Перейти до основного вмісту

Коротко / КУЛЬТУРА

01 вересня, 00:00

Нагуєвичі — «об’єкт» натхнення

На батьківщині Франка відбувся І Всеукраїнський пленер живопису. Село Нагуєвичі — батьківщина Івана Франка — теж нещодавно стало об’єктом уваги мистецького гурту: тут відбувся І Всеукраїнський пленер живопису, присвячений 155-й річниці від дня народження письменника. Організаторами акції були художники Ярослав Данилів і Левко Микитич з ДАХу (Дрогобицька асоціація художників) та влада Дрогобицького району. Діяльну участь у проведенні пленеру взяли також активісти «Фронту змін». Малярський талант у змалюванні Франкового краю засвідчили художники — члени НСХУ Володимир Кабаченко (Одеса), Андрій Куцаченко і Володимир Казаневський (Київ), Людмила та Олег Давиденки (Львів), Петро Ряска (Ужгород), Юрій Копчак (Трускавець) і дрогобичани Олеся Сікора, Я. Данилів та Л. Микитич. Кожен із митців, відтворюючи власну манеру і стиль, намагалися втілити неповторні образи в самобутніх композиціях. Тому краєвиди представників київської академічної школи помітно відрізняються від абстрактно-філософських або романтично-декоративних пейзажів, що їх виконав дехто з учасників пленеру. Примітно, що кожен художник, поповнивши свій власний мистецький «портфель», одну зі своїх праць — найкращу! — подарував славному Музею Івана Франка в Нагуєвичах, де й відбулася перша виставка цих робіт. Вочевидь, ця акція набуде продовження: згодом із нагоди цієї ж знаменної дати в Дрогобичі планується ще один пленер з ініціативи ДАХу та міської адміністрації, повідомляє Володимир ГРАБОВСЬКИЙ.

В Україні відбудуться два фестивалі короткометражного кіно

У вересні 2011 року в Україні відбудуться два фестивалі короткометражного кіно: Future Shorts: присмак літа і Манхеттенський фестиваль короткометражних фільмів — єдиний Всесвітній фестиваль, де переможців обирають глядачі. Фестиваль «Future Shorts: присмак літа» відбудеться 9, 10 і 11 вересня. Кінопокази пройдуть у Києві, Одесі, Львові, Запоріжжі, Харкові, Дніпропетровську, Донецьку, Кривому Розі, Вінниці та Херсоні. Манхеттенський фестиваль короткометражних фільмів триватиме з 23 вересня по 2 жовтня. Він охопить такі міста: Київ, Одесу Львів, Харків, Запоріжжя, Дніпропетровськ, Донецьк, Кривий Ріг, Вінницю, Маріуполь, Чернівці, повідомили Корреспондент.net у компанії Артхаус Трафік. Перед показами глядачі отримують картки для голосування, де кожен має відмітити один фільм, за який віддає свій голос. У програмі — 10 фільмів-фіналістів. Їх покажуть у більш ніж 200 містах на шести континентах. За традицією, останній фестивальний показ відбудеться на Манхеттені — батьківщині цього кінофоруму. Потім голоси інтернаціональної аудиторії підрахують, а переможців Манхеттенського фестивалю короткометражних фільмів-2011 оголосять 2 жовтня.

Померла легенда російського романсу

На 98-му році життя померла народна артистка Росії Алла Баянова, повідомляє «Інтерфакс» із посиланням на близьких співачки. За їхніми словами, Баянова пішла з життя у першому московському хосписі. Алла Баянова (справжнє прізвище Левицька) — відома румунська і російська естрадна співачка, виконавець російських пісень і романсів, автор музики до багатьох романсів зі свого обширного репертуару. Вона народилась 18 травня 1914 року в Кишиневі (тоді — центр Бессарабськой губернії) в артистичній сім’ї. Батько — Микола Левицький — був оперним співаком (сценічний псевдонім — Микола Баянов). Мати — Євгенія Скородинська — артистка кордебалету. Наприкінці 1918 року, коли батько повернувся з фронту, Бессарабія увійшла до складу Румунії. Сім’я переїздить із країни в країну, поки 1921 року не облаштувалась у Франції, в Парижі. 1934 року родина переїхала до Румунії й оселилась у Бухаресті. Баянова виконувала переважно російські і циганські романси, виступала спільно з Петром Лещенком, Костянтином Сокольським і Олександром Вертинським, регулярно записувала платівки. Об’їздивши з гастролями весь світ, до СРСР із концертами співачка вперше приїхала лише 1976 року (у складі румунського естрадного ансамблю, який дав кілька концертів в Українській РСР). 1989 року, отримавши радянське громадянство, оселилась у Москві і, попри поважний вік, як і раніше, інколи давала концерти. У березні 2007 року сольним концертом у Державному театрі естради Баянова відзначила феноменальну дату — 85-річчя творчої діяльності.

Обличчя Сумщини кінця ХIХ — початку ХХ століть

Так умовно можна назвати фотовиставку «Віват, провінціє!», організовану співробітниками Конотопського краєзнавчого музею ім. О. М. Лазаревського спільно із сумським фотографом Сергієм Гуцаном, що триває в одному із залів закладу. Ескпозиція — світлини кінця ХІХ — початку ХХ століть (частина з них —відреставровані і збільшені), причому більшість світлин саме з колекції Сергія Гуцана. Як він розповів «Дню», магія старих фото захопила його чотири роки тому, відтоді в його колекції назбиралося понад дві тисячі екземплярів. «У людини завжди є порух душі у бік усього батьківського. Цього року я вже експонував у Сумах частину зі своєї колекції під назвою «Уездный город Сумы», а ініціатором цієї виставки стали співробітники Конотопського музею, які запросили мене до себе. Урешті ми вирішили об’єднати зусилля», — зазначив фотограф. Насправді зображення захоплюють не лише палітрою емоцій: відвідувачі побачать на світлинах упевнений спокій глави великої заможної родини, виклик емансипованої жінки, ледь стримуваний усміх святково вбраної селяночки, скромну зосередженість гімназисток, ніжність дитячої любові до батька, хвацько підкручений вус драгуна, урочистий погляд жениха тощо. Вони також є маленькими епізодами нашої історії. Можливо, комусь разюча несхожість облич українців епохи зламу віків з нашими сучасними краще за факти і дати розповість про катаклізми й випробування, що випали на долю українців протягом минулого сторіччя. Експозиція «Віват, провінціє!» працює в Конотопському краєзнавчому музеї до 23 жовтня, повідомляє Ольга ХАРЧЕНКО, «День».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати