Як «Кохана» перевернула життя хірурга
27 червня Ігорю Бараху, автору тексту шлягеру, виповнюється 85 років
До речі, цього літа хіт «Кохана» теж відзначатиме ювілей — 55-ліття.
Ігор Ілліч уже понад двадцять років живе в Ізраїлі. Він досі працює практикуючим хірургом, редагує український журнал «Відлуння» й пише тексти для нових українських пісень…
Усе почалося влітку 1962-го. Лікар за фахом та поет за покликом серця одного разу зателефонував Ігорю Покладу. Композитор погодився зустрітися з Барахом. Показав кілька текстів, а маестро сказав: «У мене є вже готова мелодія. Спробуй написати на неї вірша». Почута мелодія просто заворожила…. Образ коханої навіяла Поліна — красуня-дружина, яку кохає й досі. Текст народився за два дні! Першим виконавцем пісні став Костянтин Огнєвий і завдяки йому «Кохана» стала дуже популярним твором. Це хіт співали не лише українські виконавці, а й популярні зірки естради того часу — Муслім Магомаєв, Тамара Міансарова, Людмила Невзгляд (у жіночому варіанті «Коханий»), різноманітні ВІА... 1969 року з «Коханою» Юрій Богатиков на Міжнародному пісенному фестивалі «Золотий Орфей» завоював другу премію (український прорив — уперше наша пісня здобула міжнародну пісенну нагороду). У польському варіанті «Кохану» співали легендарні лодзинські «Трубадури» (згодом вони випустили платівку з назвою Кohana)…
Від зіркових хвороб Ігоря Ілліча лікувала медицина, якій віддавався повністю й зажив слави класного хірурга.
Барах також співпрацював з Ігорем Шамо («Золота пшениця»), написав два мюзикли з Олександром Зуєвим, а також пісні «Подаруй» і «Любиш чи не любиш» з Олексієм Екімяном, а зі знаменитим Юрієм Гуляєвим «Приворожила» й інші.
— Хоча до знайомства з Ігорем Покладом у вас були вже написані пісні з різними композиторами, все ж із ним вцілили у десятку...
— Я тоді працював лікарем на швидкій допомозі й у вільний від роботи час пописував віршики. Показав Покладу свою «писанину»…
Спочатку народився приспів: «Кохана, мрій кришталевих цвіт,//Кохана, тобі дарую світ,//Кохана, сонце і небо,//Море і вітер — це ти, це ти...». У світлому образі «Коханої» я бачив свою дружину Поліну. Відтак за кілька годин написав увесь вірш.
Зорі, як очі,
Дивляться скрізь на нас.
Серце не хоче,
Щоб промайнув цей час.
Хай в цю хвилину
Піснею лине
Понад землею радість моя.
Кохана! Мрій кришталевих цвіт.
Кохана! Тобі я дарую світ.
Кохана! Сонце і небо,
Море і вітер — це ти, це — ти.
Луки і доли
Зазеленіли враз.
Вірю: ніколи
Щастя не зрадить нас.
Вірю і знаю:
Нам нагадає
Подих весняний вечір оцей...
— Костя Огнєвий поніс у музичні світи пісню. А першою у жіночому варіанті «Коханий» заспівала Ліна Прохорова.
З Ігорем Покладом ми написали ще одну пісню. Її назва — «Чарівниця» (інша — «Як по небу зіроньки»).
— Знаю, що пишете пісні й досі…
— З 1993 року постійно мешкаю в Ізраїлі. Написав тут понад два десятки пісень українською мовою на музику місцевих поетів. Є у нас багато талановитих митців. Гріх жалітися. Досить вдалим вважаю вірш «Українська мова», який став досить гарною піснею.
Українська мова — лагідна, співуча,
На шляхах-дорогах ти зі мною йшла.
На полях полтавських, на Дніпрових кручах,
У моєму серці кожну мить жила.
Українська мова, ти завжди зі мною
У краях далеких, в кольоровім сні.
Заповітним словом, ніжністю, красою
Радість і надію зичиш ти мені...
Довідка «Дня»
Ігор Ілліч Барах (27. 06. 1932, м. Київ) — український хірург, поет-пісняр, драматург. Член спілки журналістів (1985). Автор віршів популярних українських пісень, вистав. Член української Спілки письменників Ізраїлю. Закінчив (1957) Київський медичний інститут. Головний редактор часопису «Відлуння» (з 2011, Ізраїль). З 1957-го — лікар швидкої допомоги, з 1965-го — лікар Київського ортопедичного інституту. З 1985-го — у Москві працював завідувачем хірургічного відділення Центральної поліклініки Літературного фонду.
З 1993-го живе і працює у Тель-Авіві (Ізраїль).
Константин Огнєвий, «Кохана»
Ліна Прохорова, «Коханий», Ukrainian song
Muslim Magomaev. Kohana. Муслім Магомаєв. «Кохана»
Author
Михайло МаслійРубрика
Культура