Життя як спалах...
Двадцять років тому пішов у Вічність легендарний співак Назарій Яремчук![](/sites/default/files/main/articles/30062015/7yaremch.jpg)
Творчий політ Яремчука обірвала тяжка хвороба. 2 липня він назавжди спочив на Алеї слави нового Чернівецького цвинтаря. На похорон з’їхалися люди з усіх куточків, вислали квітами шлях від його будинку на тодішній вулиці Інтернаціональній (нині це вул. Назарія Яремчука) до цвинтаря через усі Чернівці. З Назарієм прощалася вся Україна...
Щороку 30 червня родина співака, його друзі, творчі побратими, представники місцевої влади й громадськості приходять на кладовище, щоб на місці вічного спочинку народного артиста України, Почесного громадянина Чернівців Назарія Яремчука вшанувати його світлу пам’ять.
— Рано Назарій Яремчук покинув цей світ, — з сумом каже Остап САВЧУК, художній керівник Чернівецької обласної філармонії. — Він пішов від нас у неповні сорок чотири... Але і сьогодні, 20 років потому, на його могилі у Чернівцях завжди живі квіти, і стежка до музею у його рідному селі Рівня не заростає. Щоденно приїжджають групи туристів, а його сестра пані Катерина завжди привітно проводить екскурсії. Назарій був справжнім патріотом, який своїм голосом прославляв Україну.
— Він був щирим і безкорисливим, усім намагався допомогти, — пригадує засновник гурту «Смерічка» Левко ДУТКІВСЬКИЙ. — Талант Назарія був багатогранним. Добре грав у футбол, писав вірші. Один із них присвятив мені на 30-річчя і назвав свою присвяту «Вікна творчості». Упродовж мистецького життя ми разом багато гастролювали не лише територією колишнього СРСР, а й зарубіжними країнами — Канадою, Америкою, Австралією, Францією та багато ін. На початку 1970-х Назарій Яремчук переживав свій зоряний час. Його проникливий голос став відомим у світі. Завдяки величезному таланту Назарій міг успішно працювати і жити деінде, але нізащо не хотів залишати свого місао Чернівці. Він був справжнім патріотом Буковинського краю.
— Як хотілося б, щоб Яремчук був разом з нами, щоб у багатотисячному дружньому колі заспівав свою популярну пісню «Родина, родина — від батька до сина...». У день пам’яті цю пісню заспівають його сини Дмитро та Назар і донька Марічка... Я вважаю, що досі співак, рівний за красою голосу Назарія, на вітчизняній естраді не з’явився, — каже співак і композитор Павло ДВОРСЬКИЙ. — Голос Назарія, чистий, як ранкова роса, щедрий, як колосиста нива, високий, як небо голубе, і сьогодні несе добро в людські серця. Світ його пісень незрівнянно красивий. Він співав, навіть будучи тяжко хворим, і щиро вірив, що високе мистецтво врятує світ.
За 20 років, відколи немає з нами Назарія Яремчука, його місія в нашому житті залишається дуже величною і визначальною. Це місія єднати покоління українців довкола національної культури, високого мистецтва, причетності й продовження тих ідеалів, тих високих помислів, що сповідував Н. Яремчук.
Нагадаємо, зі сцени Чернівецької обласної філармонії 1 квітня 1973 р. розпочався професійний шлях ансамблю «Смерічка» разом із його солістами Василем Зінкевичем і Назарієм Яремчуком під керівництвом Левка Дутковського. Понад 22 роки Яремчук залишався вірним цій сцені. Тому не випадково було вирішено встановити меморіальну дошку на фасаді філармонії з нагоди 60-річчя видатного митця та відкрити кімнату-музей Назарія Яремчука в приміщенні філармонії.
— Ідея створення цієї кімнати виношувалася відтоді, як Левко Дутковський заснував Фонд імені Назарія Яремчука після його смерті, — розповіла завідувачка науково-методичного відділу Чернівецького обласного краєзнавчого музею Євдокія АНТОНЮК-ГАВРИЩУК, яка безпосередньо брала участь в оформленні експозиції кімнати-музею. — Щороку в дні, коли вшановували пам’ять Назарія Яремчука, люди робили подарунки (вони експонуються в шафах і частково в експозиції). Наприклад, Почаївська чудотворна ікона, куплена на кошти благодійників із Хотинського й Вижницького районів й подарована разом із рушником. Або світлини, подаровані однокурсником Назарія. До роботи зі створення експозиції були залучені науковий співробітник науково-методичного відділу Чернівецького обласного краєзнавчого музею Оксана Дребіт і художник обласної бібліотеки ім. Михайла Івасюка Микола Криворучко. Нині в музеї близько 300 експонатів. Робота ще не завершена. Є багато альбомів. Переважна більшість матеріалів зберігається в Остапа Савчука. Є записки Назарія, вони дуже цінні, бо там є дотик не тільки пера Яремчука, а його душі й серця. Зараз хранителем Кімнати-музею ім. Назарія Яремчука є Анатолій Візнюк — син Юрія Візнюка, учителя Володимира Івасюка.
30 червня Чернівецька обласна філармонія зібрала побратимів співака по пісенному ремеслу, шанувальників його творчості на вечір пам’яті, на якому звучали пісні, присвячені Назарію Яремчуку.