Чи повинні політики враховувати правила гри телеканалів, на які їх запрошують? Чому?
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020426/478-9-1.jpg)
Олесь ТЕРЕЩЕНКО, ведучий ТСН («1+1»):
— Стосунки політиків і телекомпаній, передусім, повинні грунтуватися на політичній культурі. На жаль, як показала парламентська кампанія, перевага на боці абсолютно інших чинників. Політики з груп впливу на телекомпанії самі диктують їм правила — найбільш вигідні для себе, іншим — максимальна кількість винятків і заборон. З iншого боку — деякі політики, яких стосується правило інформаційної блокади, у відповідь намагаються вибудувати свої відносини з телеканалами на основі скандалу. Таке використання ситуації з обмеженнями чи свідоме порушення встановлених правил — вдалий інформаційний привід. Правила, які встановлюють самі канали, знову-таки, часто будуються на основі певних політичних уподобань, домовленостей про підтримку і загальну політичну кон’юнктуру. Однак такі правила на ТБ — це лише наслідок промахів самої вітчизняної політики. Тому її гравці повинні поважати правила, особливо якщо в них закладено принципи «fair play».
Артем ПЕТРЕНКО, директор ТВО «Новини» Національної телекомпанії України:
— Будь-який телеканал, і в першу чергу загальнонаціональний, виконує дві функції. Перша — робота для суспільства: інформування, розвага, навчання, виховання тощо. Друга — це просто бізнес. Більше глядачів — дорожча хвилина рекламного часу.
Чим жорсткіші запитання, тим динамічніше розмова, тим більше емоцій, тим цікавіше глядачу. Якщо гість студії образився на ведучого і пішов посеред ефіру — це теж елемент шоу. Однак, якщо перегнути палицю — загубиться зміст, залишаться лише емоції. А справжнє якісне шоу — це поєднання вибуху емоцій із глибоким змістом.
Звичайно, є загальноприйняті норми спілкування. І якщо ведучий перетне межу — це відчують не лише учасники дискусії в студії, а й більшість глядачів. І якщо це не сподобається глядачеві — це буде невигідно телеканалу. Коло замикається.
Юрій ГОРБАНЬ, головний редактор інформаційного мовлення телеканалу «СТБ»:
— Політики мають самі по собі або за допомоги своїх радників визначити власну поведінку на тому чи іншому каналі, в різних за жанрами програмах. На якомусь каналі не завадить епатажно поскандалити, на іншому — улесливо догоджати, у програмі для дітей можна розповісти казочку. Політика — це велике мистецтво.
Олексій МУСТАФІН, шеф-редактор інформаційно-аналітичної служби телеканалу «Інтер»:
— Усе залежить від рівня культури політика. Слово «повинен» тут не зовсім доречне. Політик у боргу перед своїми виборцями, але ніяк не перед засобами масової інформації. Правда, в цивілізованому суспільстві встановлено, прийшовши в гості, з повагою ставитися до господарів. Зрозуміло, і ведучі телеканалів мають дотримуватися тих правил гри, які були ними ж запропонованi. На жаль, це також відбувається не завжди.