Перший, пішов!
З середини вересня для каналу «ТЕТ» закінчився кошмар «комунальної квартири» у сусідстві з ТРК «Київ». «ТЕТ» отримав у своє розпорядження окремий канал і тепер має можливість «розправити крила». Вільний простір ефіру заповнився програмами московських каналів ТВЦ і «Культура». А минулого тижня вистрілили прем’єри власних малобюджетних проектів «ТЕТу». Це публіцистичні розважальні програми у стилі «людям про людей» — «Кіно і німці» та «Спеції». Знудьгувавшись за веселими прем’єрами на 100% вітчизняних програм, натискаю на пульті телевізора кнопку «ТЕТу».
У той час, як інші канали купують і адаптують чужі ідеї, журналісти «ТЕТу» пішли іншим шляхом. І дійсно, концепції нових програм оригінальні. Для зйомок колоритних бувальщин «Кіно і німці» Ярослав Семченко місить грязь у регіонах. У першій програмі його занесло в старовинні замки з привидами на західній Україні. Але місцеві жителі нічого толком не можуть розповісти про привиди Каспара і Костю, вони їх навіть не бояться. Може, варто було забезпечити програму несподіваним сюжетним поворотом, збагатити іншими цікавими даними, наприклад, коментарями екстрасенсів про ці таємничі явища. Передача явно «провисає», їй не вистачає інформації. Телеглядач звик до насиченої розповіді, складного монтажу та інших «наворотів». Звичайно, старовинні замки прикрашають кадр, але відеозамальовка — це інший жанр. Втім, у автора творче завзяття відчувається. По-хорошому, варто було назвати цей випуск пілотним, поставити на поличку і знімати далі. Думаю, через пару місяців ми з великим задоволенням подивимося на забавних диваків made in Ukrainе.
Інший проект, «Спеції», йде у недільний прайм-тайм і намагається знайти родзинку у знайомих явищах. «Паровозом» першого випуску став Степан Коваль і його вміння ліпити з пластиліну, визнане навіть на Берлінському кінофестивалі. Коли ж, нарешті, покажуть мультфільм «Ішов трамвай дев’ятий номер» повністю? Поки ж найвідоміший аніматор країни ліпить рекламу. Її герой, дядечко у куфайці, запитує лише:«А це шо?» Не сумніваюся, що цю роботу майстра ми побачимо повністю і неодноразово. Інші матеріали, до яких автор «Спецій» Сергій Неретін повертався з майстерні Коваля, були цікавими — радіо «Апельсин», зйомки параду на майдані Незалежності, хоч вони поки нагадують розгорнені новинні сюжети. Але теми нетривіальні, ракурси незвичайні і не виникає часом незручності, коли дивишся насичену зарубіжними дивинами «Кунсткамеру» («Новий» канал).
Чого-чого, а різноманітних програм, перемог на всіляких журналістських конкурсах у каналу «ТЕТ» завжди вистачало. І новинки продовжили традицію досить милих інтелігентних передачок. Тепер, коли «ТЕТу» нічого не заважає, саме час, щоб кількість переросла в якість.