Перейти до основного вмісту

Коротко / КУЛЬТУРА

20 серпня, 00:00

Переможці Виборзького кінофоруму

Усього в рамках фестивалю «Вікно в Європу» було показано понад 80 картин. Цей форум включає три основних змагання: ігрового кіно «Осінні прем’єри», документальних і анімаційних фільмів, повідомляють РІА «Новости». За ухвалою професійного журі ігрового конкурсу, яке очолила відомий режисер Віра Сторожева, головний приз — «Золотая ладья» вручено фільмові «Кам’яна башка» режисера Пилипа Янковського. Три спеціальних призи — «Серебряная ладья» — отримали: режисер фільму «Голубка» Сергій Ольденбург-Свинцов — за дебют, Анатолій Мукасей — за кращу операторську роботу (фільм «Віват, Анно!») і режисер Сергій Говорухін — за мужність і вірність у житті і в професії (фільм «Ніхто, окрім нас...»). У конкурсі неігрового кіно приз «Золотая ладья» присуджено фільмові «Небо—-земля» (режисери Сергій Карандашов і Олександр Купрін). «Серебряной ладьей» нагороджено автора і режисера фільму «Незриме» Павла Медведєва. Володарем головного призу серед аніматорів став режисер Дмитро Геллер за фільм «Хлопчик». Спеціальний приз журі вручено проектові «Гора самоцвітів». За підсумками конкурсу «Виборзький рахунок» вручено три великі «Золотые ладьи» — фільму «Пасажирка» режисера Станіслава Говорухіна, фільму «Плюс один» режисера Оксани Бичкової та фільму «Усмішка Бога, або Чисто одеська історія» режисера Володимира Аленикова. На фестивалі також вручено призи: імені Станіслава та Андрія Ростоцьких — режисерові Сергію Говорухіну за фільм «Ніхто, окрім нас...», імені Сави Куліша «За творчий пошук» — режисерові й авторові сценарію Олександру Бєлобокову (фільм «Зіна. Жила-була»).

Чотири сфінкси

Єгипетські археологи знайшли чотири невеликі безголові статуї сфінксів у районі дороги, яка зв’язує старожитні храмові комплекси Луксор і Карнак. Агенція France Presse із посиланням на Захі Хавасса, главу єгипетської Верховної ради зі старожитностей, повідомляє, що їх виявлено на місці знесеної поліційної дільниці. Сфінкси датуються часом правління фараона Нектанеба (380—363 роки до нашої ери), засновника XXX династії, останньої корінної староєгипетської династії, нагадує lenta.ru. Ця ж експедиція, яка знайшла сфінксів, виявила також блок вапняку з висіченим на ньому ім’ям Клеопатри.

«Кіношок-2008»

Фестиваль кіно країн СНД і Балтії пройде в Анапі з 12 до 21 вересня. Мета «Кіношоку», говориться на офіційному сайті фестивалю, — виявлення та професійна підтримка талановитих кінематографістів, які працюють у всіх жанрах кінематографа, чия творчість несе духовність, естетичну новизну, збереження єдиного кінематографічного простору, національних культур, співпраця між кінематографістами країн СНД, Латвії, Литви та Естонії, популяризація національного кіномистецтва, цитує ІТАР-ТАРС. Незмінними заступниками та натхненниками «Кіношоку» залишаються його президент Віктор Мережко (сценарист, драматург) та акторка Ірина Шевчук. Гостями й учасниками «Кіношоку» традиційно стануть зірки кіно Росії, СНД і Балтії, відомі телеведучі й актори. Крім кінофорумів, у рамках фестивалю пройдуть великі культурні програми, виступи артистів і колективів, творчі зустрічі та театральні вистави.

Брама в інший світ

На півострові Юкатан, неподалік від міста Сакаба, мексиканські археологи з Національного інституту антропології та історії INAH виявили гігантський підземний комплекс, побудований понад тисячу років тому стародавніми майя. Він включає в себе 11 кам’яних храмів, 100-метрову дорогу й цілий лабіринт частково затоплених печер, повідомляють РІА «Новости». Археологічні знахідки в поселеннях майя підтверджують ті дані, які вже відомі історикам із епосу гірських індіанців майя племені кіче «Пополь-Вух» («Книга народу»). Первинна версія книги, написана піктографічним письмом, загинула в ході іспанського завоювання. Рукопис, який дійшов до наших днів написано вже латиницею. Видавці розділили «Пополь-Вух» на чотири частини: перша — космогонія та боротьба героїв із демонами, друга — сходження героїв у пекло, третя — антропогонія, створення людини та діяння праотців, четверта — завершення життя праотців і подальша доля народу кіче. Як повідомляють дослідники, у знайдених храмах знаходяться людські кістки. Не виключено, що людей приносили в жертву. Стародавні майя вважали, що подібні святилища є порталами, через які душі мертвих здійснювали перехід до замогильного світу, відомий як «Ксибальба». У «Пополь-Вуху» детально описано, як добратися до царства мертвих. Спочатку потрібно довго спускатися прямовисними сходами, потім потрібно досягнути перетину чотирьох рік — кров’яної, білої, жовтої та чорної. Остання веде до Ксибальби. Фахівці бачать зв’язок між міфологічними ріками. «Майя вірили, що саме тут зароджується життя, і тут же лежить шлях до Ксибальби — світу мертвих, — говорить один із археологів. — Печери мали й практичне призначення. Вони служили водосховищами, проте головна їхня функція — сакральна. Це була брама до іншого світу. Раніше подібні комплекси було виявлено в Белізі, на півночі Гватемали і на півдні Мексики. У більшості випадків святилища розташовуються глибоко в джунглях».

Ювілей «Фантасмагорії»

Першому анімаційному фільму виповнилося рівно 100 років, повідомляє The Disney blog. Першим повністю анімованим фільмом вважається «Фантасмагорія» французького художника-карикатуриста Еміля Коля. Прем’єра мультфільму відбулася 17 серпня 1908 року, пише lenta.ru. «Фантасмагорію» було зроблено за допомогою темних ліній, намальованих на білому папері і потім друкованих на негативі, що створює ефект, начебто мультфільм було намальовано крейдою. Усього для створення «Фантасмагорії», хронометраж якої становить майже півтори хвилини, Коль використав 700 малюнків.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати