Перейти до основного вмісту

«Фотошторм» у Луцьку

За допомогою своїх світлин учасники проекту показують лучанам, що не тільки свавілля бізнесу та влада, а й вони самі винні в занедбанні історичних пам’яток
14 лютого, 17:35
ОДНІЄЮ З НАЙБІЛЬШИХ ПРОБЛЕМ ІСТОРИЧНОЇ ЧАСТИНИ МІСТА Є ТЕ, ЩО ПРОСТО БІЛЯ ЗАМКУ РОЗТАШОВАНО СТАРИЙ РИНОК. ТОРГОВЕЛЬНІ ТОЧКИ НЕРІДКО СТИХІЙНО ЗАХОПЛЮЮТЬ ПЛОЩУ НАВКОЛО, ЗАЛИШАЮТЬ ЧИМАЛО СМІТТЯ, А ЇХНІ ВЛАСНИКИ ЗОВСІМ НЕ ТУРБУЮТЬСЯ ПРО ВІДПОВІДНЕ ОБЛАШТУВАННЯ МІСЦЬ ДЛЯ ТОРГІВЛІ. ХОЧА ПРОЕКТИ ПЕРЕФОРМАТУВАННЯ СТАРОГО РИНКУ ВІДПОВІДНО ДО ІСТОРИЧНОЇ АТМОСФЕРИ ІСНУЮТЬ / ФОТО З САЙТА VOLYNTIMES.COM.UA

Журналісти, фотографи та краєзнавці Луцька вирішили захищати історичні пам’ятки міста досить оригінальним способом. На найбільш занедбані, на їхню думку, історичні об’єкти активісти нещодавно влаштували... фотополювання. З десяток «озброєних» камерами людей упродовж кількох годин ходили територією старого міста та фотографували напівзруйновані пам’ятки. Так учасники проекту «Фотошторм», який ініціював нещодавно створений громадський рух «Волинський щит», намагалися привернути увагу влади, бізнесу та пересічних лучан до існуючої проблеми руйнації архітектурних пам’яток.

— Такі «Фотошторми» організовуємо вже вп’яте. Цього разу ключовою темою обрали жахливий стан, у якому перебуває Державний історико-культурний заповідник «Старий Луцьк» (площа — 41 га). Символічно акцію назвали «Куремса з Луцька не пішов». Ватажок татарів із Золотої Орди Куремса, який 1259 року разом з численним військом оточив Луцьк і деякий час тримав його в облозі, змушений був через негоду та супротив лучан відступити. Наразі світлини учасників «Фотошторму» розкривають тему чергової облоги центру Волині, але цього разу — безкультур’ям, — розповів у коментарі «Дню» голова громадської організації «Волинь», один із ініціаторів «Фотошторму» Ігор ЛЕВЧУК. — За допомогою фотомистецтва ми спробували по-новому подивитися на давно існуючу проблему.

По завершенню кількагодинної зйомки кожен учасник акції запропонував на суд аудиторії від п’яти до десяти найкращих фотографій, на основі яких організатори заходу створили своєрідну антифотогалерею проблемних місць Луцька. Усі оприлюднені знімки дивіться на сайті volyntimes.com.ua

— Найбільше в об’єктив камер учасників акції потрапила територія старого ринку. Також нещодавно «відреставровано» будинок Пузини —пам’ятка національного значення, яка внаслідок невдалого ремонту фактично втратила історичну автентичність. І, звісно ж, занедбані культурні об’єкти на території старого міста, — продовжує Ігор Левчук. — Приємно, що більшість лучан вітає порушену нами в несподіваному ракурсі проблему. Люди розуміють, що через фотомистецтво можна ширше привернути увагу до руйнації історичних пам’яток. Крім цього, вражаючими фотознімками учасники акції показали лучанам, що в занедбанні деяких пам’яток передусім винні вони самі. Адже важливі історико-культурні об’єкти сьогодні животіють в оточенні людської байдужості, чиновницької бездарності й цинічного свавілля бізнесу.

Показово, що ініціативу «Волинського щита» активно підтримала преса регіону. Попри те, що «Фотошторм» відбувався на базі інтернет-газети «Волинь-Times», фотокореспонденти відразу чотирьох місцевих видань безпосередньо брали участь у ініціативі, а згодом опублікували свої фотозвіти. Інші колеги активно повідомляли про захід й закликали лучан долучатися до участі в цій громадянській кампанії.

КОМЕНТАР

Ірина КОНСТАНКЕВИЧ, заступник голови Благодійного фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк», проректор із навчально-виховної роботи Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки:

— Ініціатива громадськості, зокрема молоді, за допомогою фотомистецтва привернути увагу до проблем історико-культурних пам’яток Луцька заслуговує на повагу. Саме молодь здатна незамиленим оком побачити проблему та за допомогою креативного підходу її висвітлити. Переконана, що політики і бізнесмени повинні проявляти суспільну відповідальність та якомога ширше підтримувати такі ініціативи. Що, власне, певною мірою і робить Благодійний фонд «Новий Луцьк». Ігор Петрович Палиця як засновник цього фонду питанням збереження історичних пам’яток міста переймається вже давно. Наразі він звернувся до істориків та студентів нашого університету з проханням спільно розробити проект підтримки окремих культурних об’єктів. Ми переконані, що старе місто повинно мати оновлене обличчя, але при цьому зберегти свій історичний колорит. І над цим питанням сьогодні вже активно працюють вчені під керівництвом декана історичного факультету Анатолія Шваба. Проект, розроблений у стінах університету, як і проекти від громадських організацій, Ігор Палиця пообіцяв профінансувати. Звісно, кращі проекти фонд визначить на конкурсній основі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати