 4000 — 6000 гривень за місяць. Із них до 50% моїх, решта осідає в головному офісі, і таких, як я — багато».

За останні півроку-рік відбулося серйозне падіння обсягів грошей, які проходять через ці структури. Основна причина — значне погіршення умов роботи в більшості клієнтів. До речі, мій співрозмовник декілька разів підкреслював, що ніхто з його клієнтів не займається наркотиками, зброєю або підакцизними товарами. Виробники товарів і послуг, підприємства торгівлі, юридичні і рекламні фірми — «робочі конячки» будь-якої, не тільки української економіки. Вони вимушені звертатися до «тіньовиків» не для того, щоб украсти бюджетні гроші, — це прерогатива інших клієнтів, із держструктур, але для банальної підтримки існування власної справи.

Останній рік позначений активним наступом правоохоронних органів на подібні структури. При цьому наступ іде на тих, хто працює сам на себе, ні з ким не «ділячись». Десь із півтора року тому почали з’являтися фірми «готіву», які прикривалися на найвищому рівні. Якийсь час на них не звертали уваги. Однак тепер, очевидно, почався процес витіснення конкурентів. По-перше, вони хочуть контролювати всіх. «Справи в країні йдуть дедалі гірше. Дедалі більше підприємців намагається піти в «тінь». Із другого боку, люди, які дорвалися до влади, вже обросли діловими структурами, котрі також податків не платять і платити не хочуть. Так що, думаю, сенс у тому, щоб витіснити конкурентів власних бізнес-структур і створити найбільш сприятливий режим для своїх власних...» — вважає представник «тіньового» бізнесу.

На запитання про те, що «тіньовики» планують зробити у відповідь на дедалі зростаючий тиск фіскальних органів, я почув цікаві речі, які можуть вплинути найбезпосереднішим і найсерйознішим чином на всі аспекти українського життя. За словами «тіньовиків», вони вирішили радикально змінити методи ведення справ в Україні. Крах міфу про «стабільну гривню», з одного боку, і тиск із боку фіскальних органів, який не припиняється, із другого, поставили питання про остаточне розділення двох складових частин капіталу. Гривня повинна обслуговувати офіційну, «білу» бухгалтерію, а долар — «чорну». Проте громіздка готівка, що привертає непотрібну увагу, — це вчорашній день, необхідно забезпечити готівковому долару ефективні канали обігу. Відповідь запропоновано найсучаснішу: «віртуальний банкінг». Нині ведуться переговори з банками в країнах із пільговим оподаткуванням нерезидентів. Бажаючі зможуть відкрити в банку власний рахунок, куди і покладуть свої «тіньові» грошенята, не самі, природно, а через «ГотівБАНК». Суть ідеї в тому, що розпоряджатися своїм рахунком можна буде прямо з України за допомогою комп’ютерних каналів зв’язку, без особистої присутності. Якщо знадобиться готівка, то її можна буде одержати за допомогою пластикової картки, VISA, наприклад, або через той же «ГотівБАНК». На гроші, які лежать на рахунку, будуть нараховувати відсотки. Будь-який інтерес української влади до вмісту цих рахунків буде наштовхуватися на ввічливі прохання зарубіжних банкірів пред’явити докази того, що гроші здобуто злочинним шляхом. Загалом же, йдеться про давно відомі речі. Великий український бізнес давно вже використовує офшорні зони як укриття для чесно і не дуже зароблених грошей. Витративши $1500—2300 на відкриття власної фірми в подібній зоні, будь-який український громадянин уже сьогодні може на цілком законних підставах уникнути непомірних податків. Цікавинкою системи, що розробляється в глухому підпіллі, є різке скорочення витрат на подібну діяльність: не тисячі, а десятки доларів за місяць за умови мінімуму паперів. Як наслідок передбачається залучення грошей не тільки великого і найбільшого (мільйони доларів за місяць), але й середнього та дрібного (тисячі доларів за місяць) бізнесу. Поставлено завдання залучити не менше як 10 — 15% готівки доларів, що обертаються в «тіньовому» секторі нашої економіки. Практично йдеться про створення паралельної банківської системи, орієнтованої виключно на обслуговування тіньової економіки.

Ознайомившись зі станом справ у цій галузі за рубежем, у тому числі й у Росії, поспілкувавшись із фахівцями, серед них і високопосадові співробітники Національного Банку України, я зробив декілька висновків. По-перше, створення подібної системи не тільки можливе теоретично, а й фактично вже має місце. І в нас в Україні вже є громадяни, які через домашній комп’ютер із модемом керують своїми рахунками в зарубіжних банках. Навіть більше, Система Електронних Масових Платежів, яка розробляється НБУ, становить собою те ж саме. За допомогою смарт-карти (як у таксофоні) фізичні та юридичні особи зможуть розпоряджатися своїми грошима. Відмінність, і вельми істотна, в тому, що національна система за визначенням буде віддана на відкуп постійно голодній українській державі, а розроблювані «тіньовиками» системи, будуть захищені від сваволі міжнародним законодавством. Як мовиться, відчуйте різницю.

По-друге, українські власті не готові до виникнення такої загрози. Фахівці, з якими я розмовляв, дуже скептично відгукувалися про здатність вищого керівництва країни розумітися на яких-небудь складних юридичних, технічних та організаційних питаннях. Неймовірне завзяття і молодецька відвага виконавчої влади, що проявляється в «священній боротьбі» з тіньовою економікою, постійно наштовхується на нездатність як самої виконавчої, так і законодавчої гілок влади своєчасно регулювати правові колізії, що час від часу виникають.

По-третє: якщо спробувати уявити собі всі можливі наслідки, доведеться визнати, що ця штука буде сильнішою за будь-яку МПА! Ті українські національно орієнтовані політики, які, як малі діти, кидаються в бійку щоразу, коли ліві показують їм дулю у вигляді червоного прапора чи портрета Леніна-Сталіна, ніяк не хочуть (не можуть?) усвідомити — головна небезпека суверенітету держави виходить саме від багатостраждальної української економіки. Державний суверенітет неможливий без суверенітету економічного, який, у свою чергу, передбачає наявність стійкої, дієздатної, СУВЕРЕННОЇ фінансової системи і її невід’ємного компонента — національної, СУВЕРЕННОЇ грошової одиниці. Якщо до сьогодні поширення іноземної валюти стримувалося браком цивілізованих каналів обігу, то перспектива появи повноцінної системи грошового обігу, непідконтрольна НБУ, означає найсерйозніший виклик справжнім національним інтересам України.

І, по-четверте, спроби знищити тіньову економіку, ліквідувати, або навіть «легалізувати» (як і недавня пропозиція Кучми про «амністування капіталу») без істотних поліпшень умов легальної праці так само приречені на невдачу, як спроби викоренити чи хоча б стримати стрімке поширення пияцтва, алкоголізму, наркоманії, проституції до того часу, поки більшість людей живуть у найвідвертішій бідності та злиднях. Тіньова економіка, як і наркоманія, і алкоголізм — проблема соціальна. Хворе суспільство не може не мати такої ж хворої економіки. Коли державні мужі, суворо насупивши брови, погрожують пекельними муками «хижим, безсовісним ділкам», які, бачите, не хочуть «враховувати інтереси держави», вони або справді не знають, або (як мені здається, за своїм ду-у-уже багатим досвідом) цинічно ігнорують факти — велика частина людей, які працюють у «тіні», елементарно борються за своє нормальне існування, оскільки 200 — 300 гривень у місяць на сім’ю їх просто не забезпечують. Люди не хочуть жити в убогості. Люди хочуть ЖИТИ, тепер, сьогодні. Зрештою, є права людини, є визнані міжнародними документами стандарти рівня життя. А якщо «держава» не в змозі їх забезпечити — ми зобов’язані потурбуватися про себе самі.

Доти, доки бездарні, нікчемні людці будуть «водити руками», замість того, щоб «керувати», доки тим, котрі працюють, не перестануть заважати, тіньова економіка процвітатиме.

КОМЕНТАР

Я впевнений, і статистика це підтверджує, що гроші, які перебувають поза банківською системою, це на дві третини або навіть три чверті здорові гроші, за якими не стоять убивства, наркотики чи спустошені села десь у Колумбії. Відомий економіст Павло Бунич сказав ще 89-го, в епоху заходу планової радянської економіки: «Надобмеження і надзаохочення в економіці не працюють». Втеча капіталу в тінь — це нормальна, здорова реакція економіки на нездорові рішення політиків.З’явиться нова технологія для роботи в тіні? На здоров’я! Все одно ці гроші нікуди не подінуться — вони будуть обслуговувати діяльність економічних агентів, тих самих підприємців. Насамперед, ВР повинна турбуватися про те, що наухвалювала рішень, нездійсненних для нинішньої української економіки, рішень, які провокують загальну панічну втечу суб’єктів реальної економіки в «тінь».

ВІКТОР ЛИСИЦЬКИЙ, РАДНИК ГОЛОВИ ПРАВЛІННЯ НБУ
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати