Знайшли «Коваля»... німого
Про роботу зірки кіно Бастера КітонаКінознавець і колекціонер Фернандо Пенья знайшов альтернативний варіант фільму «Коваль» за участю відомого комедійного актора Бастера Кітона, повідомляє The Variety. Оригінальний фільм було знято 1922 року. Виявлена Пеньєю версія відрізняється від нього приблизно на чверть. Близько шести хвилин екранного часу складаються зі сцен, що не увійшли ні до цього фільму Кітона, ні до інших. Крім того, альтернативна версія має зовсім іншу кінцівку.
Зокрема, в альтернативній версії фільму відсутня сцена, в якій підмайстер коваля у виконанні Кітона випадково обливає машинним мастилом коня. Замість цього в стрічку вставлено епізод, де персонаж Кітона вирушає з кузні і їде до міста. Там він випадково стикається з начальником, який кидається за ним навздогін.
Пенья знайшов альтернативну версію «Коваля», розбираючи придбані на аукціоні його знайомим кіноколекціонером Фабіо Маньєсом котушки зі старими фільмами. Інтертитри до фільму виконані французькою мовою. На думку Пеньї, це може означати, що другий варіант фільму було виконано для європейського ринку.
За часів німого кіно фільми зазвичай знімали відразу на дві камери, встановлені поруч. Плівка з однієї камери використовувалася для виробництва копій для домашнього прокату, а плівку з другої відправляли за кордон, щоб знімати копії для місцевого прокату прямо там. Через це дослідники незрідка знаходять варіанти фільмів, що відрізняються від загальновідомих версій кутом зйомки. Проте випадки істотних відмінностей між двома версіями фільму вкрай рідкісні.
Раніше Пенья вже знайшов розширену версію фільму «Метрополіс» Фріца Ланга. Тоді котушка зі стрічкою просто пролежала декілька десятків років в архіві через те, що ніхто не захотів ознайомитися з її вмістом, пише lenta.ru.
Джозеф Френк Кітон, більш відомий під сценічним псевдонімом Бастер, народився 1895 року в США. Разом з англійцем Чарлі Чапліном він був одним з найбільш відомих комічних акторів і режисерів часів німого кіно, проте з появою звуку його кар’єра пішла на спад, після чого Кітон перекваліфікувався на сценариста. Останнім фільмом за його участю стала легендарна чорно-біла німа короткометражка «Фільм», яку було знято 1965 року ірландським письменником-абсурдистом Семюелем Беккетом, і яка стала для нобелівського лауреата з літератури єдиним кінодосвідом. 1966 року Кітон помер від раку легенів.
Випуск газети №:
№125, (2013)Рубрика
Культура