Перейти до основного вмісту

Розмова богів

20 та 21 листопада у Львівській філармонії тривають концерти, присвячені «Добре темперованому клавіру» Й.-С. Баха
21 листопада, 09:57
ІДЕЯ ПРИСВЯТИТИ ДВА КОНЦЕРТИ «ДОБРЕ ТЕМПЕРОВАНОМУ КЛАВІРУ» ВИНИКЛА У ЕТЕЛЛИ ЧУПРИК ТРИ РОКИ ТОМУ / ФОТО НАДАНО ЛЬВІВСЬКОЮ ФІЛАРМОНІЄЮ

Ініціатор і виконавиця проекту Етелла Чуприк. Піаністка розповіла, що ідея присвятити два концерти «Добре темперованому клавіру» виникла у неї три роки тому.

— Найскладніші твори світової класики я вже виконувала, але хотілося торкнутися того, що є каменем спотикання для кожного виконавця, — зазначає піаністка. — Бах писав ці твори для своїх дітей. Його музика — це вічність, неперевершена божа музика і слово, «Біблія» цілої музичної системи, що торкається серця композитора. Тут музичними засобами не тільки написано розмову трьома, чотирма, п’ятьма голосах, а й закладено розмову богів. Чистота, правда і радість музики Баха така колосальна, що  хочу якнайдовше жити у ній.

За словами професора Львівської музичної академії Любові Кияновської, «Добре темперований клавір» — один із знакових шедеврів світової культури, який за кількістю інтерпретацій, легенд, із ним пов’язаних, та пізніших транскрипцій і наслідувань впевнено займає вершину музичного Олімпу.

— Сьогодні «Добре темперований клавір» — один із найчастіше виконуваних фортепіанних творів світової спадщини, — розповідає Л. Кияновська. — Тому для  справжнього професіонала-піаніста виконання усіх 48 прелюдій і фуг — надзавдання, успішне здійснення якого підтверджує найвищий статус митця і залишається в анналах історії культури». Професор Кияновська вважає, що тепер виконання «Добре темперованого клавіру» в одному концерті є своєрідною мистецькою самопосвятою, бо вимагає від піаніста колосальної тонкості й точності, а також яскравої виконавської манери, яка допоможе відкрити нові обертони змісту.

У Львові виконання  «Добре темперованого клавіру» є  прем’єрним, а от в Україні — ні. Етелла Чуприк кілька тижнів тому грала його у Закарпатській філармонії. За словами виконавиці, ця музика звучатиме й за межами України — у  Німеччині та Голландії, причому не лише в концертних залах, а й у храмах.

Нагадаємо, що «Добре темперований клавір» (нім. Das wohlte-mperierte Klavier), — цикл творів Й.-С. Баха, що складається із двох зошитів, в кожному з яких зібрано 24 прелюдії і фуги у 24 тональностях (12 мажорних і 12 мінорних). Повна назва збірки — «Добре темперований клавір, або Прелюдії й фуги у всіх тонах і півтонах, що стосуються як терцій мажорних, так і терцій мінорних. Для користі й використання охочого до навчання музичного юнацтва, як і для особливого займання тих, хто вже досяг успіхів у цьому навчанні; складено й виготовлено Йоганном Себастьяном Бахом — у цей час капельмейстером і директором камерної музики великого князя Анхальт-Кетенського».

Першу частину Бах написав 1722 року, другу — 1744 року. Повну назву зазначено на титульному аркуші автографа першої частини, друга частина має назву «24 прелюдії та фуги».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати