Перейти до основного вмісту

АРТ-МОЗАЇКА

19 січня, 00:00
ЛУВР

Бути чи не бути філії Лувра в ОАЕ?

Знаменитий французький музей Лувр вирішив відкрити філію в столиці Об’єднаних Арабських Еміратів Абу-Дабі. Про підготовку до відкриття філії оголосило керівництво Лувра. Однак більше 2,5 тисячi французьких музейних працівників і мистецтвознавців підписалися під петицією з вимогою відмінити угоду дирекції французьких музеїв iз владою про відправку в Абу-Дабі експонатів iз Лувра, повідомляє news.ru.

Згідно з укладеним між двома сторонами договором у музеї, який відкриється в 2012 році, протягом 20 років експонуватимуться витвори мистецтва з національних французьких колекцій. Передбачається, що за 20 років музей Абу-Дабі обзаведеться достатньою кількістю творів, щоб приваблювати публіку лише своїм власним зібранням. Протягом же перших 20 років відвідувачі милуватимуться шедеврами з Франції.

Співробітництво принесе Франції майже 700 млн. євро й додаткову суму за використання назви «Лувр». Після закінчення терміну договору Лувру в Абу-Дабі доведеться знайти іншу назву, повідомляє «Радіо «Свобода».

Цей проект викликав дуже негативну реакцію серед багатьох музейних діячів Франції. Щойно стало відомо про існування договору з Абу-Дабі, в інтернеті з’явився текст під заголовком «Музеї не продаються». Ініціатором акції є Франсуаза Кашан, колишня завідуюча Дирекцією французьких музеїв. На сьогодні петицію підписали майже 2,5 тисячі осіб.

Директор Лувра Анрі Луаретт назвав авторів петиції «ретроградами, які відмовляються розуміти завдання музеїв в епоху глобалізації». Нинішня завідуюча Дирекцією французьких музеїв Франсін Маріані-Дюкре заявила, що гроші, виручені від реалізації проекту в Абу-Дабі, будуть використані для фінансування музеїв Франції. Вона також заспокоїла громадськість, пообіцявши, що знаменита Джоконда до Еміратів не поїде.

«Між тим, що планується сьогодні Лувром, і звичайним проектом культурного обміну є істотна різниця — коментує голова паризького музею Пікассо Жан Клер. — Музеї регулярно обмінюються творами мистецтва з національних колекцій. Але це робиться безкоштовно, з єдиною метою — поширення мистецтва на планеті».

Музейні працівники, які готують такі експозиції, окремої плати не отримують. Але в цьому випадку йдеться не про культурний проект, а про меркантильну рекламну акцію, вважає Клер. ОАЕ — арабська держава, основа економіки якої — видобуток нафти, планує відкрити грандіозний музейний комплекс для залучення туристів.

«Частина постійної колекції Лувра виїжджає в Абу- Дабі й музей отримує за це кругленьку суму. Тут уже не діє логіка культурного проекту — це логіка ринку й видобування вигоди з набитого грошима Абу-Дабі», — продовжує Клер.

Однак, незважаючи на протести з боку охоронців музеїв та істориків, яких підтримує частина преси, уряд не збирається відмовлятися від вигідного проекту співробітництва. Подібні філіали не новина, стверджують у французькому міністерстві культури. Наприклад, в Абу- Дабі також будує свою філію нью-йоркський музей Гуггенхейма. А найбільший французький музей сучасного мистецтва — Центр Жоржа Помпіду — відкриє до 2010 року філію в найбільшому місті КНР Шанхаї.

Тим часом, згідно з контрактом, влада Арабських Еміратів залишає за собою право не допускати деякі твори на свою територію. В Абу-Дабі глядачі навряд чи побачать твори мистецтва на релігійну тему й оголену натуру.

Пам’ятник, створений Церетелі, з’явиться в Токіо

Президент Російської академії мистецтв Зураб Церетелі планує встановити в Токіо пам’ятник колишньому прем’єр-міністру Японії Ітіро Хатояме, повідомило РІА «Новости» (у жовтнi 1956 року в Москві Ітіро Хатояма брав участь у підписанні спільної радянсько-японської декларації, що завершила війну між двома країнами).

— Напевно, в лютому я відкрию пам’ятник колишньому прем’єру, який перший поставив підпис після війни під мирним договором iз Радянським Союзом, — сказав Церетелі. — Скульптура виконана в бронзі й зображує Ітіро Хатояму, який стоїть на повний зріст із руками в кишенях. Висота статуї майже три метри. Скульптура вже завершена й знаходиться в Японії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати