Музика Свободи на вільній землі
Із 5 по 14 грудня на сході України відбудеться Міжнародний фестиваль Jazz Bez
На звільнених українських територіях дадуть концерти кращі представники польського, українського і, зокрема, кримськотатарського джазу. Вхід на концерти буде безкоштовним, повідомляють організатори.
Також організатори власним коштом приймуть у Львові 10 музикантів із території АТО, щоб вони могли відвідати концерти колег, майстер-класи та взяти участь у джем-сейшенах. Наступного року ці музиканти розвиватимуть джазове середовище — організують форуми у Краматорську та Слов’янську. «Серцем фестивалю залишається Львів, а концерти тривають у найголовніших українських та польських містах. Але цього року концертна траса, яка почнеться у Вроцлаві, завершуватиметься у звільнених містах України — Слов’янську та Краматорську. Для людей, які пережили страх війни, ця музика звучатиме з іншим смислом. Концерти відбудуться під гаслом «Музика Свободи на вільній землі!» — говорять музиканти.
У програмі фесту буде представлено новий проект відомої української співачки й акторки Мар’яни Садовської та одного з кращих джазових контрабасистів — Марка Токара. Вишукані й драматичні твори на тексти Сергія Жадана виконуватиме октет із чотирьох контрабасів та чотирьох жіночих вокалів.
Бельгійсько-американський Steve Houben Quartet , під керівництвом легендарного джазового саксофоніста і флейтиста Стіва Губена, який співпрацював із Майком Стерном, Джо Ньюманом, Джері Маліґаном, Джорджем Коулманом та записав спільні альбоми із Четом Бейкером і Білом Фріселом.
Квартет польської співачки Касі Міровської та славетний саксофоніст Петер Барон із програмою, присвяченою творчості Джорджа Ґершвіна.
Kibrick — проект знаменитого американського саксофоніста, декана Південної Данської консерваторії Марка Бернштейна. До свого проекту Марк запросив грати відомих польських та українських музикантів (барабанщик Ігор Гнидин, гітарист Марек Каджєля, контрабасист Міхал Ярос).
У проекті SEFARDIX польські джазмени — брати Олесь — разом зі славетним співаком грецького походження Йорґосом Скольясом трансформують музичні традиції Середземномор’я у композиції на межі world music, етно, джазу та імпровізаційної музики.
Gianni Gebbia Magnetic Trio поєднує авангардний мінімалізм, фрі-джаз та народну музику півдня Італії.
У програмі також — Тріо Shofar, у якому багаторічний друг фестивалю саксофоніст Міколай Тшаска експериментує над поєднанням єврейської релігійної музики із сучасними формами джазу; кримське Usein Bekirov Trio, де, всупереч окупації та геополітичним інтригам, грають українські джазмени разом із відомим кримськотатарським піаністом Усейном Бекіровим; Міжнародний квінтет, створений трубачем Дмитром Бондарєвим із Донецька. Всупереч війні й жорстокості, разом із Дмитром спокійну і виважену музику творять німецький піаніст Людвіг Горнунґ, данський басист Мартін Буль, американський барабанщик Джізуз Веґа та донецький гітарист Ігор Осипов.
Прозвучить ще багато якісної, розумної, експериментальної, емоційної музики від виконавців із цілого світу, а також традиційні джем-сейшени.
Нагадаємо, Jazz Bez — транскордонний джазовий марафон, який поєднує десятки міст, сотні музикантів, тисячі меломанів, безліч кілометрів та ще більше відтінків джазу в єдине свято музики і свободи. Родзинкою J.B. є поєднання в рамках одного фестивалю максимальної кількості джазових стилів (свінг, ф’южн, бі-боп, джаз-рок, фанк, кул, фрі- джаз...) та імпровізаційної музики. За 14 років на фестивалі відбулися сотні концертів, утворилися десятки міжнародних проектів.