«Доки ми співаємо — нас не перемогти!..»
У Києві завершився IV Міжнародний конкурс вокальних ансамблів імені Дмитра Бортнянського: 500 учасників із 12 областей![](/sites/default/files/main/articles/09122014/11filarm.jpg)
Цього року, попри політичні та економічні труднощі, в престижному музичному змаганні свою майстерність продемонструвало 22 колективи (близько 500 учасників), які приїхали з 12 областей нашої країни. Отже, перед членами журі, яке очолював відомий український композитор Євген Станкович, стояло непросте завдання. За умовами конкурсу, обов’язковими було виконання твору зі спадщини Дмитра Степановича Бортнянського (1751—1825 рр.), — одного з фундаторів української та російської класичної музики та композиторської школи.
Конкурс проводився за такими номінаціями: вокальні дуети, тріо, квартети, малі, великі ансаблі і хори в двох вікових категоріях — до 24 і до 40 років. Лауреати мали унікальну можливість виступати на престижних сценах України 2015 року. Наприклад, кращим диригентам Ользі Бабошиній, керівникові хору Вінницького училища культури і мистецтв ім. Леонтовича та Ганні Савельєвій, керівникові хору студентів Харківського національного університету мистецтв ім. Котляревського вручили спеціальні премії «Диригентський дебют із Академічним камерним хором ім. Д. Бортнянського в сезоні 2015—2016 років».
Організатором конкурсу виступив добродійний фонд «ВІВАТ АРТ», Національний комітет музичної Ради за сприяння Міністерства культури України та Київської міської державної адміністрації.
Завершальний концерт лауреатів відбувся на головній філармонічній сцені нашої країни — у Колонній залі ім. Лисенка. Вокалісти академічного, народного і сучасного напрямку вокально-хорової музики продемонстрували свої таланти, віртуозність і майстерність. Вищу нагороду — Гран-прі — журі присудило хору Вінницького училища культури і мистецтв ім. Леонтовича (диригент Ольга Бабошина, концертмейстер Олена Сєник). Саме цьому гуртові випала почесна місія відкрити концерт лауреатів. Вінничани приголомшливо виконали Концерт №15 Д. Бортнянського «Приидите воспоим людие» ре мажор і «Льодолом» Леонтовича на вірші Чупринки.
Академічний спів продемонстрували дуети з Одеси (Андрій Малініч і Тетяна Сметаніна), з гумором виконавши дует Папагено та Папагени з опери «Чарівна флейта» Моцарта; а їхні колеги з Вінниці (Олена Пінковська та Ніна Рубан) проникливо заспівали народну пісню «Пливе човен».
НАЙВИЩУ НАГОРОДУ — ГРАН-ПРІ ЖУРІ ПРИСУДИЛО ХОРУ ВІННИЦЬКОГО УЧИЛИЩА КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ ІМ. ЛЕОНТОВИЧА. САМЕ ЦЬОМУ КОЛЕКТИВУ ВИПАЛА ПОЧЕСНА МІСІЯ ВІДКРИТИ КОНЦЕРТ ЛАУРЕАТІВ КОНКУРСУ ім. Д. БОРТНЯНСЬКОГО
Програму вечора прикрасили хори: Київської православної богословської академії, студенти кафедри Хорового диригування Інституту мистецтв Рівненського гуманітарного університету, Патріарший хор Собору Воскресіння Христового Української греко-католицької церкви та інші гурти. А справжнім святом для меломанів став виступ капели «Дніпро» Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Цей самодіяльний гурт під керівництвом Ірини Душейко продемонстрував високий професіоналізм. Їх спільне виконання з солістом Національної опери Тарасом Штондою «Да исполнится молитва моя» П. Чеснокова змусило слухачів завмерти, прислухаючись до кожного звуку, а після того, як прозвучав хіт The show must go on із репертуару легендарної рок-групи Queen, то зала буквально вибухнула оваціями.
— Дмитро Бортнянський є знаковою особистістю в нашій культурі. Це був один із найталановитіших представників української та російської музичної культури. Маестро завоював велику любов не лише своїх сучасників. І сьогодні надзвичайно популярними є твори нашого великого класика. Його творча спадщина прикрашає репертуар багатьох хорових колективів, — підкреслила президент Добродійного фонду «ВІВАТ АРТ» Світлана СУХОМЛИНОВА. — Радує, що в наші дні найкращі традиції, закладені композитором, активно відроджуються, розвиваються і примножуються. Конкурс ім. Д. Бортнянського продемонстрував, що Україна — співоча нація, багата на таланти. Я переконана, що для багатьох наших лауреатів це творче змагання стало першою сходинкою до вершин майстерності. Те, що конкурс відбувся, — величезна заслуга багатьох людей, які шанують національні вокальні традиції, й лише спільними зусиллями, в непростий для України час, нам вдалося провести конкурс, а його учасники показали свій талант.
ПРЕМІЮ ЗА «ДИРИГЕНТСЬКИЙ ДЕБЮТ З АКАДЕМІЧНИМ КАМЕРНИМ ХОРОМ ім. Д. БОРТНЯНСЬКОГО В СЕЗОНІ 2015 — 2016 РОКІВ» І ПРИЗ «Дня» ОЛЬЗІ БАБОШИНІЙ, КЕРІВНИКУ ХОРУ ВІННИЦЬКОГО УЧИЛИЩА КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ ім. М. ЛЕОНТОВИЧА ВРУЧАЄ ГОЛОВА ЖУРІ ЄВГЕН СТАНКОВИЧ І ПРЕЗИДЕНТ БЛАГОДІЙНОГО ФОНДУ «ВІВАТ АРТ» СВІТЛАНА СУХОМЛИНОВА
Програма була різноманітною, і кожен хор, ансабль, дует мав можливість проявити свою майстерність. На завершальному концерті виконувалися найкращі номери і ті колективи, які члени журі відібрали і відзначили під час прослухувань. Дуже могутньо, високопрофесійно та харизматично виступав хор Вінницького училища культури та мистецтв ім. Леонтовича і цілком заслужено отримав Гран-прі. А улюбленцями публіки став непрофесійний колектив — капела «Дніпро», в якій виступають студенти та викладачі Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Для цих хористів спів — хобі, але до свого захоплення вони ставляться дуже відповідально й трепетно й цим завоювали серця слухачів. Вони змагалися в старшій номінації (до 40 років) і виступали дуже гідно, а ілюстрацією до цих слів стали овації в залі, коли публіка не хотіла відпускати вокалістів. Заради таких миттєвостей варто проводити конкурси! Хоча у нас були й розчарування. В одному з ансамблів захворіла солістка (з вокального секстету зі Львова), і співаки не змогли показати себе на все 100%, а в іншому — сильне хвилювання не дало проявити себе з кращого боку, але в цілому рівень усіх конкурсантів був дуже високим. Ми сподіваємося, що меценати й бізнесмени допоможуть провести гастролі переможців. Бо такі масштабні проекти на сьогодні не під силу «витягнути» нашій державі. Зокрема, бізнесмен Мішель Терещенко, нащадок знаменитої династії, пропонує лауреатам виступити на батьківщині Д. Бортнянського — у Глухові. А головний спеціальний приз розділили два прекрасні диригенти: Ольга Бабошина, керівник хору Вінницького училища культури і мистецтв ім. Леонтовича та Ганна Савельєва, керівник хору студентів Харківського національного університету мистецтв ім. Котляревського. Вони отримали престижну премію «Диригентський дебют із Академічним камерним хором ім. Д. Бортнянського в сезоні 2015—2016 років». Доки люди співають — цей народ непереможний!