Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Місце зустрічі змінити не можна

З 12 до 18 вересня в Криму пройде II Міжнародний фестиваль «Театр. Чехов. Ялта»
11 вересня, 00:00
ВІДКРИЄ ЯЛТИНСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ ВИСТАВА «БУДЬТЕ ЯК УДОМА», В ЯКІЙ ВИСТУПАЄ ПРЕКРАСНИЙ АКТОРСЬКИЙ ДУЕТ: ТЕАТРАЛЬНА ПРИМАДОННА АДА РОГОВЦЕВА ТА КОЛИШНІЙ КРИМЧАНИН, НИНІ ПРЕМ’ЄР КИЇВСЬКОГО ТЕАТРУ ДРАМИ ТА КОМЕДІЇ НА ЛІВОМУ БЕРЕЗІ ДНІПРА АХТЕМ СЕЙТАБЛАЄВ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «ДЕНЬ»

Поступово місто-курорт повертає собі статус театральної Мекки. Після довгої (десятирічної) перерви, відреставрований і модернізований за останнім словом сценічної техніки, Ялтинський театр ім. А.П. Чехова запрацював на повну силу. Нова команда, на чолі з директором Миколою Рудником, радує місцевих мешканців і гостей Кримського півострова зустрічами з кращими колективами нашої країни та зарубіжжя, а також другий рік поспіль організовує Міжнародний фестиваль «Театр. Чехов. Ялта».

— Наш театр легендарний. Минулого року ми відзначили 125-річчя. Власної трупи наш театр не мав ніколи, не планується вона і в майбутньому, — розповів «Дню» М. Рудник. — Моя мрія, щоб Ялтинський театр став виставковою залою кращих зразків театрального мистецтва. Якби тут була своя трупа, то вона була б очевидно поганою — провінційною, — і ми б стали заручниками того репертуару та людей, які виступали на ялтинській сцені. Тому сьогодні, на нашій афіші можна побачити найрізноманітніші імена. Ми організовуємо гастролі кращих колективів із різних міст і країн, і, таким чином, привчаємо до театрального мистецтва ялтинців, які забули про магію високого мистецтва за роки відсутності театру. Величезна подяка шанувальникам творчості Антона Павловича Чехова та театрального мистецтва, а також небайдужим людям — бізнесменам Олександрові Лебедєву та В’ячеславу Юткіну, які допомогли відродити Ялтинський театр. Хочу нагадати класичну фразу: «Місто лише тоді стає справжнім містом, коли в ньому є театр», і вже другий рік ми прилучаємо кримчан і гостей курорту до театрального мистецтва. Нам дуже приємно, що завдяки фестивалю «Театр. Чехов. Ялта», який організували на нашій базі, було закладено традицію проводити в оксамитовий сезон (у середині вересня) міжнародний форум, і його з нетерпінням стали чекати глядачі.

«Театр. Чехов. Ялта» — новий творчий проект, який об’єднує в собі міжнародний фестиваль і професійний театр. Це своєрідний чемпіонат театрів, який включає в себе показ кращих творчих досягнень у галузі театрального мистецтва; парад знаменитих труп. Наше завдання — розвивати театральні традиції та розширювати фестивальну географію. Ми намагаємося привернути увагу театральної та культурної громадськості до історико-культурної спадщини Ялтинського театру ім. А.П. Чехова. Я вважаю, що наш форум потрібен, насамперед, для діячів театрального мистецтва, щоб під час фестивалю відбувався обмін театральними ідеями, творчі зустрічі та дискусії.

Досі ті, кому вдалося побувати на першому фестивалі, згадують потрясіння, отримане від майстерності акторів, оригінальність режисерського трактування, показані на легендарній Ялтинській сцені. Наприклад, від вистави Національного театру ім. Янки Купали (Мінськ) «СВ» — у пластичній версії вони представили чеховський «Вишневий сад», помінявши назву п’єси (вийшло «Сад вишневий» або «Спальний вагон», в якому Раневська поверталася додому й виїжджала до Парижа). Зігравши без слів, а лише за допомогою виразної мови рухів і пластики, актори зуміли передати чеховський флер і атмосферу складних людських взаємин. А безперечним фаворитом глядачів і членів журі стала вистава «Перечитуючи Чехова» Львівського театру ім. М. Заньковецької, яка отримала Гран-прі фестивалю. У цій постановці режисер Алла Бабенко поєднала два проникливих оповідання класика — «Іонич» та «Аріадна». Це була тонка вистава, яка розповідає про кохання героїв, яке не відбулося, і болісний жаль про те, що так і не збулося. Два акторських дуети (Олександра Люта та Юрій Чеков, Альбіна Сотникова й Андрій Сніцарчук) грали ностальгічні новели так проникливо й нервово, що їм удалося втілити на сцені вібруючу, повну нюансів, чеховську недомовленість. Коли на сцені виступали львів’яни, то здавалося, що сам автор — Антон Павлович — сидить у залі, настільки справді чеховською вийшла вистава.

Якщо минулого року фестивальна афіша складалася з дев’яти вистав, то нині одинадцять колективів із Білорусі, Німеччини, Латвії, Литви, Мексики, Молдови, Росії та України позмагаються за найвищу нагороду. А відкриють форум кияни — продюсерський центр ARTHOUSE і майстерня театрального мистецтва «Сузір’я» представлять виставу «Будьте як удома». До речі, в оригіналі лірична комедія французького драматурга Жан-Марі Шевре, яку поставила Катерина Степанкова, називається «Squat» (сквотом, тобто нелегально зайнятим приміщенням, стало затишне помешкання в центрі Парижа для пари молодих емігрантів — араба Саміра (цю роль грає Ахтем Сейтаблаєв) і польки Басі (Ольга Лук’яненко). Господині — дві бездітні сестри-пенсіонерки Марівон Дюпре (Ада Роговцева) і Жан Фіжак (Галина Конєєва) поїхали до фамільного маєтку на Рів’єрі, а син консьєржки, оселив у їхніх апартаментах своїх бездомних друзів. Але несподівано старенькі повернулися додому... Цю виставу варто подивитися, щоб побачити прекрасний акторський дует: прими театру і кіно Ади Роговцевої та молодого, але дуже талановитого прем’єра Київського театру драми та комедії на Лівому березі Дніпра, колишнього кримчанина Ахтема Сейтаблаєва (він грав у виставах Державного кримськотатарського академічного музично-драматичного театру в Сімферополі, а з 2005 р. — провідний актор лівобережців).

До речі, за фестивальною традицією, яка склалася, деякі постановки показують у Будинку-музеї А. Чехова. Нині цієї честі удостоєно Каунаський камерний театр і буде показано моновиставу «Вистава після вистави» на Шекспірівський сюжет.

Орловський державний театр для дітей і молоді «Свободное пространство» представить виставу «Доктора!» — це інсценізація трьох гумористичних чеховських оповідань. Гості з далекої Мексики запросять глядачів на вечір балету (Хореографічна майстерня Глорії Контрера і Національний університет Мехіко).

Переможець «Київської пекторалі-2008» (за кращу режисуру і кращу виставу) Київський театр драми та комедії на Лівому березі Дніпра везе в Ялту «Не все коту Масляна». Сумну комедію за однойменною п’єсою Олександра Островського поставив режисер Олексій Лісовець. Це історія про те, що люди діляться всього лише на дві категорії: тих, у кого гроші є і, тих, у кого їх немає. Останніх завжди більше. І для отримання заповітних капіталів було вигадано безліч способів, причому праця в цьому спискові не завжди на першому місці... У виставі грає яскрава акторська команда: Володимир Ільєнко, Олеся Жураковська, Олексій Тритенко, Ірина Мак, Олена Колесниченко та інші.

Серед почесних гостей фестивалю будуть популярні актори Лев Дуров та Ігор Костолевський, відомі театрознавці, драматурги, критики та політична еліта України та Росії. Як переконують організатори форуму, не залишать байдужими глядачів вистави Могильовського обласного драматичного театру, Німецького театру «Фактори», Молодіжного театр «З вулиці Троянд» (Кишинів), Московського Нового драматичного театру і театру «КомедиантЪ» (Росія), Ризького російського театру ім. М. Чехова (Латвія). А професійне журі, яке очолить директор Національного центру театрального мистецтва ім. Л. Курбаса Неллі Корнієнко, 18 вересня назве переможця другого фестивалю «Театр. Чехов. Ялта». До речі, окрім конкурсних показів, у рамках фестивалю, проходять: творчі зустрічі, майстер-класи, екскурсії чеховськими місцями, а в фіналі змагання — театральний капусник, який «варять» самі учасники форуму, і тому заключна гала-вистава з нудного заходу, з довгим врученням дипломів і подарунків, перетворюється на веселе шоу, підіймаючи настрій тим, хто виступає на сцені, і тим, хто сидить у залі.

Отже, до зустрічі в Ялті. Адже саме там відроджуються Чеховські традиції, завдяки яким, ось уже 126-й рік, це місто-курорт є місцем зустрічі видатних діячів мистецтв, музичної та театральної еліти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати