Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

В Києві в Будинку звукозапису відбулася презентація документального фільму «Крим. Звільнення»

28 червня, 16:02

28 червня о 21:00 на телеканалі Суспільне Культура та ютуб-каналі Перший відбудеться прем’єра фільму «Крим. Звільнення», знятого «Кіностудією дитячих та юнацьких фільмів ім. О. О. Ханжонкова» на замовлення Суспільного Мовлення.

«Фільм водночас оптимістичний і сумний. Історія невдалого кремлівського заколоту в Криму зараз актуальна, гаряча й аж кипить із кількох причин. По-перше, Крим — наша безпорадна й принизлива втрата, яка досі болить і болітиме довго, аж до його повернення додому. По-друге, це трагедія киримли (татари з Криму) — трагедія, якій Україна не знайшла в собі мужності запобігти на всіх її етапах після 1991 року. По-третє, це про рішучість. Ніхто не буде сперечатися: для боротьби зі звіром потрібні професіонали, ресурси, інформаційний супровід, міжнародна підтримка. Але перша й вирішальна передумова — воля. Заборонити собі побоювання, сумніви, огляди й остороги — просто наважся й бийся. Тоді в нас вийшло. Вийде й зараз», — Юрій Макаров, телеведучий та виконавчий продюсер Суспільного.

1994 року російські маріонетки захопили владу в Криму і захотіли «возз'єднатися» з росією. Спецпідрозділ СБУ «Альфа» зірвав заколот прокремлівських засланців і зберіг цілісність півострова в кордонах України. Спецзавданням керував перший голова Служби безпеки України Євген Марчук. Генерал-лейтенант СБУ Василь Крутов, генерал-майор СБУ Віталій Романченко, полковники СБУ Сергій Ропаєв та Павло Дубров, полковник Іван Якубець — стали головними «стовпами» звільнення Криму. Вони з перших уст розповіли свої історії у фільмі Суспільного. Кінопродюсером фільму став Валерій Боровик; оператор стрічки — Дмитро Санін; кінорежисер і сценарист — Сергій Лисенко.

У стрічці «Крим. Звільнення» можна побачити раніше ніде не публіковані кадри. Їх особисто встиг передати знімальній команді керівник спецоперації Марчук до своєї передчасної кончини. 

«Раніше у мене був стереотип, що архівне кіно — це щось трохи старомодне. Тепер я абсолютно закохана в архівну документалістику (до того ж вона дуже популярна за кордоном), вважаю що вона може бути дуже стильно та незвично інтегрована в тканину сюжету. І я дуже рада, що “Крим. Звільнення” це приклад своєчасного та доцільного використання архівів», — виконавча продюсерка суспільно-політичного мовлення Суспільного Катерина Феленюк.

Після розпаду СРСР та формування незалежної України питання статусу Криму залишилось контроверсійним і викликало політичну напругу, яка давала про себе знати в повсякденному житті регіону протягом наступних десятиліть.

«Ідея фільму прийшла мені, коли я з подивом побачив, що мало хто з мого оточення знає про ті дійсно історичні події, які відбулися на зорі нашої незалежності, коли ми могли реально вже тоді втратити Крим. А тим більше майже ніхто не знає про ту унікальну спецоперацію СБУ і конкретно підрозділу “Альфа”. Ще до повномасштабного вторгнення росії було знято декілька інтерв'ю, ми встигли за тиждень до відходу в інший світ зняти останнє інтерв'ю Євгена Марчука. Вважаю, що кожен патріот нашої держави має знати, з чого все починалося, і як потрібно захищати нашу країну та перемагати ворога на всіх фронтах!», — поділився враженнями із Суспільним кінопродюсер стрічки Валерій Боровик.

Фото надан5

Цей фільм Суспільного — це своєрідний кінематографічний місток з 1994 року до нашого буремного сьогодення. Якщо заглянути глибше, між кримським епізодом та сучасною війною можна помітити цікаві паралелі. По-перше, це інтелектуальна та моральна перевага наших українських воїнів над ворогом. По-друге, це, звичайно, мужність і стійкість українських вояків. Ці якості подали світові ясний сигнал: наша Батьківщина готова боротися до останнього.

«Після фільму залишається абсолютно впевнене відчуття, що Крим буде український, і він до нас повернеться», — завершила Катерина Феленюк.

Суспільне Мовлення — найбільше незалежне медіа в Україні, до якого входять загальнонаціональні телеканали Перший та Суспільне Культура й радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, а також 24 місцеві телерадіокомпанії та супутниковий телеканал Суспільне Новини. Новини про Україну читайте на сайті suspilne.media та діджитал-платформах.

Фото — скриншоти з фільму «Крим. Звільнення»

Джерело: corp.suspilne.media

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати