Українськi гiлки «Паризької школи»
У Національному художньому музеї у рамках «Французької весни» відкрито виставку Жака Шапіро
Величезні, невідомі світи відкрилися мені, сповна успішній учениці радянської школи, коли батьки запропонували прочитати книгу Іллі Еренбурга «Люди, роки, життя». Те, незнайоме паризьке життя, було наповнене співучими іменами поетів і письменників, режисерів і художників із усіх кінців світу, які «зліталися» до «культурної Мекки», а місцем їхнього неформального спілкування було кафе «Ла Руш», у перекладі — «Вулик». Аполлінер і Модильяні, Архипенко і Хемінгуей, Пікассо і Марк Шагал та багато інших яскравих особистостей — кожен у своєму жанрі створювали мистецтво нового часу. Вважаю, саме це заочне знайомство стало потужним поштовхом моєї культурної самоідентифікації.
Ім’я нашого земляка Жака Шапіро (у допаризькому житті, яке почалося для нього 1925 року, його звали Яковом) — із тієї славної плеяди, яку згодом стануть називати «Паризькою школою». Яка вона популярна сьогодні в музейників, мистецтвознавців і колекціонерів! Тому, виставка, що відкрилася в рамках ювілейного — десятого —фестивалю «Французька весна» в Національному художньому музеї України, організована цим музеєм, аукціонним домом «Дукат», видавничим домом «Антиквар» і Французьким інститутом в Україні, — безцінний подарунок шанувальникам вишуканого мистецтва.
Біля входу на експозицію нас зустрічає чудовий колаж з чорно-білих фотографій художника. При цьому, кожна із них сюжетна і дуже театралізована. І це неспроста: до Парижа Шапіро приїхав уже відомим на батьківщині театральним художником. Він працював зі Всеволодом Мейєрхольдом та Євгенієм Вахтанговим. У Франції він остаточно поринув у живопис, активно беручи участь у найвідоміших салонах і виставках.
Спокійна, ледь приглушена колористика його робіт, на подив, лише додає їм позитиву, підкреслюючи непомітну, але дуже насичену красу життя. На виставці експонується близько 60 графічних і живописних робіт художника, надані музеями та приватними колекціонерами.
Особливо важливо, що, окрім виставки, яка триватиме до 4 травня, організатори запланували ряд цікавих лекцій-зустрічей. 13 квітня можна ще ближче познайомиться з Жаком Шапіро, довідавшись про подробиці його життя та творчості, завдяки гості фестивалю Дар’ї Сусловій, яка запрошує цього дня всіх бажаючих на лекцію «Жак Шапіро — багатогранний художник». Жан-Клод Маркаде, відомий французький учений, глибокий знавець авангарду колишнього СРСР. Це він відкрив і багато років вивчає явище українського авангарду, про який французи знають, на жаль, значно більше нас. 14 квітня пан Маркаде розповість усім спраглим про особливості українського авангардного мистецтва першої чверті ХХ сторіччя — від Бойчука до Татліна і Малевича. А 21 квітня Віта Сусак прочитає лекцію з чаруючою назвою, — «В серцевині сіра Грюєр: Архипенко та його земляки в «Паризькому вулику».
Важливо, що глядачі отримують це безцінне спілкування в «доважок» до виставки. «Ключем» до входу на лекції стане куплений цього дня квиток до музею. Приємного перегляду та нових вражень, які, безумовно, як ніщо інше, допоможуть вашій самоідентифікації.