«Від Гуцулії – до кряжів донецьких»
Під такою назвою з 28 по 30 квітня на Буковині й Прикарпатті відбудеться ІV Всеукраїнський фестиваль поезії
Із огляду на непросту політичну ситуацію в нашій країні, цей форум виправдовує свою назву («Від Гуцулії — до кряжів донецьких») бо рухатиметься на схід, знайомлячи читачів із новими досягненнями українського поетичного слова.
Фестиваль пам’яті поета-політв’язня, Шевченківського лауреата Тараса Юрійовича Мельничука (1938 — 1995), за традицією розпочнеться в Червоній залі Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, де свого часу навчався Т. Мельничук. На жаль, творчість поета ще не знайшла належного вивчення літературознавчою наукою. У ЗМІ з’являлися поодинокі статті, приурочені, в основному, до дат народження та смерті митця. Проникненням у творчий світ поета, осмисленням системи його складних асоціацій, закорінених в українську національну ментальність, є вступна стаття академіка Миколи Жулинського до збірки «Князь роси». Достатньо насиченою фактами особистого спілкування з Тарасом Мельничуком є передмова Степана Пушика до тритомного видання Мельничукових творів, яка має промовисту назву «Блакитна роса на траві й на колючому дроті»...
Цьогорічний форум відбуватиметься під егідою Університету ім. Федьковича, й саме тут пройдуть кілька важливих зустрічей. Зокрема представлення книжок Василя Герасим’юка «Кров і легіт» (четверта книжка серії «Третє тисячоліття: українська поезія»), яку вже було презентовано на «Книжковому Арсеналі», й Тараса Мельничука «Князь росы» (переклад на російську Володимира Артюха). За словами організаторів, зустріч з одним із перших перекладачів творів Т. Мельничука російською мовою, поетом Володимиром Артюхом (Москва), який уже встиг видати дві його книжки — «Свеча солнца» та «Князь росы» — в московських видавництвах і започаткувати серію «Украинская поэзия ХХ и ХХІ столетий», викличе неабиякий інтерес читачів.
Учасники фестивалю побувають на батьківщині Тараса Мельничука — в селі Уторопи Косовського району на Прикарпатті, покладуть квіти на могилу поета; в музеї пройде зустріч із школярами й односельцями.
Гостями форуму стануть лауреати Шевченківської премії — поети Василь Герасим’юк та Анатолій Кичинський; лауреати Мельничуківських премій Борис Бунчук, Володимир Вознюк, Віра Китайгородська, а також Олександр Гордон (Львів), Софія Майданська, (Київ), Катерина Міщенко, Інга Кейван, Світлана Кирилюк (Чернівці), молоді літератори Олена Герасим’юк, Христина Венгринюк.
29 квітня в Чернівецькому меморіальному музеї Володимира Івасюка відбудеться молодіжна тусовка поетичного фесту, а в останній день роботи форуму тут відбудеться вручення цьогорічної літературної премії «Князь роси» імені Т. Мельничука. Закриття ІV Всеукраїнського фестивалю поезії «Від Гуцулії — до кряжів донецьких» пройде у Центральному палаці культури м. Чернівців.
Нині організатори фесту виступають з ідеєю перейменування вулиці Радищева, де у 1950-х був гуртожиток філологічного факультету університету й мешкав студент Тарас Мельничук, і встановити на будинку меморіальну дошку.