Перейти до основного вмісту

Відлуння Конкурсу Горовиця

Як пандемія коронавірусу змінила перебіг змагань і хто переміг
02 грудня, 18:31
­­У 2018 РОЦІ ОЛЕКСАНДР ФЕДЮРКО СТАВ ЛАУРЕАТОМ І СТУПЕНЯ МІЖНАРОДНОГО КОНКУРСУ МОЛОДИХ ПІАНІСТІВ ПАМ’ЯТІ В.ГОРОВИЦЯ (КАТЕГОРІЯ «ДЕБЮТ», ГРУПИ А І С) І ОТ НИНІ ОТРИМАВ НОВІ ВІДЗНАКИ ЖУРІ ВЖЕ У НОМІНАЦІЇ «МОЛОДША ГРУПА» / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «ДЕНЬ»

Цьогоріч ХІІІ Міжнародний конкурс молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця  відбувався у двух номінаціях (групи «Горовиць-Дебют» та «Молодша група»). Через обмеження, пов’язані з пандемією Covid— 19, Оргкомітетом було прийнято рішення про проведення заходу у форматі ONLINE. До участі у змаганнях допустили  48 конкурсантів із 9 країн світу — Білорусі, Ізраїлю, Індонезії, Китаю, Литви, Об’єднаних Арабських Еміратів, Сполучених Штатів Америки, Таїланду та  України.

Робота журі здійснювалась у режимі онлайн у форматі відеоконференції на платформі ZOOM. Глядачі теж мали можливість слідкувати за подіями конкурсу, які транслювалися  на YouTube-каналі в режимі онлайн.

Про виклики, які постали перед музикантами , як всім учасникам (і дітям, і дорослим) прийшлося  опановували нову реальність проведення змагань розповіли на пресконференції, яка відбулася також у  ZOOM, члени журі та організатори престижного конкурсу.

«МАЄМО НАДІЮ НА ПОВЕРГНЕННЯ ДО ЖИВОГО ФОРМАТУ»

Iрина ПОЛСТЯНКIНА, президентка Міжнародного благодійного фонду конкурсу Володимира Горовиця; виконавча директорка Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця.

— Пані Ірино, як ви вважаєте, онлайн — це вже наші реалії і назавжди?

— Онлайн — це назавжди! Але назавжди, як креативна медійна платформа, як можливість долучити більшу кількість міжнародної аудиторії до нашого заходу, як можливість робити креативний сучасний продукт, але тільки як такий функціонал. Все одно ми бажаємо і маємо надію на повергнення до живого формату, адже кожному учаснику потрібен подих зали, кожному учаснику потрібен ауфтакт диригента, кожному учаснику потрібні оплески, і саме тому ми віримо, що повернемося до офлайн-режиму, але й не відмовимося від сучасних засобів.

— Чи задоволені ви цьогорічним конкурсом? Які побажання конкурсу на майбутнє?

— Звісно, я задоволена. Саме тим, що це сталося, і що взяли участь багато учасників — 48 піаністів із 9 країн світу. Ми дякуємо їм за довіру до конкурсу в онлайн-форматі. Я дуже задоволена результатами, і вдячна суперпрофесійному журі, які, незважаючи на різні часові пояси, були разом. Я задоволена тим, що кожен із нас став технічним і недійним гуру — ми вивчили всі не лише нові девайси, але й потреби аудиторії  соціальних мереж у тих чи інших виявах.

«НИНІ МОЛОДІ МУЗИКАНТИ ЗНАХОДЯТЬСЯ У НЕЙМОВІРНІЙ КОНКУРЕНЦІЇ»

Юрій КОТ, голова журі конкурсу в групі «Горовиць-Дебют», піаніст, професор фортепіано, завідувач кафедри спеціального фортепіано № 1 Національної музичної академії України ім.П.I.Чайковського.

— Чи є спостереження, який відсоток дітей віку до 14 років, які приймали участь  у «Горовиць-Дебют», досягають успіху в майбутньому?

— Важко сказати, я ніколи не замислювався над відсотком, але  гадаю, що він не надто невисокий. Чому? Тому, що ринок дуже великий, і нині молоді музиканти знаходяться у неймовірній конкуренції. Зараз конкурсантам значно важче, аніж 30 — 40 років тому. З іншого боку, їм легше, адже нині підтримка держави не порівнювана до тієї, яку ми мали колись. Все набагато серйозніше, цікавіше, значніше! Ну і, врешті, все залежить від того, як складеться доля музиканта. Конкурс пам’яті Володимира Горовиця є одним із тих, хто запускає маленьких музикантів на орбіту, дає їм величезний шанс, аби вони розкривали свої таланти.

— Підтвердіть або заперечте судження: той, хто не вміє виконувати сам, той навчає.

— Особисто мені вдається поєднувати і гастрольну діяльність, і педагогіку. І це дуже важливо, аби педагог міг показати, особливо для дитини раннього віку, яка більше реагує на те, що їй покажуть, аніж розкажуть. Але це не обов’язково означає, що музикант, який грає, доб’ється таких само великих і яскравих результатів із учнем, ніж та людина, яка присвятила цьому життя, яка має неймовірний досвід. Не можна сказати однозначно, це дуже індивідуально...

— Цікаво, наскільки важче оцінювати учасників коли вони виступають не у залі наживо, а дивлячись онлайн-трансляцію, знаходячись  по той бік екрану?

— Ті вібрації, які виникають в живому виконанні, не можна відкидати. Онлайн — це нинішня реальність, в якій деякі українські учасники не завжди мають можливість записуватися на якісних інструментах. Ми чули абсолютно прекрасних дітей, які грали, на жаль, на розстроєних інструментах... Мені це не заважало, наприклад, бо я чую щось інше, але дитина, напевно, могла б проявити себе абсолютно по-іншому.

«ФОРТЕПІАНО, ЯК ІНСТРУМЕНТ, Є ФУНДАМЕНТОМ УСІЄЇ МУЗИЧНОЇ ОСВІТИ»

Олександр ЗЛОТНИК, композитор, доктор філософії, професор, ректор Київської муніципальної академії музики ім. Р.М. Глієра.

— Якій із вікових груп Конкурсу Горовиця ви особисто віддаєте перевагу, будучи головою журі?

— Нікому. Кожна група — це окрема «країна», і кожний музикант із кожної групи прагне досягти максимального результату. В середньому 10% із них рухаються далі і досягають великих результатів. Тому всі ці групи — це ланцюжок, який веде учасників до вершин світового мистецтва. Адже фортепіано, як інструмент, є фундаментом усієї музичної освіти! Кожен музикант повинен ним володіти. На сьогоднішній день лише у Китаї понад 25 мільйонів дітей до 10 років займаються на фортепіано! Тому важливість цього конкурсу для професійного руху музикантів має колосальне значення.

— Живий звук є живий звук! Виступати конкурсантам онлайн важче?

— Звісно, важче, немає тої аури концертного виступу. Я думаю, що  маленьким піаністам було дуже важко. Але, все ж таки, це новий досвід. Вони звикають до запису, до студійної роботи. Адже коли потім вони стають вже відомими музикантами, вони дуже багато часу будуть проводити у студії, роблячи записи, і це вже, так би мовити, їх досвід на майбутнє. Але я впевнений, що рано чи пізно, але  пандемія COVID-19 закінчиться і ми матимемо щастя спілкуватися наживо, як конкурсанти, так і члени журі. Думаю, що юним музикантам було нелегко, бо навіть маючи можливість перезаписувати відео, не допускається монтаж. Програма грається від початку до кінця без жодних склейок! Для того, щоб зробити це на камеру, треба зібратись, і це нелегко. Втім, є один плюс в онлайн-конкурсах. Зазвичай для того, щоб поїхати на живий конкурс, треба мати кошти на проїзд чи переліт, на готель і проживання, а в онлайні сплачуєш тільки членський внесок. І от чому в нашій Академії більше трьохсот лауреатів за рік.

— 10% продовжують свій шлях професійно — це добре чи погано?

— Це дуже добре. Розумієте, всі зірками бути не можуть, але якщо 10 % із Конкурсу Горовиця продовжують і стають професійними музикантами, це дуже добре.


ПЕРЕМОЖЦІ НОМІНАЦІЇ «ГОРОВИЦЬ-ДЕБЮТ»

• «А» — Elementary — Сомбунвечакарн Чанья Байла (Таїланд, 9 років, учениця школи Патана м. Бангкок, викладач Ірина Новікова);

• «B» — Elementary — Пишнюк Катерина (Україна, 11 років, учениця Київського державного ліцею імені М. В. Лисенка, викл. Марина Савченко);

у номінаціях «C» — Advanced i «D» — Advanced співпали перші місця: диплом лауреата І ступеня:

•  Плошко Амєлія (Україна, 12 років, учениця Київського державного ліцею імені М. В. Лисенка, викл. Андрій Луньов);

•  диплом лауреата ІІ ступеня — Авалян Крістіна (Україна, 13 років, Київська дитяча школа мистецтв №7, викл. Світлана Удовченко). Авалян — лауреатка ХІІ «Горовиць-Дебюті» у 2018 році.

Учасники продемонстрували гарний рівень підготовки — про це свідчить розподіл місць, у жодній із номінацій не пропущені 1-3 місця, хоча таке буває у нас на конкурсі.

•  У номінації «В» учасниця із Литви Кая Кашубайте грала зі зламаною ногою! Але 6 премію отримала! Браво!

•  ПЕРЕМОЖЦІ НОМІНАЦІЇ «МОЛОДША ГРУПА»

•  Філіна Чжан (Сполучені Штати Америки) — І премія, звання лауреата і Золота медаль.

•  Чен (Китайська Народна Республіка) — ІІ премія, звання лауреата і Срібна медаль Олександр Федюрко (Україна) — ІІ премія, звання лауреата і Срібна медаль

•  Ганна Козяк (Україна) — ІІІ премія, звання лауреата і Бронзова медаль Цзиюй Шао (Китайська Народна Республіка) — ІІІ премія, звання лауреата і Бронзова медаль.

•  Анастасія Шімчак (Республіка Білорусь) — ІV премія і звання лауреата.

•  Анастасія Гуренкова (Республіка Білорусь) — V премія і звання лауреата.

•  Альбіна Шумакова (Україна) — VІ премія і звання лауреата.

•  ПРИЗИ ЖУРІ

•  За виконання твору українського композитора (Б. Лятошинський. Прелюдія тв. 44 № 4) Анастасія Гуренкова (Республіка Білорусь).

•  За виконання твору з репертуару Володимира Горовиця (Ф. Шопен. Ноктюрн Соль мажор тв. 37 № 2) Філіна Чжан (Сполучені Штати Америки).

•  СПЕЦІАЛЬНІ ПРИЗИ

EMCY (Європейської спілки молодіжних музичних конкурсів).

Сертифікат, концертний виступ для одного з переможців ХІІІ конкурсу в Молодшій групі:

•  Ганна Козяк (Україна)

•  Маріана Рибіцкі, художній директор Асоціації Анімато (Франція)

Концерт лауреатів ХІІІ конкурсу в залі Альфреда Корто (Париж) в сезоні 2022—2023 рр.:

•  Олександр Федюрко (Україна).

•  Шао Цзиюй (Китайська Народна Республіка).

•  Чен Хаоюй (Китайська Народна Республіка).

•  Наталії Пасічник, директора Українського інституту в Швеції (Стокгольм).

Участь у концертах Українського інституту в Швеції в сезоні 2022—2023 рр.:

•  Ганна Козяк (Україна).

•  Амєлія Плошко (Україна).

Спеціальна відзнака Українського радіо.

Студійний запис до художнього фонду Українського  радіо  (Україна)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати