Перейти до основного вмісту

«Омий мовчанням свою душу»

У рамках виставки картин Рабіндраната Таґора відбувся концерт духових і екзотичних інструментів
02 серпня, 16:46
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Нагадаємо, нині у Національному музеї мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків  відбувається виставка полотен знаного індійського художника, письменника, Нобельського лауреата Рабіндраната Таґора «Де душа живе без страху...» (див. «День», №126 ).  У суботу у залі музею  відбувся концерт духових інструментів «Флейта співає». Лунали імпровізації на музику індійського композитора, послідовника Рабіндраната Таґора Шри Чинмоя у виконанні Валентина Іонова, члена Центру Таґора, співака, дослідника бенгальської мови, та Олексія Кузьменка, який із десятирічного віку вчився у Валентина гри на флейті і вже два роки опановує мову бенгалі.

Валентин Іонов розказав після концерту «Дню», що вже двадцять років колекціонує флейти з різних країн світу. А почалося це хобі з українського народного інструменту: «Одного разу я побачив у друга вдома українську сопілку і захотів на ній щось зіграти. Але спроба була невдалою, бо «грав» я лише на клавіатурі — я програміст», — зізнався В. ІОНОВ.

Опанувавши сопілку і почавши знайомитися з духовими інструментами інших народів, колекціонер відзначив, що за аплікатурою вони є майже ідентичними. Українська сопілка до XVII ст. мала не десять, а шість отворів, як має бенгальська флейта банши. Ірландську віслу, поширену на території Великобританії, Ірландії, Данії, від сопілки відрізняє лише матеріал — дерево — та форма свистка. Автентичний непальський інструмент, на якому буддисти часто грають медитативну музику, має таку ж саму будову, але свисток розташовано збоку. Класичний індійський інструмент бансурі, на якому, як повістують легенди, грав сам Крішна, є таким самим, як і непальський, але зробленим із бамбука. В Індонезії грають на такому ж духовому інструменті, як сопілка, але з іншим свистком.

До речі, колекція Валентина Іонова налічує ряд більш екзотичних духових інструментів, найдавнішим із яких є нерукотворна мушля, чиїм могутнім звуком в Індії повідомляють про прибуття важливих делегацій. Акара, поширена, зокрема, у Білорусі, може формою нагадувати птаху або рибу, але незмінно має шість отворів. Улюблена багатьма губна гармоніка прийшла в Україну з Німеччини, але в Німеччину потрапила з Індії. Серед гуцулів визнанням користується так звана здвоєна сопілка, якою добре грати веселу танцювальну музику.

Під час виступу Валентин Іонов, цитуючи Таґора, попрохав присутніх зберігати цілковиту тишу і не порушувати її навіть аплодисментами: «Слів мертвих пил прилип до тебе. Омий мовчанням свою душу». Медитативна атмосфера і звуки флейти надихнули Олексія Кузьменка на філософсько-поетичну імпровізацію, якою й завершився концерт...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати