Від Сенцова до Герцога
У Києві розпочинається XIV Міжнародний фестиваль документального кіно Docudays UA
На Docudays UA-2017 глядачі побачать 94 фільми із 47 країн. Усього на фестиваль приїде 170 учасників і учасниць, із них — 76 іноземців.
Наскрізна тема цього року — «Чотири градуси». Саме на стільки градусів достатньо піднятися температурі повітря на планеті, щоб для нашої цивілізації настали катастрофічні наслідки. Відповідно, фестиваль відкриває фільм про знаменитий дует екоактивістів «The Yes Men: Згодні бунтують» (реж. Лора Нікс, Енді Бічлбаум, Майк Бонанно) — двох жартівників, які, влаштовуючи розіграші й скандали, привертають увагу до проблем довкілля.
Традиційно фільми на Docudays UA змагатимуться в номінаціях Docu/Життя, Docu/Права й Docu/Коротко. Уже вдруге відбудеться національний конкурс Docu/Україна, в який увійшли 13 короткометражок; вітчизняні стрічки також є в «Коротко» та «Житті» (два повних метри). Кожний конкурс оцінює окремий склад журі, до якого входять зарубіжні та українські експерти й документалісти. Свого переможця оберуть студентське журі та глядачі.
Багатою є позаконкурсна частина: 10 програм, серед яких передусім варто згадати Docu/Хіти, складену фільмами-фаворитами міжнародних фестивалів. У секції «Майстри» — нові роботи видатних режисерів — Сергія Буковського, Аудрюса Стоніса, Мірослава Янека, Павела Лозінського та Міхаеля Ґлавоґґера; у програмі «Три речі, які я не знаю про неї» — стрічки жінок-режисерів, що так чи інакше торкаються проблеми упереджень щодо ролі та місця жінки в соціумі.
Оригінальний погляд на науку пропонує програма Homo Science, в якій — науково-популярне есе живого класика режисури Вернера Герцоґа про інтернет, ексцентричне дослідження про плісняву та цікавий зразок антинаукового кіно.
У Docu/Art увійшли стрічки про постапокаліпсис, про швейцарських музикантів-експериментаторів, які видобувають звуки на звалищах, та про китайських «ван гогів», які роками створюють копії полотен великого голландця на продаж, не бачивши оригіналу. Docu/Юність призначена сімейній аудиторії, а «Doc на крижині» — тим, хто цікавиться документалістикою та реаліями Скандинавії.
В рамках спеціального показу буде публіцистична картина «Процес. Російська держава проти Олега Сенцова» росіянина Аскольда Курова.
Серед інших подій варто згадати про презентацію DVD-видання «Чорнобиль [не]видимий» та про низку зустрічей зі знаними режисерами, продюсерами й фотографами у Docu/Класі.
Паралельно з кінопоказами також відбудуться тематичні правозахисні заходи.
XIV Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA відбудеться в Києві з 24 по 31 березня в Будинку кіно (вул. Саксаганського, 6), у кінотеатрах «Київ» (вул. Велика Васильківська, 19) та «Кінопанорамі» (вул. Шота Руставелі, 19). Нагороди вручатимуть 30 березня. Фільмом закриття стане латвійсько-норвезький «День звільнення» про концерт словенської рок-групи «Лайбах» у Північній Кореї.