Кунг-фу, класова війна і фільм із-за грат
Сьогодні відкривається 63-й Берлінський міжнародний кінофестиваль. Україна присутня в програмі «Кампус талантів» і на Європейському кіноринку![](/sites/default/files/main/articles/07022013/11berlinale.jpg)
Фестиваль починається позаконкурсною прем’єрою «Великих майстрів» — новою роботою відомого гонконзького режисера Вонга Карвая, який головує у журі основної конкурсної програми цього року. «Майстри» стали для режисера, раніше відомого завдяки витонченим ліричним драмам («Любовний настрій», «Грішні ангели»), справжнім випробуванням. Процес зйомок зайняв майже 10 років, дата прем’єри постійно переносилася, що недивно, адже Карвай раніше не працював з таким матеріалом. Дія фільму відбувається в 1920—1930-ті роки в Китаї; основна сюжетна лінія — становлення майстра китайських бойових мистецтв Іп Мана, якого в Європі та Америці знають, зокрема, як учителя легендарного актора-кунгфуїста Брюса Лі. Головну роль виконує зірка «Любовного настрою» Тоні Люн. Східні єдиноборства — комерційно безпрограшна тема, але наскільки вона органічна для Карвая? Директор фестивалю Дітер Косслік, втім, поспішив видати очікуваний аванс: «Вонг Карвай створив дивний, візуально потужний фільм».
Карваю та його колегам по журі (режисерам Сюзанна Бір (Данія), Андреас Дрезен (Німеччина) й Афіна Цангарі (Греція), оператору Елен Керас (США), відеоартистці Ширін Нешат (Іран)) належить переглянути й оцінити 20 картин. Серед вірогідних лідерів конкурсу — «Камілла Клодель 1915» (Франція) фестивального улюбленця Брюно Дюмона з Жюльетт Бінош, «На моєму шляху» (Франція) з Катрін Деньов, американський фільм «Необхідна смерть Чарлі Кантрімена» з Шайєю ЛаБефом і Тілем Швайгером, а також копродукція Франції, Німеччині та Бельгії «Черниця» з Ізабель Юппер. Явними претендентами на «Золотого ведмедя» можна також вважати «Рай: Надію» — завершальну частину «райської» трилогії культового австрійського кінематографіста Ульріха Зайдля, нову картину лауреата безлічі винагород американця Гаса Ван Сента «Земля обітована» (головна роль — Метт Деймон) і «Падре» («Закрита завіса») іранця Джафара Панахі, який у себе на батьківщині засуджений на 6 років ув’язнення, також йому заборонено виїжджати з країни і знімати кіно (!) протягом 20 років. Участь фільму Панахі в конкурсі — диво і недвозначна демонстрація солідарності, посилити яку присудженням одного з фестивальних призів буде для журі справою честі.
Пострадянські кінематографії в основному конкурсі представляють казахські «Уроки гармонії» (режисер — Емір Байгазін) і російське «Довге щасливе життя» — соціальна драма авторства Бориса Хлєбнікова про фермера, який бореться з ділками, що намагаються заволодіти його землею. Цікаво, що інший російський фільм з подібним сюжетом — про смертельний конфлікт між робітниками і власниками заводу — «За Маркса!» Світлани Баскової — бере участь в експериментальному конкурсі «Форум».
Україна на Берлінале присутня в програмі «Кампус талантів» і на Європейському кіноринку.
«Кампус талантів» — творча академія для більш ніж 300 кінематографістів з усього світу. Тематичний фокус цього року — «Деякі люблять гарячіше» — передбачає дискусії про шляхи привернення глядацької уваги. Про рівень цього фестивалю усередині фестивалю свідчить те, що тут з майстер-класами виступатимуть персони калібру вищезазначеного Ульріха Зайдля або живого класика британського кіно Кена Лоуча. Тішить те, що вперше за кілька років в «Кампусі» і в Берлінале в цілому бере участь український режисер — київський документаліст Дмитро Сухоліткий-Собчук з повнометражним дебютом «Красна Маланка» про святкування Маланки в буковинському селі Красне. Фільм, над яким Дмитро працював близько чотирьох років, складається з п’яти новел, що по черзі показують події в п’яти частинах села. В кінці всі лінії оповідання сходяться в одну. До речі, Дмитро — герой наших публікацій: саме у «Дні» 6 жовтня 2012 р. вийшло інтерв’ю з ним про Красне і про зйомки фільму.
Що ж до кіноринку, то вже втретє там буде стенд українського кіно під назвою Ukrainian Film Corner. В рамках роботи стенду заплановано три програми: «Українська реставрована кінокласика: 1924—1982», «Українські нові фільми 2012—2013: трейлери» і «Українське короткометражне кіно 2012—2013»; також відбудуться презентації каталогу українських фільмів 2012—2013 рр. і кінопроектів «Параджанов» (режисери Олена Фетісова, Серж Аведикян) та «Іван Сила» (Віктора Андрієнка). Особлива подія — показ «Землі» Олександра Довженко у супроводі етно-гурту «ДахаБраха», який відбудеться 11 лютого в кінотеатрі «Вавілон».
Основні винагороди Берлінале — «Золотий ведмідь» за кращий фільм, Гран-прі жюрі («Срібний ведмідь»), приз імені Альфреда Бауера за інновації в кіномистецтві, «Срібні ведмеді» кращим режисерові, акторові, акторці й операторові. Вже зараз відомі імена володарів почесних призів: Berlinale Camera отримають італійська акторка Ізабелла Росселліні та німецький режисер, піонер гей-руху Роза фон Праунхайм, а «Золотого ведмедя» за внесок у розвиток кіно було присуджено французькому документалістові й режисерові, людині воістину унікальної долі Клоду Ланцману
Фестиваль закінчиться 17 лютого.
На Берлінале-2013 акредитований наш кореспондент — тож всі новини про хід кінофоруму читачі «Дня» дізнаватимуться з перших рук.