Перейти до основного вмісту

На що перетворився проект «Великі українці»?

Виявляється, шоу тільки починається...
23 травня, 00:00

Найгучніший проект українського телебачення останнього часу — і, історичний, між іншим, і просвітительський перетворився, на найбільший за останній час медійний скандал, зав’язаний, очевидно, на старій добрій звичці підлаштовувати під свої інтереси соціологію, навколосоціологічні проекти і навіть народне волевиявлення. Українець №1 мав би стати проекцією на те, чим сьогодні живе суспільство і якою українці бачать свою країну. Принаймні саме таким його анонсував телеканал «Інтер». Що ми маємо замість цього? Звинувачення у фальсифікації з вуст Вахтанга Кіпіані, які роздулися аж до стін Верховної Ради. Шоу продовжується...

20 травня на сайті «Української правди» в підтримку попередніх заяв шеф-редактора проекту «Великі українці» з’явилася розлога стаття Вахтанга Кіпіані з майже детальним описом технології фальсифікації голосування. «... застосовано дуже просту технологію — «Укргазбанк» виділив 550 тисяч гривень і по базі даних клієнтів і від їхнього імені, і, звісно, без їхньої згоди згенерували через комп’ютер рівно стільки «голосів», скільки було заплановано,» — пише Вахтанг, цитуючи слова Дмитра Табачника: «»Я міг би «трахнути» Бандеру Щербицьким, але не зробив цього, бо Щербицький — фігура з минулого...» — з цього зізнання почав виголошувати тост на фуршеті після фіналу «Великих українців» доктор історичних наук, професор, академік, екс-віце- прем’єр з гуманітарної політики Дмитро Табачник. Закінчення спічу було примирливим — «...але я вирішив обрати князя Ярослава Мудрого — фігуру, яка об’єднує Україну»... Відбулося викривлення образу країни, цинічне використання телевізійного проекту для задоволення дріб’язкових амбіцій політичних пігмеїв», — підбиває підсумки Вахтанг Кіпіані.

У свою чергу Дмитро Табачник у коментарях «Телекритиці», заперечив будь- які фальсифікації навколо результатів проекту. А також зазначив: «Треба радіти з того, що переміг не Володимир Васильович Щербицький, чи Степан Бандера...»

Прес-служба телекналу Інтер поширила також заяву генерального продюсера каналу Ганни Безлюдної, у якій, зокрема, ідеться про те, що «скандал навколо результатів голосування — політична спекуляція».

Своєрідно прокоментував заяву шеф-редактора проекту і продюсер проекту Єгор Бенкендорф. «Никаких фальсификаций и манипуляций в голосовании не было. Это просто больная фантазия Вахтанга Кипиани», — цитує Кіпіані продюсера у своїй статті для «УП».

Сумніви щодо «легітимності» голосування і необхідність провести «службове розслідування» висловила «Телекритиці» одна з ведучих проекту Ганна Гомонай. «Я переконана, що канал має провести «службове розслідування», оприлюднити всі дані про хід голосування. Принаймні, за останній тиждень. Так само доцільно було б перевірити телефонні номери, з яких здійснювалися масові дзвінки. Якщо дані про фальсифікацію будуть підтверджені — результати програми, на мою думку, слід буде переглянути. Як би це не було прикро перед Україною і Ярославом Мудрим... за вісім місяців проекту Ярослав Мудрий жодного разу не входив навіть у трійку переможців. А станом на 14 травня, коли в ефір вийшов документальний фільм про Ярослава Мудрого, він справді був на четвертому місці. Тому, очевидно, що переважну кількість голосів, яка не тільки дозволила князю перемогти, але і зробити це з колосальним відривом від інших претендентів — Ярослав Мудрий отримав за останні два дні перед ефіром».

По вуха у сумнівах, докорах і брехні опинилася не тільки вся вітчизняна телекухня, а і вся Україна. Особливого загострення ситуація набула у середу, коли назва проекту «Великі українці» в парі з терміном «фальсифікація» прозвучали з трибуни Верховної Ради з вуст народного депутату Ольги Герасим’юк, яка заявила, що парламентська фракція «Наша Україна — Народна Самооборона» вимагає від Верховної Ради створити тимчасову слідчу комісію для розслідування маніпуляцій із голосами телеглядачів у телепроекті «Великі українці».

Чому питання з підтасовкою голосів у телешоу опинилося аж так високо?

— Тому що це питання не просто банального телевізійного проекту, — переконує депутат Ольга Герасим’юк. — Тому що цей проект викликав у супільстві великий інтерес, бо був анонсований як проект, який має об’єднати країну. Нічого, окрім захоплення така ідея викликати не могла. Але зараз суспільство дуже активно висловлює своє розчарування, сприйнявши результати голосування як фальшовані. Тому це питання зараз постає зовсім інакше.

На думку Ольги Герасим’юк імовірними маніпуляціями були порушені права глядача і споживача.

— Мало того, що треба розслідувати порушення прав глядача — на повну інформацію, на отримання відповідей на свої запитання від авторів проекту і так далі, тут треба говорити і про те, що, можливо, були порушені і права споживацькі. Оскільки люди відривали від себе копійки (треба зауважити, в умовах інфляції), які отримав комерційний канал. Потім, за свідченнями декотрих авторів проекту, ці гроші були нівельовані.

На запитання як відреагувала на промову Ольги Герасим’юк з трибуни Верховної Ради Партія регіонів, до якої належить Дмитро Табачник, народний депутат відповіла, що наразі їх реакція невідома.

— Партія регіонів уважно слухала. Поки що ніякої реакції від них ми не маємо. Але зараз ми формуємо слідчу комісію. Згідно з квотами, туди мають увійти представники усіх фракцій. Ми вже реєструємо документи для створення комісії, робимо відповідні запити. Колеги мене пропонують на голову цієї комісії. Якщо це затвердить Верховна Рада, я з великим ентузіазмом там попрацюю.

Зовсім інакше виглядає ця проблема в очах доктора філософських наук, директора Інституту філософії імені Сковороди НАНУ Мирослава Поповича. Питання фальсифікації результатів у програмі «Великі українці», що піднімається в парламенті, він вважає «посміховиськом»:

— Це шоу, яке має, так би мовити, на озброєнні соціологію, але все одно це шоу! — наполягає академік. — Те, що в Англії чи в іншіх цивілізованих країнах проходить як нормальне шоу і дає можливість, посміхнувшись, зробити якісь висновки про людські слабкощі, за наших умов дуже заполітизованої публіки і ЗМІ виявилося казначим. Я переконаний, що ця система рейтингів, яка була реалізована, не відображає справжніх настроїв широкої громадськості в Україні. Бендера ніколи не посяде перше місце, яку б соціологію ви не проводили. І не буде Ярослав Мудрий на першому місці. Буде хтось зовсім інший. Не можна було сподіватися на об’єктивність даних, бо не було гарантовано, що з одного телефону не буде відправлено 100 смс. Це було змагання людей: хто з них зможе організувати найбільшу аудиторію.

Якщо до цього поставитися серйозно, то замість запитів у парламенті, які я вважаю просто посміховиськом, треба провести серйозне соціологічне дослідження, зробити серйозну вибірку — так як це робиться, коли визначають рейтинги політиків — і встановити який реальний авторитет мають постаті. При цьому категорично заборонити вводити в обіг імена політиків. Така картина — об’єктивна і наукова — зніме всі пристрасті. Тут мають виступити науковці — соціологи і культурологи, а не парламентарі і СБУ.

Тим часом кіно- і телекритик Сергій Тримбач схиляється до того, що фальсифікація все ж таки відбулася і класифікує її як «антибандерівську акцію». А ініціативу створення парламентської комісії він вважає апріорі безрезультатною:

— Складно не повірити, що фальсифікації не було. Півмільйона голосів за один день — навряд чи це можна якось спростувати. Я ще за місяць до кінця голосування дізнався про те, що з великим відривом лідирує Степан Бандера, і що з приводу цього на телеканалі Інтер чимало переживань, як це виглядатиме: Бандера на чолі списку великих українців. Це була, так би мовити, антибандерівська акція. Я вірю, що наміри були благими — щоб не посварити суспільство. От вам компромісна фігура Ярослава Мудрого. Все це аргументи. Але коли це робиться так грубо і значною мірою повторюється усе те, що відбувалося раніше у цій і інших сферах... Можна зманіпулювати всім — ось що вони нам показали. У кожній сфері нами можна просто зманіпулювати, начхати на всі наші волевиявлення. Це шокує. Ці люди продовжують працювати в межах тих технологіях, в яких вони завжди працювали. Це така більшовицька хамська звичка — ніби то під хорошими гаслами, але насправді погляд народу на історію практично ігнорується й нав’язується щось зовсім інше.

Хоча так само складно повірити, що Бандера номер один. Це більш ніж сумнівно. Ні центральна Україна, ні північна, ні тим більше південна і східна Бандеру не несуть, як прапор. Але принаймні з його постаттю не було таких маніпуляцій.

Досвід показує, що Верховна Рада створює десятки комісій і практично жодна з них навіть найменшою результативністю не позначається. Це політичний галас.

Ми чуємо, бачимо і читаємо заяви керівництва Інтера про те, що це, мовляв, наклеп і все нормально. Але тут цікавою є передусім реакція суспільства. І це, власне, тест для самого суспільства. Якщо суспільство утреться і скаже: ну що ж, буває... і не зробить моральних висновків... Бо нам показали, що моралі не існує. «Бога нет и все позволено» — за відомою формулою. Ніяких приписів, ніяких норм немає. Можна вкинути мільйон, два, скільки завгодно голосів. Якщо суспільство утреться, значить, таке суспільство і табачники в ньому — це норма. Значить це і є мільйони табачників, для яких фальсифікації є нормою.

Ольга Герасим’юк тут вбачає не тільки провину тих, хто безпосередньо причетний до ймовірної фальсифікації, а й журналістів і авторів проекту.

— Журналісти, які були присутні на прямому ефірі, зокрема, ведучі, які відповідальні за прямий ефір повинні були сказати про свої підозри в ефірі. Адже на українському телебаченні були випадки, коли під час деяких шоу виникали підозри, що інтерактивне голосування піддається зовнішньому впливу. Тоді ведучі говорили про це в ефірі своїм глядачам. Тут ідеться про етику і мораль у ЗМІ, які є відповідальні за формування суспільної свідомості.

У Росії одразу після нас починається проект «Имя Россия». Там ніхто не грається у демократію, не голосує за сотню, а спущено згори 500 імен, де є, між іншим, і Ярослав Мудрий, і Богдан Хмельницький, і Сікорський. Можна запідозрити, що наш проект — і особливо його результат, був однією зі складових частин загального проекту. Росія зараз не приховує, що вона реконструює імперію. Російська пропаганда дуже активно працює тут, в Україні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати