Нацрада «Інтер» попередила, але не схоже, щоб хтось злякався

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення провела чергове засідання. Перше і головне питання порядку денного – «Про результати моніторингу загальнонаціональних телеканалів за 31.12.2014 – 01.01.2015». З огляду на резонанс, що виник довкола появи у святкових ефірах вітчизняних каналів російських артистів, які підтримали агресію проти України (лише щодо каналу «Інтер» регулятор отримав 251 звернення від обурених громадян), подія викликала жвавий інтерес серед журналістів і представників громадських організацій – зала засідань Нацради не змогла вмістити всіх охочих, а декому, зокрема й авторові цих рядків, довелося розташуватись просто на підлозі. Запросили на засідання й керівників провідних українських телеканалів: «1+1», «Україна», «ТОНІС», Перший національний, «СТБ», ICTV, «Новий канал». Керівник компанії Inter Media Group («К1», «К2», «Мега», «НТН», «Zoom») Ганна Безлюдна, до якої власне й було найбільше запитань, на захід не прийшла. Відписалась офіційним листом, у якому пояснила, що мусить залишитись на каналі, щоб особисто захистити його від провокацій, які нібито очікуються саме цього дня. Замість неї прийшов директор з правових питань, член правління ПРаТ «Телеканал «Інтер» Тарас Прозоровський, який однак зміг прокоментувати лише юридичні аспекти проблеми (за його словами, показуючи Кобзона і Ко, «Інтер» нічого не порушив). На інші запитання, зокрема про редакційну політику, моральну відповідальність й про конфлікт, який зрештою виник на каналі (за інформацією голови Нацради Юрія Артеменка, Ганна Безлюдна відсторонила від роботи керівництво новинної редакції, яке засудило «російський шабаш» й «антиукраїнську оргію» в ефірі каналу) він відповісти не зміг. Відвідали засіданні Нацради й народні депутати та представники правоохоронних органів. Нагадаємо, що напередодні регулятор отримав листа від секретаря Ради національної безпеки та оборони Олександра Турчинова, який просив Нацраду звернути увагу на ситуацію й вжити заходів, зокрема й розглянути можливість анулювання ліцензії каналу «Інтер».
Керівники каналів реагували на зауваження членів Нацради по-різному. За словами, директора з юридичних питань групи «1+1 медіа» Тетяни Смирнової й генерального директора «ТОНІСу» Олександра Бутко, російські артисти з антиукраїнською позицією потрапили в ефіри їхніх каналів через недогляд редакторів. У випадку «ТОНІСу» відповідального за це співробітника було одразу ж звільнено. Мабуть, єдиним, хто активно відкинув усі звинувачення на свою адресу був керівник групи StarLightMedia («СТБ», ICTV, «Новий канал», М1, М2, QTV) Володимир Бородянський. На його думку, пропагуючи творчість низькопробних російських артистів, канали… «сприяють консолідації культурно різноманітного українського суспільства».
У присутніх на засіданні склалося враження, що власне члени Нацради виглядали дещо безпорадно й втратили віру у те, що канали вдадуться до саморегуляції власної програмної політики з огляду на ситуацію в країні. Про це свідчить і результат, а точніше його відсутність. Попри всі очікування, жодних радикальних рішень на засіданні прийнято не було. Телеканалу «Інтер» оголосили попередження за трьома ліцензіями – на супутникове, цифрове та аналогове ефірне мовлення. У поширеній невдовзі після засідання заяві мовник наголосив на тому, що рішення було прийняте з порушенням процедурних норм. «Вважаємо, що в основі прийняття рішення лежить інформація, що не відповідає дійсності, – йдеться у прес-релізі каналу. – Та сама, яка стала підставою суспільного резонансу навколо телеканалу «Інтер» в перші два тижні 2015 року. «Інтер» заявляє, що будь-яких порушень українського законодавства під час мовлення телеканалу не було. Законних підстав для винесення рішення про попередження немає. Рішення у відношенні «Інтеру» телеканал розцінює як прийняте поза межами правого поля. «Інтер» залишає за собою право відстоювати правоту у законний спосіб».
Нацрада визнала неприпустимими дії телерадіоорганізацій, що в умовах інформаційної війни допустили показ в ефірі осіб, які відкрито підтримали агресію проти України. Комісії з журналістської етики регулятор рекомендував розглянути питання про дотримання членом наглядової ради ПрАТ «Телеканал «Інтер» Ганною Безлюдною стандартів ділової етики та свободи слова. Водночас на «Інтері», «1+1», ICTV, «Україні» й «ТОНІСі» будуть проведенні позапланові перевірки на предмет дотримання чинного законодавства. Ще одна ключова проблема – непрозора форма власності вітчизняних ЗМІ. Більшість журналістів українських телеканалів можуть лише здогадуватися, хто є їхнім кінцевим бенефіціаром й відповідно визначає програмну політику. У зв’язку з цим Нацрада звернулася до ГПУ, СБУ та РНБО щодо проведення перевірок на предмет володіння або фінансування телерадіоорганізацій особами, які перебувають у розшуку.
За результатами зустрічі можна резюмувати: Нацрада може стати дієвим регулятором телерадіопростору тільки за умови законодавчих змін, які, зокрема, розширять її повноваження в частині санкцій – штрафів і тимчасового призупинення дії ліцензії мовників. З відповідним зверненням Нацрада звернулась до депутатського корпусу. Поки ж зміни не прийняті, глядачам залишається сподіватись на свідомість й громадянську позицію медіаменеджерів. А яка вона у деяких мовників – ми побачили у новорічну ніч, коли нас привітали ефірами, які більше скидалися на образу.
Author
Роман ГривінськийРубрика
Медіа