Два оперні театри України отримали нагороду International Opera Awards

Львівський та Одеський національні театри опери та балету отримали нагороду «Найкращий оперний театр». Про це повідомляє Reuters. «Два українські оперні театри нагороджені цього року «Оскар Опера», бо пропонували глядачам чудові вистави та віртуозний вокал в часі знеструмлень та вибухів на території України, тим самим надавали можливість публіці відволіктися бодай на кілька годин від війни», – зазначено, зокрема, у повідомленні.
Церемонія International Opera Awards-2022 відбулася в Мадриді (Іспанія). Журі відзначило Львівський та Одеський оперні театри за мужність і стійкість – попри небезпеку і руйнування, спричинені повномасштабним вторгненням на територію України.
Варто додати, що International Opera Awards та Фонд Opera Awards Foundation заснував десять років тому, 2012-го, британський підприємець у сфері нерухомості Гаррі Хайман. Премія – щорічна. Нею нагороджують з метою підвищення авторитету опери як виду мистецтва. Також, щоби заохочувати тих, хто розвиває оперне мистецтво. Щодо Фонду Opera Awards Foundation, то через нього збирають й акумулюють кошти для призначення стипендій оперним талантам-початківцям з усього світу.
Довідково:
Історія побудови Великого міського театру (тепер – Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької) розпочалася 1895 року, коли було оголошено конкурс на будівництво. Мерія виділила величезну на той час суму, яка, за попередніми підрахунками, становила понад мільйон золотих! Але навіть і цього не вистачало на побудову та оздоблення розкішної будівлі, тому більшу частину коштів (як пожертви) зібрали містяни.
На конкурсі переміг проєкт директора Державної промислової школи Зиґмунта Ґорґолевського. Роботи під забудову розпочались 5 червня 1896-го.
Урочисте відкриття Великого міського театру святкували через 4 роки – 4 жовтня 1900-го.
На першій виставі були зіграні три твори: пролог «Baśń nocy Świetojańskiej» поета Каспровича, комедія Фредра «Odludki i poeta» в 2 діях та опера Желенського «Janek», в якій головну роль співав Олександр Мишуга.
Від лютого 2017 року генеральний директор-художній керівник Львівського національного театру опери і балету – народний артист України Василь Володимирович Вовкун, під керівництвом якого Львівська опера втілює проєкт «Український прорив».
Остання з прем’єр театру, представлена публіці 13 листопада 2022 року, – опера «Страшна помста» українського композитора Євгена Станковича за мотивами повісті Миколи Гоголя.
Буде в театрі до кінця доку ще одна нова вистава – повним ходом ідуть репетиції модерн-балету «Пізнай себе» до 300-річчя Григорія Сковороди (режисер – Василь Вовкун), який відбуватиметься у супроводі електронної музики та відеопроекцій і поєднуватиме сучасну хореографію, хоровий спів та навіть повітряну гімнастику.
Одеський національний театр опери і балету – найстаріший оперний театр України. Зведений 1887 року під керівництвом архітекторів Фердинанда Фельмера і Германа Гельмера у стилі віденського бароко. Архітектура глядацького залу витримана в стилі пізнього французького рококо. Фахівці також наголошують на унікальній акустиці Одеської опери, якої нема у жодному з оперних театрів України (йдеться про те, що в будь-якому куточку глядацької зали чути навіть шепіт зі сцени).
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Фото з ФБ-сторінок Львівської опери та Василя Вовкуна
Author
Тетяна КозирєваРубрика
Культура