Перейти до основного вмісту

Жертва земельного конфлікту?

На Тернопільщині обвалилася історична пам’ятка ХVІІ століття
18 квітня, 18:37

Тернопільщина втрачає один із найкрасивіших історичних об’єктів. У суботу обвалилася права вежа Червоногородського замку ХVІІ століття, що в урочищі Червоне, поблизу села Нирків Заліщицького району. До речі, ця мальовнича місцина входить до Національного парку «Дністровський каньйон», який є одним із семи чудес України. Щороку туди приїздять тисячі туристів. Про історію міста-привида Червоногорода й замку із загадковими «коронованими» вежами «День» писав улітку минулого року (див. номер за 12 липня 2012 р.).

«Обвал могла спричинити надмірна вологість, адже було дуже багато снігу, земля просідала, ще й дощі додалися. І башта, якій понад триста років, не витримала, — висловлює припущення сільський голова Іван Безушко. — Уздовж вежі тягнулася широка тріщина довжиною понад 10 сантиметрів. Роками на це ніхто не звертав уваги, не дивилися, чи не просідає конструкція, не проводили ніяких робіт, не доглядали». За словами Івана Безушка, власником Червоногородського замку з 2002 року є Українська автокефальна православна церква, яка просто виявилася неефективним власником. Територія урочища не належить до села, тож сільрада Ниркова історичною спадщиною не переймалася. У Тернопільській єпархії УАПЦ запевнили: в тому, що відбулося, їхньої провини немає. Адже землю під руїнами замку і храму не було передано у власність УАПЦ, і ніяких робіт представники церкви не мали права проводити.

За коментарем «День» звернувся до заступника начальника відділу містобудування, охорони пам’яток і нагляду за будівництвом Управління містобудування та архітектури Тернопільської облдержадміністрації Ярослава ПЕЛЕХАТОГО. «Стіни Червоногородського замково-палацового комплексу є досить міцними, і для мене дивно, що там стався обвал. Комісія проведе обстеження і визначить причини аварії. Але хочу сказати, що Нирківська сільська рада і Заліщицька райрада першими чинили перешкоди у реставрації цієї пам’ятки архітектури. Адже щоб отримати дозвіл на проведення ремонтно-реставраційних робіт, перш за все необхідно представити акт на право постійного користування землею. А вони постійно блокують це питання. Уже більше десяти років триває переписка, відмови — щоб не надати земельну ділянку УАПЦ. Навіть є намагання забрати ці споруди під комерційні цілі для розважальних закладів. Щодо цього ми назбирали цілу папку документів», — розповів Ярослав Пелехатий. Як він поінформував, ще 2003 року план ремонту та реставрації пам’яток сакральної архітектури, будівництва і реконструкції окремих об’єктів соціально-культурного призначення затверджено розпорядженням Кабміну України від 25 жовтня 2002-го, яке передбачало протягом 2003 року провести ремонтно-реставраційні роботи з метою створення монастиря святих Петра і Павла, та визначено обсяг фінансування в межах 1 млн грн. «Кабмін виділяв кошти на підтримання сакральної архітектури, хотіли допомогти. І тільки через перешкоджання місцевих органів втратили мільйон гривень на реставрацію Червоногородської пам’ятки архітектури, яка на даний момент вже розвалюється», — наголошує Ярослав Пелехатий. Розв’язання цієї проблеми фахівець вбачає в необхідності нарешті вирішити питання закріплення земельної ділянки за тими об’єктами, на які Тернопільська єпархія УАПЦ має свідоцтво власності. Адже місцеві органи влади зобов’язані це зробити, щоб Тернопільська єпархія УАПЦ почала реставрацію.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати