Коротко / КУЛЬТУРА
Українці в Каннах
Вперше з 14 по 25 травня на Міжнародному кіноринку запрацює Український павільйон. Андрій Халпахчі, директор Української кінофундації, сказав: «Цього року, завдяки нашим спонсорам, у Канні представлено щонайбільшу кількість українських фільмів, розширено і каталог українського кіно, обсяг промо-продукції; будуть проходити кінопокази», — повідомляє kinokolo.ua. В рамках Каннського фестивалю покажуть шість повнометражних фільмів: «Кастинг» Олександра Шапіро, «Ілюзія страху» Олександра Кірієнка, «Сафо» Роберта Кромбі, «Богдан Зиновій Хмельницький» Миколи Мащенка, «Прикольна казка» Романа Ширмана та «Владика Андрей» Олеся Янчука. Щоденні презентації будуть присвячені: Київському МКФ «Молодість», ювілею кіностудії ім. Олександра Довженка, Одеській кіностудії та кіностудії «Ялта-Фільм». Центральним заходом роботи української делегації на Каннському фестивалі стане презентація вітчизняного кіно на набережній Круазет, яка відбудеться 16 травня в ресторані Long Beach. Очікується, що на нього зберуться 300 учасників фестивалю — режисери, продюсери, кінозірки й журналісти.
«Лев» для маестро Олмі
Дирекція 65-го Венеціанського кінофестивалю оголосила ім’я володаря статуетки «Золотого лева Святого Марка» за видатний внесок у кіномистецтво. Цього року ним стане відомий італійський режисер, сценарист, продюсер і оператор Ерманно Олмі, передає ІТАР-ТАРС. Маестро Олмі не випадково народився під знаком Лева (24 липня 1931 року в місті Бергамо) — в його «колекції» дві венеціанські нагороди: «Срібний лев» за фільм «Хай живе синьйора!» (1987 рік) і «Золотий лев» за картину «Легенда про святого п’яницю» (1988 рік). Він професіонально займається кіно понад піввіку і став автором 64 фільмів різних жанрів — документальних і ігрових: перший («Дамба на льоду») був знятий 1953 року, а робота над останнім («Сто цвяхів») завершилася 2007 року. Серед його кращих стрічок, крім уже згаданих, критики називають «Дерево для черевиків» (1978 рік), «Легенду про помсту» (2003 рік), «Квиток на потяг» (2005 рік). Ерманно Олмі вважають прямим спадкоємцем мистецтва неореалізму в сучасному кіно Італії. Зазначимо, що 65-й кінофестиваль у Венеції, що розпочинається 27 серпня, відкриється світовою прем’єрою нової «чорної комедії» «Спалити після прочитання» братів Етана і Джоеля Коенів, чий фільм «Старим тут не місце» отримав премію «Оскар» як кращий фільм 2007 року. У картині «Спалити після прочитання» знялися Джордж Клуні, Джон Малкович, Тильда Суїндон, Бред Пітт і дружина Джоеля Коена Френсіс Макдональд. Джон Малкович грає колишнього агента ЦРУ, чиї мемуари потрапляють до рук пройдисвітів, які прагнуть використати цю знахідку у своїх цілях.
Новий роман Маркеса
Колумбійський лауреат Нобелівської премії з літератури, автор легендарних «Сто років самотності» Габріель Гарсіа Маркес, який кілька років тому заявив про закінчення літературної кар’єри, вносить останні виправлення до нового роману. Як пише Tre Guardian з посиланням на Даріо Арісменді, журналіста й друга Маркеса, у 250-сторінкового роману поки що немає назви, не відома й дата його публікації. За словами Арісменді, Маркес править п’ятий варіант тексту. Останній роман Маркеса «Згадуючи моїх сумних повій», нагадує lenta.ru, був опублікований 2004 року. 2006 року письменник в інтерв’ю іспанському виданню La Vanguardia заявив, що більше не збирається писати, зокрема, читачі не побачать другий том його мемуарів (перший вийшов 2001 року).
Кіно під звуки хвиль
До основного конкурсу XIX Відкритого російського кінофестивалю «Кінотавр», що пройде з 7 по 15 червня в Сочі, увійшло 15 фільмів, повідомили організатори фестивалю, передають РІА «Новости». Це стрічки: «Живи та пам’ятай» Олександра Прошкіна, що відкриє фестиваль, «Бакси» Гуки Омарової, «Цнотливість» Віталія Манського, «Дике поле» Михайла Калатозішвілі, «Нірвана» Ігоря Волошина, «Нова земля» Олександра Мірошника, «Океан» Михайла Косирєва-Нестерова, «Полонений» Олексія Учителя, «Плюс один» Оксани Бичкової, «Скажи Лео» Леоніда Рибакова, «Старша дружина» Івана Соловова, «Той, хто гасить світло» Андрія Лібенсона, «Чотири віки кохання» Сергія Мокрицького, «Шультес» Бакура Бакурадзе і «Юріїв день» Кирила Серебреннікова. У журі основного конкурсу ввійшли — продюсер Роман Борисевич і режисер Марина Разбежкіна, а очолить суддівську бригаду кінорежисер і драматург Павло Чухрай. Новиною «Кінотавру» стане введення додаткового призу в основному конкурсі — «За операторську майстерність». Усього журі присуджує вісім призів: головний приз і призи «За кращу режисуру», «За кращий дебют», «За кращу жіночу роль», «За кращу чоловічу роль», «За кращу операторську роботу», приз імені Григорія Горіна «За кращий сценарій» і приз імені Мікаела Тарівердієва «За кращу музику до фільму». На церемонії закриття «Кінотавру» демонструватиметься документальний фільм Мартіна Скорсезе «Да будет свет» про концерт групи The Rolling Stones у Beacon Theater (Нью-Йорк), показаний на 58-му Міжнародному кінофестивалі в Берліні.
Павук на честь музиканта
Американський біолог вирішив назвати відкритий ним новий вид павуків на честь знаменитого канадського музиканта Ніла Янга — Myrmekiaphila neilyoungi, повідомляє lenta.ru, посилаючись на AP. Джейсон Бонд з університету Східної Кароліни розповів, що виявив раніше невідомий вид павуків-каменярів 2007 року в штаті Алабама. «Я є давнім шанувальником творчості Ніла Янга і з великою повагою ставлюсь до його діяльності з захисту миру і справедливості», — заявив біолог, пояснюючи своє рішення присвоїти павуку ім’я музиканта. Нагадаємо, Ніл Янг не єдиний музикант, чиїм ім’ям названо вид комахи. Раніше 2008 року біологи, що виявили новий вид жука, назвали його Orectochilus orbisonorum на честь Роя Орбісона і його вдови Барбари.
Випуск газети №:
№82, (2008)Рубрика
Культура