Новий режим програми «Вести»
Тяганина з кредитами для ГРТ провокує чутки про можливе припинення державного фінансування «першої кнопки». Тому, що потрібно реформувати і зміцнювати саме державну структуру телебачення, в середу було присвячене засідання Ради Федерації, на якому виступив міністр друку та інформації РФ Михайло Лесiн. Посилення позицій РТР не тільки можливе, але й було б вигідним новій російській владі. І з фінансової точки зору: утримувати все величезне господарство ВДТРК, що містить у собі понад 200 компаній, зокрема російське державне телебачення та його технічну інфраструктуру, менш обтяжливо, ніж ГРТ. І з політичної: РТР більш вільне (або менш залежне) від впливу олігархів. Тобто влада робить ставку на «нове телебачення», i ось що з цього випливає.
З 21 лютого на російському державному каналі РТР станеться зміна мережі мовлення: інформаційна програма «Вести» виходитиме в ефір не о 21.00, а о 20.00, підсумковий випуск новин — опівночі. Цей випуск вестиме Євген Ревенко , який раніше працював на НТВ і минулого року був нагороджений премією «ТЕФІ» як кращий репортер року.
Зміни у вечірньому інформаційному мовленні, за словами колишнього редактора газети «Коммерсантъ», а нині заступника голови ВДТРК, керівника телекомпанії «Вести» Рафа Шакірова , зроблено для того, щоб створити об’єктивний інформаційний канал на державному телебаченні. За інформацією Lenta.ru, Раф Шакіров зазначив, що «сьогодні на державному каналі склалася унікальна ситуація — є можливість створювати об’єктивні новини». У той же час він допускає, що можуть виникнути спроби впливати на цей процес.
З приходом на посаду голови ВДТРК колишнього генерального директора НТВ Олега Добродєєва пов’язано очікування потужного прориву каналу РТР, який втратив популярність у російських глядачів. Закономірно, що напередодні президентських виборів перші зміни, ініційовані новим керівництвом, стосувалися саме інформаційного мовлення. Сам Олег Добродєєв пояснив рокіровку програмної сiтки тим, що повернення програми «Вести» на традиційний для неї час виходу — це лише повернення в ту інформаційну нішу, яка сьогодні вільна і яка стане плацдармом для інформаційного просування каналу РТР.
Ідеологію цього просування Олег Добродєєв формулює доволі скупо, але, в принципі, зрозуміло. В одному з інтерв’ю він заявив, що Путіна не треба якось особливо подавати, його потрібно «показувати інформаційно». Добродєєва підтримує і його найближчий соратник Раф Шакіров: «Вести» мають намір робити професійні новини і об’єктивно оцінювати всіх державних діячів, зокрема Володимира Путіна.
Чи означає це, що президентські вибори у Росії пройдуть за сценарієм, у якому не застосовуватимуть «брудних» інформаційних технологій, які приголомшили російських громадян під час парламентської кампанії? Можливо, Олег Добродєєв — визнаний метр інформації і, за оцінкою його попередника Михайла Швидкого, кращий телевізійник країни — хоче скористатися збігом багатьох обставин і зробити могутній прорив саме в технологіях телевізійної пропаганди (адже навіть оптимісти не наважуються припустити, що РТР стане менш пропутінським). Можна сподіватися, що ці технології стануть менш прямолінійними, більш розумними, оброблятимуть електорат не незграбно, а витончено і винахідливо.
Примітно, що програма Миколи Сванідзе «Зеркало», яка залишається в незмінному форматі, за словами Рафа Шакірова, існує на каналі в дещо автономному режимі. Це не перший натяк нової команди на такий статус «Зеркала», але якщо донедавна він прочитувався як існування сфери, на яку не поширювалася дія карт- бланшу, виданого Добродєєву, або дистанціювання від архаїчної програми на оновлюваному каналі, то тепер Раф Шакіров висловлюється конкретніше: «Надалі ми налагоджуватимемо взаємодію, яка існує на всіх каналах, коли авторська аналітична програма чітко пов’язана з усім інформаційним мовленням і в ній подають узгоджені оцінки подій тижня».
Схоже, нові керівники Росії розуміють, що визрів час для реформи державного телебачення, яке в нинішній своїй формі розглядають як далекого і майже невідчутного конкурента інформаційних монстрів НТВ і ГРТ. І, можливо, це розуміння значно усвідомленіше і глибше, ніж давні, мляві спроби українського Олімпу реформувати УТ-1 руками також успішного телевізійного менеджера нової формації Миколи Княжицького. Скорiше за все, в росіян, на відміну від нас, усе вийде, адже вони вчасно відчули, що суспільний настрій змінюється, тож старі технології можуть дати осічку. І ми незабаром побачимо і процес, і результат появи розумного і тонкого «нового» телебачення — у наших сусідів.
Нині на керівні посади в нашому інформаційному просторі прийшли і продовжують іти нові люди. Почекаємо їхніх перших кроків?
Випуск газети №:
№29, (2000)Рубрика
Медіа