Несподівана Кармен
Національна оперета збагачує репертуар експериментальними постановкамиЯкщо ви цінуєте кожне слово сюжету новели Проспера Меріме, кожну ноту опери Жоржа Бізе і кожен рух видатної танцівниці Майї Плісецької, то не ходіть на балет-феєрію «Кармен-сюїта», та коли ви цінуєте в мистецтві несподіванку, сприймаєте сміливі інновації та радієте професіоналізму виконавців, то вам обов’язково треба подивитися новинку афіші Національной оперети України!
Ви побачите синтез балету і опери — сучасного та класичного танцю до техніки Contemporary dance (постмодерн) та іспанського фламенко. Почуєте знамениті хори Бізе та дві арії Кармен (до речі, артисти співають на мові оригіналу — французькою). Хоча знайому музику оперного шедевру скорочено, але виставу збагачено іншими творами композитора на цю ж тему (сценічна редакція Богдана Струтинського та Вадима Прокопенка). Танець у постановці Прокопенка не має балетних пуантів (хореограф використовує постановку ніг «прасками», зігнуті коліна та плескання рук як елемент оркестру). Широко вживається степ — на підлозі й на столах. Підтримки акробатичні. Та попри це, чоловічі партії наповнені класичними піруетами та арабесками.
Центральна партія Кармен у виконанні Анни Шарабуріної сповнена різкого драматизму й бурхливо вираженого ліризму. У цієї суперечливої жінки, яку роздирають пристрасті, є співоча Душа (Тамара Ходакова). Вона часом протистоїть своїй alter ego, а часом рухається з нею в унісон (вокал співачки унікальний, хоча дещо й незвичний).
Двоє чоловіків суперничають за красуню Кармен. Могутній Хозе (Максим Булгаков) — уособлення чоловічої сили, і витончений Ескамільйо (Михайло Боцок) — еталон краси. Вони один для одного то бик, то тореадор. У їхній боротьбі найчастіше перемагає сила Хозе. А жінки так люблять переможців, хоча тягне їх до краси... От і опиняється Кармен перед вибором, який не в змозі зробити. А чоловіки наразі поводяться з нею, як з лялькою. Улюбленою, але лялькою, граються, жбурляють, тягнуть, кидають... «Я не хочу, щоб мене мучили, а головне — не хочу, щоб мною командували», — ці слова героїні Меріме підказкою винесено на програмку вистави. Кармен хоче бути вільною й робити, що їй заманеться. А їй заманулося любити обох, але набридли чоловічі домагання та двобої самців. І тоді вона...
А що зробила героїня вистави, переказувати не буду (постановники зробили інший фінал, ніж у новелі П.Меріме та в опері Ж.Бізе), а тому раджу глядачам піти в Київську оперету й подивитися (4 або 13 квітня), щоб ахнути в залі та щоб здригнулася ваша душа. Щоб ви зробили свій вибір. І не на сцені, а в житті. Ця постановка — сміливий експермент творчого колективу. Вистава не розважає публіку, як це зазвичай відбувається в «легкому жанрі» оперети, а вимагає думати, можливо, навіть посперечатися з оригінальним «прочитанням» постановників, але точно балет-феєрія «Кармен-сюїта» нікого не залишить байдужим.