Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Золоті самородки»

У Кам’янці змагалися юні скрипалі та піаністи
22 листопада, 10:32
12-РІЧНИЙ СКРИПАЛЬ АРТУР ЧОРНИЙ ІЗ М. ОЛЕКСАНДРІЇ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ ОТРИМАВ ГРАН-ПРІ. ВІН ВРАЗИВ ЖУРІ ТА СЛУХАЧІВ СВОЄЮ МУЗИКАЛЬНІСТЮ, АРТИСТИЗМОМ І ТЕХНІЧНОЮ ВПРАВНІСТЮ / ФОТО АВТОРА

Віртуози з 20 музичних шкіл України зустрілися на ХІV Всеукраїнському музичному конкурсі пам’яті П.І.Чайковського, який щорічно відбувається у місті Кам’янці Черкаської області. Саме сюди він приїздив упродовж 28 років, саме тут, на «землі обітованій» (за його ж словами) створив більшість своїх шедеврів. Усі 14 конкурсів підтверджують аксіому: талант — поняття не географічне! На кожному з них з’являються діти, які, завдяки конкурсу, обирають майбутню професію музиканта.

Це, мабуть, єдиний у музичному світі конкурс, в якому беруть участь виключно діти, які навчаються в маленьких містечках, районних і сільських школах. Ідея зрозуміла: знаходити талановитих дітей і допомагати їм розкрити свій музичний дар. Біографія конкурсу — цікава і доволі показова. Якщо перші конкурси збирали не більше десятка учасників, то в наступні роки їх було вже понад півсотні. Поступово розширювалася й географія. Це музичне змагання поступово об’єднало державні інституції, громадські організації та людей, яких називають меценатами, спонсорами, волонтерами, а насправді тих, хто вболіває за талановиту юнь і за майбутнє своєї країни.

Почався конкурс із приватної ініціативи колишнього директора Кам’янської музичної школи імені П.І.Чайковського Валерія Волкова і Людмили Чижової, яку підтримали Кам’янський історико-культурний заповідник, очолюваний Галиною Таран, мерія міста Кам’янки та Національний музичний комітет України Міжнародної музичної ради. Кілька разів до проведення конкурсу долучалося Міністерство культури України, яке цьогоріч виступило одним з його організаторів. До них приєдналася також Національна музична академія України імені П.І.Чайковського. З перших років проведення конкурс підтримували люди, яких об’єднала Вікторія Зубенко і котра очолила Центр культурних ініціатив Responsible Future (Відповідальне майбутнє), згодом додався Мистецький фонд імені Анатолія Грабового та товариство «Владиком». Відтоді всі вони є постійними опікунами музичного дитячого конкурсу. Саме завдяки такому об’єднанню небайдужих, конкурс у Кам’янці набирав оберти і перетворився на справжнє музичне свято.

Нині — це конкурс-фестиваль, під час якого діти занурюються в суцільний світ музики: сам конкурс, майстер-класи, презентації, захоплюючі музейні вечори, концерти, зустрічі з майстрами сучасної музичної культури. Годі сказати, що діти мали щастя спілкуватися з Мирославом Скориком, Валентином Сильвестровим, Ігорем Щербаковим, Михайлом Чембержі, Геннадієм Саськом, Іриною Алексійчук, Юрієм Котом, Богданою Півненко, Людмилою Марцевич, Ольгою Ліфоренко і з багатьма іншими, не менш знаними діячами. Крім нагород і відзнак, діти отримують диплом учасника конкурсу, ноти і диски українських композиторів, подарунки від спонсорів,а школи — музичні центри, грошові премії кращим педагогам і концертмейстерам, а переможцям надається можливість грати в Музеї Чайковського на інструменті, за яким працював композитор.

Проте, кінцевою і головною метою заходу є, звичайно, його творчі наслідки. За своє існування, чимало його переможців отримали можливість розкривати свій дар музиканта. Ось лише кілька прикладів: піаніст Максим Шарпар (м. Єнакієве Донецької обл.) і скрипалька Марія Дик (м. Канів Черкаської обл.) навчаються в Київській спеціальній музичній школі імені М.В. Лисенка, побували на майстер-класах у Швейцарії і з виступами в Латвії і навіть у Давосі; Тетяна Артемівка (м. Сміла Черкаської обл.) нині є студенткою Національної музичної академії України, Юлія Могила і Олексій Лук’янець (м. Кам’янка Черкаської обл.) є лауреатами конкурсу імені Карла Черні (Польща) і навчаються у Черкаському музичному училищі, Альона Демченко (смт Олександрівка Кіровоградської обл.) вчиться в Дніпропетровській музичні академії.

Цьогорічний конкурс також виявив нових зірочок. Одна з них — надзвичайно обдарований 12-річний скрипаль Артур Чорний з м. Олександрії Кіровоградської області. Хлопчик з багатодітної сім’ї, вразив журі і слухачів своєю музикальністю, артистизмом і технічною вправністю. Артур отримав Гран-прі, приз «Золотий самородок», відзнаку «За краще виконання твору Чайковського» від Національної музичної академії України, сертифікат учасника майбутнього (V) Міжнародного інструментального конкурсу Євгена Станковича та річну стипендію (1500 гривень на місяць), яку йому визначили спонсори Андрій і Світлана Мальовані. Крім того, всі переможці візьмуть участь у різдвяному концерті, який щорічно організовує Центр культурних ініціатив ResponsibleFuture.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати