Генотип вольності
12 травня святкуватиме день народження відомий художник Іван Степанович Марчук
Півстоліття тому, після навчання в Училищі декоративно ужиткового мистецтва імені І. Труша та Художньому інституті у Львові Іван Марчук приїхав до Києва, де почав експериментувати й віднайшов власний шлях у мистецтві. На сьогодні творчий доробок майстра – близько п’яти тисяч полотен! Значна частина їх перебуває в музеях і приватних колекціях п’яти континентів світу. Свою творчість Іван Степанович систематизував у десять різнопланових за стилістикою, колоритом, композиційною побудовою й технічним вирішенням циклів, виділивши умовно ключовий – «Голос моєї душі», навкруг котрого сконцентрувалися: «Цвітіння», «Кольорові прелюдії», «Нові експресії», «Пейзажі», «Біла Планета -1», «Біла Планета -2», «Портрети» і останні, вибухові й пристрасні, – «Виходять мрії з берегів» і «Погляд у безмежність».
В арсеналі митця – близько півтори сотні монографічних і півсотні колективних виставок. Голос його душі вражає і дивує, захоплює і розкріпачує, а також успішно виконує функцію народної дипломатії, утверджуючи позитивний образ нашої країни за кордоном. Лише протягом останнього року відбулося сім виставок І.Марчука – в Литві (Вільнюс), Німеччині (Берлін і Мюнхен), Польщі (Варшава та Краків). І скрізь – неодмінне здивування фахівців, захоплення посвячених у мистецтво та дилетантів.
«Генотип вольності» – під такою назвою відбувся масштабний вернісаж у Кракові. В експозиції було представлено п’ять циклів робіт. Це – «Голос моєї душі» з його ранніми притчами та хрестоматійними філософськими картинами, як, наприклад, «Ліричні звуки», «Загублені квіти», «І відкриються таємниці», «І почув він голос давній», «Так плине час»; вибухово-пристрасний сюрреалістично-мультиверсійний цикл «Погляд у безмежність»; витончено-гармонійні, заглиблені в астральні матерії полотна «Білої Планети-1» та «Білої Планети -2» та захоплюючі глядача «конкурентоспроможністю» у віртуальному змаганні з природними стихіями гіперреалістичні «Пейзажі».
У одній із найбільших у Польщі галереї «Центрум» митець представив близько 70 полотен в усій їхній неповторності й художній витонченості, а глядач міг розширити діапазон осмислення побаченого під звуки творів відомого українського композитора Мирослава Скорика та познайомитися з відеодемонстрацією багатогранного творчого доробку І.Марчука.
Колекція українського художника стала одкровенням, зауважила Іоанна Вархол, голова Спілки художників-пластиків Кракова. Відвідувачі намагалися прочитати глибинні посили, закодовані в стилістиці й сюжетах незвичних композицій і образів. Для багатьох наріжним каменем сприйняття Марчукової творчості стала промовиста назва виставки: «Генотип вольності». Вона торкнулася вразливої точки політичного забарвлення сьогодення – зневажений мир – і мобілізувала природну потребу чинити опір злу, вивільняючи генотип свободи, котрий домінує в житті й творчості митця.
Із притаманним гумором і метафоричністю Іван Степанович розкрив головний секрет свого успіху – вірність «чорному календарю», підкорюючись якому уже півстоліття стоїть прикутим до мольберта без вихідних і святкових днів, відкриваючи без зупину все нові й нові горизонти і свою мрію: мав би тисячу років, розмалював би небо, ніде не повторившись.
Зазначимо, що в лютому – березні цього року під патронатом віце-прем’єр-міністра – міністра культури України В’ячеслава Кириленка й міністра культури та національної спадщини Польщі Малгожати Оміляновської роботи художника виставлялися у Варшаві в галереї KORDEGARDA Народового Центру культури Польщі. Показово, що обидві виставки стали прикладом єднання наших співвітчизників, які проживають у Польщі. З-поміж сотень записів більш як на десяти мовах світу українською занотовано: «Дякуємо за нагоду почувати себе як вдома у всіх куточках світу, за сміливість і втілення всієї історії і переживань українців... Ми побачили безмежність, відчули смуток, але не безнадійність – в кожній картині є промінчик надії на краще життя». До слова, велику допомогу в організації виставок, виданні каталогу польською мовою та висвітленні матеріалів про митця в польських ЗМІ надало Товариство друзів України, очолюване відомою в Польщі продюсером і громадським діячем, тезкою художника Веронікою Марчук.
Нині «Генотип свободи» майстра продовжує долати кордони між кранами та людьми, налаштовуючи серця на мир і добро.
Author
Тамара СтрипкоРубрика
Культура